Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1924

Państwa uczestniczące w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1924

     zdobywcy co najmniej jednego złotego medalu

     zdobywcy co najmniej jednego srebrnego medalu

     zdobywcy co najmniej jednego brązowego medalu

     państwa bez medalu

     państwa nieuczestniczące w igrzyskach

Galeria medalistów Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1924
Clas Thunberg – fiński łyżwiarz szybki, pięciokrotny medalista olimpijski z Chamonix
Thorleif Haug – norweski narciarz klasyczny, trzykrotny mistrz olimpijski z Chamonix
Julius Skutnabb – fiński łyżwiarz szybki, trzykrotny medalista olimpijski z Chamonix
Thoralf Strømstad – norweski narciarz klasyczny, dwukrotny wicemistrz olimpijski z Chamonix
Johan Grøttumsbråten – norweski narciarz klasyczny, dwukrotny medalista olimpijski z Chamonix
Reprezentacja Kanady w hokeju na lodzie mężczyzn – mistrzowie olimpiscy z Chamonix
Alfred Berger i Helene Engelmann – austriaccy łyżwiarze figurowi, mistrzowie olimpijscy w parach sportowych w Chamonix
Gillis Grafström – szwedzki łyżwiarz figurowy, mistrz olimpijski w jeździe indywidualnej w Chamonix
Jacob Tullin Thams – norweski skoczek narciarski, mistrz olimpijski z Chamonix
Szwajcarska drużyna w patrolu wojskowym, mistrzowie olimpijscy z Chamonix
Ludowika i Walter Jakobsson – fińscy łyżwiarze figurowi, wicemistrzowie olimpijscy w parach sportowych w Chamonix
Narve Bonna – norweski skoczek narciarski, wicemistrz olimpijski z Chamonix
Francuska drużyna w patrolu wojskowym, brązowi medaliści olimpijscy z Chamonix
Andrée Joly i Pierre Brunet – francuscy łyżwiarze figurowi, brązowi medaliści olimpijscy w parach sportowych w Chamonix

Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1924 – zestawienie państw, reprezentowanych przez narodowe komitety olimpijskie, uszeregowanych pod względem liczby zdobytych medali na I Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku w Chamonix.

Zawody w Chamonix nosiły nazwę Tygodnia Sportów Zimowych[1], dopiero w 1925 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o cyklicznym rozgrywaniu zimowych igrzysk olimpijskich i o uznaniu zawodów w Chamonix za ich pierwszą edycję[2]. Na igrzyskach przeprowadzono 16 konkurencji w 9 dyscyplinach sportowych[3]. Tylko cztery konkurencje już wcześniej rozgrywane były w ramach igrzysk olimpijskich – w ich letnich edycjach w 1908 roku w Londynie rozegrano cztery konkurencje w łyżwiarstwie figurowym (jedna z nich, pokaz specjalny, odbyła się tylko na tych igrzyskach) oraz w 1920 roku w Antwerpii przeprowadzono zawody w łyżwiarstwie figurowym (trzy konkurencje) i hokeju na lodzie (turniej mężczyzn). Pozostałe konkurencje przeprowadzone w Chamonix debiutowały w programie olimpijskim[3].

W igrzyskach olimpijskich wzięło udział 258 sportowców[4] z 16 narodowych reprezentacji[3], nie licząc Estonii, której jedyny reprezentant wycofał się z udziału[4]. Dla reprezentacji Łotwy i Polski występ w Chamonix był debiutem w igrzyskach olimpijskich[a][5].

Medalistami zostali sportowcy z dziesięciu reprezentacji, co oznacza, że sześć państw zakończyło igrzyska z zerowym dorobkiem medalowym. Zwycięstwo w klasyfikacji medalowej odniosła reprezentacja Norwegii z czterema złotymi, siedmioma srebrnymi i sześcioma brązowymi medalami[6]. Pod względem liczby zdobytych medali był to jednak najsłabszy występ Norwegów od Letnich Igrzysk Olimpijskich 1908 w Londynie[7]. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Finlandii z dorobkiem jedenastu medali (czterech złotych, czterech srebrnych i trzech brązowych)[6]. Był to co prawda najsłabszy występ olimpijski Finów od 1908 roku, ale po raz pierwszy reprezentant tego kraju (Clas Thunberg) zdobył pięć medali w trakcie jednych igrzysk[8]. Trzecia w klasyfikacji medalowej reprezentacja Austrii[6], zdobywając dwa złote i jeden srebrny medal, uzyskała najlepszy rezultat w igrzyskach olimpijskich od ich pierwszej edycji w Atenach w 1896 roku, nie licząc olimpiady letniej w 1906 roku[9].

