Klasa samochodu

Klasa samochodu (inaczej zwana segmentem) – umowny zbiór, do którego należą samochody. Mogą być to samochody osobowe lub dostawcze o określonych cechach lub przeznaczeniu.

Podział na klasy

W zależności od rynku motoryzacyjnego istnieją dwa podstawowe podziały. W Europie, czyli również w Polsce ważniejszy jest podział według wielkości samochodu, a w Ameryce Północnej cenowy. Jednak w celu porównania dwóch lub więcej samochodów należy dokonać obu podziałów jednocześnie. Ponieważ podział jest umowny i zmienia się wraz z rynkiem dla orientacji dodano przykłady w postaci wybranych marek i modeli.

Podział cenowy

Dokonuje się go, aby porównywać ze sobą samochody z tego samego przedziału cenowego lub przeznaczenia.

Klasy samochodów osobowych według wielkości (Europa)

Dokumenty europejskie nie definiują poszczególnych klas, jedynie wskazują podział na klasy A, B, C, D, E, F, S, M, J, odnoszące się ogólnie do kryteriów wielkościowych, i podają ich angielskie nazwy[1]. Wskazano jednocześnie, że granice pomiędzy segmentami są nieostre z powodów innych, niż sama wielkość samochodu, jak cena, wizerunek marki i wyposażenie[1]. Segmenty zostały uznane za wskazówkę do pozycjonowania samochodów na rynku[1]. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że podział ten powstał, gdy dominowały tradycyjne typy nadwozia: sedan, hatchback, liftback, kombi, coupé, kabriolet, natomiast samochody typu van należą do jednego segmentu M, a SUV do segmentu J niezależnie od wielkości.

Coraz częściej jednak przypisuje się do tej grupy także sportowe wersje samochodów z innych segmentów, technicznie wyraźnie różniące się od swoich podstaw:

Klasy samochodów osobowych według wielkości i ceny (Ameryka Północna)

Dodatkowo w USA istnieją specyficzne klasy:

  • hot-rod – jedyna klasa nieseryjna. Należą do niej samochody ze zmodyfikowanymi przez właścicieli nadwoziami youngtimerów i oldtimerów oraz ze zmodyfikowanymi lub wymienionymi elementami zawieszeń i silników. Nie posiadają statusu samochodów zabytkowych. W USA dopuszcza się je do ruchu na specjalnych zasadach (w zależności od stanu).
  • muscle cars - powstała w latach 60. poprzez seryjne stosowanie potężnych silników o pojemnościach od 5,0 do 8,0 l (przeważnie V8, ale niekoniecznie) o dużych mocach i napędem na tył oraz dwudrzwiowego nadwozia o długości przynajmniej 5 metrów. Klasyczny muscle car jest zazwyczaj wyprodukowany w Australii bądź w Stanach Zjednoczonych pomiędzy rokiem 1964 a 1975. Pierwszym przedstawicielem tego segmentu był Pontiac Tempest z opcją GTO.
  • pony cars - samochód o "kompaktowym" nadwoziu (przynajmniej mniejszy niż muscle car) o sportowej stylistyce i stosunkowo mocnym silnikiem. Po wyjściu pierwszego pony car, czyli Forda Mustanga, od którego wzięła się nazwa pony (kucyk), ustanowiono kryteria nowego segmentu: stylowe i sportowe stylizowane nadwozie (długa maska i krótka pokrywa bagażnika), montowane z części masowo produkowanych pojazdów, przystępna cena bazowej odmiany, możliwie długa lista wyposażenia dodatkowego w celu maksymalnego spersonalizowania samochodu przez nabywcę oraz marketing i reklama nastawiona była na młodego wiekiem nabywcę.

Podział pozostałych samochodów według wielkości

Następnie dzielimy według wielkości (dotyczy głównie samochodów bazujących na samochodach osobowych):

Samochody sportowe można też podzielić według takich parametrów jak: moc, moment obrotowy, masa własna, rodzaj silnika (liczba cylindrów, rodzaj zapłonu, doładowany czy wolnossący).

Podsumowanie

Powyższy podział ma charakter orientacyjny i ma ułatwić wszystkim zainteresowanym poruszanie się po rynku. Należy jednak pamiętać, że nie istnieją sztywne granice i reguły przyporządkowywania. Jeżeli chodzi o wielkość, to parametrami decydującymi są: długość, rozstaw osi, szerokość, obszerność wnętrza, paleta silników. Oznacza to, że klasy się zazębiają i istnieją samochody z pogranicza, które można przyporządkować do dwóch klas. Przykłady:

Innym przykładem są pół-minivany, będące czymś pomiędzy hatchbackami a minivanami, takie jak: Suzuki Liana, czy Volkswagen Golf Plus.

Przypisy

  1. a b c Komisja Europejska, Regulation (EEC) No 4064/89 - Merger Procedure, Office for Official Publications of the European Communities, 17 marca 1999 (ang.).

Zobacz też

  • Klasa 8

Linki zewnętrzne