Najsłabsze w historii wyniki, jeśli chodzi o liczbę medali olimpijskich, osiągnęły również reprezentacje Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji i Belgii[10][11][12][13]. Kanada po raz pierwszy zakończyła igrzyska tylko z jednym medalem[11], a Francja i Belgia po raz pierwszy nie zdobyły ani złotego, ani srebrnego medalu[12][13]. Francja została jednocześnie pierwszym w historii państwem-organizatorem nowożytnych igrzysk olimpijskich, który na własnym terytorium nie zdobył złotego medalu olimpijskiego[14].

Multimedalistami igrzysk olimpijskich w Chamonix zostało sześciu sportowców, spośród których trzech zdobyło co najmniej jedno złoto. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem igrzysk został łyżwiarz szybki Clas Thunberg z trzema złotymi, jednym srebrnym i jednym brązowym medalem. Pięć medali wywalczył również inny panczenista, Roald Larsen (dwa srebrne i trzy brązowe). Drugie miejsce w indywidualnej klasyfikacji medalowej zajął jednak narciarz klasyczny Thorleif Haug, który zdobył trzy medale w biegach narciarskich i kombinacji norweskiej[6].

W dniu zamknięcia igrzysk złotymi medalami olimpijskimi wyróżniono alpinistów, którzy uczestniczyli w wyprawie na Mount Everest w 1922 roku[15]. Założyciel i ówczesny przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Pierre de Coubertin nagrodził 21 członków ekspedycji, spośród których dwunastu pochodziło z Wielkiej Brytanii, siedmiu z Indii, a po jednym z Australii i Nepalu. Przyznane w alpinizmie medale nie są zaliczane do oficjalnej klasyfikacji medalowej igrzysk w Chamonix[16][17][18].

Klasyfikacja państw

Poniższa tabela przedstawia klasyfikację medalową państw, które zdobyły medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1924 w Chamonix, sporządzoną na podstawie oficjalnych raportów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego[18]. Klasyfikacja posortowana jest najpierw według liczby osiągniętych medali złotych, następnie srebrnych, a na końcu brązowych. W przypadku, gdy dwa kraje zdobyły tę samą liczbę medali wszystkich kolorów, o kolejności zdecydował porządek alfabetyczny. W zestawieniu nie uwzględniono złotego medalu przyznanego w alpinizmie[6][15].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Norwegia Norwegia 4 7 617
2.Finlandia Finlandia 4 4 311
3.Austria Austria 2 13
4. Szwajcaria 2 13
5.Stany Zjednoczone USA 1 2 14
6.Wielka Brytania Wielka Brytania 1 1 24
7.Szwecja Szwecja 1 12
8.Kanada Kanada 11
9.Flag of France (1794–1815, 1830–1958).svg Francja 33
10.Belgia Belgia 11
Razem16161749

Klasyfikacje według dyscyplin

Biegi narciarskie

Na igrzyskach w 1924 roku rozegrano dwie konkurencje biegowe – na dystansach 18 i 50 km, oba techniką klasyczną. Zawody na dłuższym dystansie odbyły się 30 stycznia[19], a na krótszym – 2 lutego[20]. Drugi z biegów był zarazem pierwszą częścią rywalizacji w dwuboju klasycznym[20].

Biegi zostały zdominowane przez zawodników norweskich – na 50 km zajęli cztery czołowe pozycje[21], a na 18 km dwa pierwsze oraz czwarte i piąte miejsce[22]. W obu biegach triumfował utytułowany już wcześniej Thorleif Haug, który ponadto wygrał zawody w kombinacji norweskiej[23]. Dwa medale (srebrny i brązowy) wywalczył Johan Grøttumsbråten, a po jednym – Thoralf Strømstad (srebrny) i Tapani Niku (brązowy). Niku był jedynym zawodnikiem spoza Norwegii, który stanął na podium olimpijskim w biegach narciarskich w Chamonix[21][22].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Norwegia Norwegia 2 2 15
2.Finlandia Finlandia 11
Razem2226

Bobsleje

W Chamonix rozegrano jedną konkurencję bobslejową – była to rywalizacja w czwórkach/piątkach przeprowadzona w dniach 2–3 lutego 1924 roku na torze Pélerins. Mimo że do startu mogły przystąpić boby pięcioosobowe, tylko dwa zespoły (Belgia i Włochy) skorzystały z tej możliwości. Do zawodów zgłosiło się jedenaście zespołów reprezentujących sześć państw[24], ostatecznie wystąpiło dziewięć bobów, z których sześć zostało sklasyfikowanych[25]. Złoty medal olimpijski zdobyli reprezentanci Szwajcarii, srebrny reprezentanci Wielkiej Brytanii, a brązowy Szwajcarii[26][25].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1. Szwajcaria 11
2.Wielka Brytania Wielka Brytania 11
3.Belgia Belgia 11
Razem1113

Curling

Turniej w curlingu podczas igrzysk olimpijskich w Chamonix odbył się w dniach 28–31 stycznia 1924 roku. Wzięły w nim udział cztery zespoły[27]. Zwycięstwo odnieśli Brytyjczycy, drugie miejsce zajęli Szwedzi, a trzecie Francuzi[28][29].

Aż do 2006 roku wyniki turnieju nie były uznawane za oficjalne, traktowano curling jako dyscyplinę pokazową. W 2006 roku dziennikarze brytyjskiego dziennika „The Herald” wykazali jednak, że curling w Chamonix był pełnoprawną dyscypliną olimpijską. Wyniki zostały potraktowane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za oficjalne, a zwycięzców tamtych zawodów pośmiertnie uznano za medalistów olimpijskich[30][31].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Wielka Brytania Wielka Brytania 11
2.Szwecja Szwecja 11
3.Flag of France (1794–1815, 1830–1958).svg Francja 11
Razem1113

Hokej na lodzie

Tytułu mistrzów olimpijskich w hokeju na lodzie z letnich igrzysk w Antwerpii broniła reprezentacja Kanady[32]. W Chamonix Kanadyjczycy, reprezentowani przez zespół Toronto Granites[33], ponownie zdobyli złoty medal, deklasując pozostałe drużyny startujące w turnieju olimpijskim – ich bilans goli we wszystkich spotkaniach wyniósł 110:3[34]. Srebrny medal, podobnie jak w Antwerpii, zdobyli hokeiści ze Stanów Zjednoczonych, a brązowy wywalczyli reprezentanci Wielkiej Brytanii[35].

Najlepszym strzelcem igrzysk w Chamonix został Kanadyjczyk Harry Watson, który zdobył 36 goli w turnieju. Jest to rekord liczby goli zdobytych w trakcie jednego turnieju olimpijskiego w hokeju na lodzie[36].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Kanada Kanada 11
2.Stany Zjednoczone USA 11
3.Wielka Brytania Wielka Brytania 11
Razem1113

Kombinacja norweska

Rywalizacja w kombinacji norweskiej podczas igrzysk olimpijskich w Chamonix przeprowadzona została w dniach 2–4 lutego 1924 roku. Na notę łączną składały się rezultaty osiągnięte w biegu na 18 km techniką klasyczną i dwóch seriach skoków narciarskich na obiekcie Tremplin aux Bossons[37][38]. Część biegowa była de facto inną konkurencją olimpijską, za którą przyznano medale olimpijskie w biegach narciarskich[20].

Podobnie jak konkurencje biegowe, również zawody w kombinacji zostały zdominowane przez Norwegów. W pierwszej czwórce uplasowali się ci sami zawodnicy, co w biegu na 18 km. Złoty medal olimpijski zdobył Thorleif Haug, srebrny Thoralf Strømstad, a brązowy Johan Grøttumsbråten[37].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Norwegia Norwegia 1 1 11
Razem1113

Łyżwiarstwo figurowe

Konkurencje olimpijskie w łyżwiarstwie figurowym nie zmieniły się w porównaniu do zawodów rozegranych na letnich igrzyskach w Antwerpii – przeprowadzono rywalizację solistów, solistek i par sportowych[39][40]. Łyżwiarstwo figurowe było jedyną dyscypliną olimpijską na igrzyskach w Chamonix, w której udział wzięły kobiety[41].

Tytuł mistrza olimpijskiego w jeździe indywidualnej mężczyzn z Antwerpii obronił Szwed Gillis Grafström[42]. Został tym samym pierwszym łyżwiarzem figurowym ze zdobytymi dwoma złotymi medalami olimpijskimi[3][43][44][45]. Spośród medalistów z Antwerpii na podium w Chamonix stanęli również Ludowika i Walter Jakobsson (złoto w Antwerpii, srebro w Chamonix)[46]. Medalistami zostali reprezentanci siedmiu państw, z których tylko Austriacy więcej niż raz stanęli na podium olimpijskim, uzyskując dwa złote i jeden srebrny medal[40].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Austria Austria 2 13
2.Szwecja Szwecja 11
3.Finlandia Finlandia 11
3.Stany Zjednoczone USA 11
5.Flag of France (1794–1815, 1830–1958).svg Francja 11
5. Szwajcaria 11
5.Wielka Brytania Wielka Brytania 11
Razem3339

Łyżwiarstwo szybkie

Zawody olimpijskie w łyżwiarstwie szybkim na igrzyskach w Chamonix odbyły się w dniach 26–27 stycznia 1924 roku. Przeprowadzono pięć konkurencji – biegi na dystansach 500, 1500, 5000 i 10 000 m oraz wielobój[47].

Najbardziej utytułowanym łyżwiarzem został ówczesny mistrz świata w wieloboju, Clas Thunberg[47][48]. Zdobył pięć medali olimpijskich – trzy złote, jeden srebrny i jeden brązowy. Na podium we wszystkich pięciu konkurencjach stanął również Roald Larsen, zdobywając dwa srebrne i trzy brązowe medale. Larsen i Thunberg zajęli ex aequo trzecie miejsce w rywalizacji na 500 m, wobec czego w konkurencji tej przyznano dwa brązowe medale. Multimedalistą igrzysk w Chamonix został również Julius Skutnabb, w dorobku którego znalazł się jeden złoty, jeden srebrny i jeden brązowy medal[47].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Finlandia Finlandia 4 2 28
2.Stany Zjednoczone USA 11
3.Norwegia Norwegia 3 47
Razem55616

Patrol wojskowy

Rywalizację w patrolu wojskowym, będącym prekursorem późniejszego biathlonu, przeprowadzono 30 stycznia 1924 roku[49]. W skład konkurencji wchodził bieg na 30 km oraz strzelanie z odległości 250 m (każdy z zawodników miał do oddania po 18 strzałów). W zawodach wzięło udział sześć zespołów, spośród których sklasyfikowano cztery. Zwycięstwo odniosła drużyna ze Szwajcarii, drugie miejsce zajął zespół z Finlandii, a trzecie z Francji[50][49].

Do 2006 roku patrol wojskowy w Chamonix nie był uznawany jako oficjalne zawody olimpijskie, lecz jako konkurs pokazowy. Krótko przed igrzyskami w Turynie wiceprezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Historyków Olimpijskich, Ture Widlund wykazał, że zarówno zawody w curlingu, jak i patrolu wojskowym były pełnoprawnymi konkursami olimpijskimi i wówczas były traktowane na równi z innymi dyscyplinami. Wobec tego Międzynarodowy Komitet Olimpijski potraktował wyniki patrolu wojskowego za oficjalne i pośmiertnie uznał zwycięzców tamtych zawodów za medalistów olimpijskich[51].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1. Szwajcaria 11
2.Finlandia Finlandia 11
3.Flag of France (1794–1815, 1830–1958).svg Francja 11
Razem1113

Skoki narciarskie

Konkurs skoków narciarskich przeprowadzony został 4 lutego 1924 roku, czyli w ostatnim dniu igrzysk w Chamonix. Według oficjalnych rezultatów ogłoszonych w dniu zawodów wszystkie trzy medale olimpijskie wywalczyli reprezentanci Norwegii: złoty Jacob Tullin Thams, srebrny Narve Bonna, a brązowy Thorleif Haug[52][53].

Kilkadziesiąt lat po igrzyskach Thoralf Strømstad wykrył błąd w obliczeniu noty czwartego zawodnika, Amerykanina Andersa Haugena. Prawidłowo obliczona nota zawodnika powinna była dać mu trzecie miejsce w konkursie olimpijskim. Po zbadaniu sprawy Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyznał Strømstadowi rację. W związku z tym uznano Haugena za brązowego medalistę olimpijskiego, w 1974 roku (w wieku ponad 80 lat) odebrał on medal z rąk najmłodszej córki Thorleifa Hauga[52][54][53].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Norwegia Norwegia 1 12
2.Stany Zjednoczone USA 11
Razem1113

Multimedaliści

Sześciu sportowców zdobyło w Chamonix więcej niż jeden medal, a trzech spośród nich wywalczyło przynajmniej jedno złoto. Najbardziej utytułowanym olimpijczykiem z Chamonix został fiński łyżwiarz szybki Clas Thunberg (trzy złote, jeden srebrny i jeden brązowy medal). Pięć medali olimpijskich, również w łyżwiarstwie szybkim, wywalczył także Norweg Roald Larsen (dwa srebrne i trzy brązowe)[6].

Poniższa tabela przedstawia indywidualne zestawienie multimedalistów Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1924, czyli zawodników i zawodniczek, którzy zdobyli więcej niż jeden medal olimpijski na tych igrzyskach, w tym przynajmniej jeden złoty.

MiejsceZawodnikPaństwoDyscyplinaZłotoSrebroBrązRazem
1.Thunberg, ClasClas ThunbergFinlandia Finlandiałyżwiarstwo szybkie 3 1 15
2.Haug, ThorleifThorleif HaugNorwegia Norwegiabiegi narciarskie
kombinacja norweska
33
3.Skutnabb, JuliusJulius SkutnabbFinlandia Finlandiałyżwiarstwo szybkie 1 1 13

Uwagi

  1. Źródło (Sports Reference) zawiera błędną liczbę 19 reprezentacji. Wynika to z faktu, że w bazie Sports Reference uwzględnieni zostali alpiniści nagrodzeni medalami olimpijskimi. Wśród nich byli zawodnicy z Australii, Indii i Nepalu, które de facto nie uczestniczyły w igrzyskach.

Przypisy

  1. Chamonix 1924. Sport.pl, 1 stycznia 2009. [dostęp 2019-09-22].
  2. First Winter Olympics (ang.). History.com. [dostęp 2019-09-22].
  3. a b c d Jennifer Calfas: Here's What Happened at the First-Ever Winter Olympics (ang.). Time, 31 października 2017. [dostęp 2019-09-22].
  4. a b I taliolьmpiamдngud Chamonix 1924 (25. jaanuar – 5. veebruar) (est.). Postimees, 18 stycznia 2006. [dostęp 2019-09-22].
  5. Olympic Countries (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  6. a b c d e f 1924 Chamonix Winter Games (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  7. Norway (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  8. Finland (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  9. Austria (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  10. United States (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  11. a b Canada (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  12. a b France (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  13. a b Belgium (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  14. Watch the Evolution of the Winter Olympics’ Opening Ceremony (ang.). RollingStone, 6 lutego 2014. [dostęp 2019-09-22].
  15. a b Alpinism at the 1924 Chamonix Winter Games (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  16. Alpinism at the 1924 Chamonix Winter Games: Mixed Alpinism (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  17. Alpinism (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  18. a b Chamonix 1924 – Medal Table (ang.). Międzynarodowy Komitet Olimpijski. [dostęp 2019-09-22].
  19. Cross Country Skiing at the 1924 Chamonix Winter Games: Men's 50 kilometres (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  20. a b c Cross Country Skiing at the 1924 Chamonix Winter Games: Men's 18 kilometres (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  21. a b Chamonix 1924 – 50 km men – Olympic Cross Country Skiing (ang.). Międzynarodowy Komitet Olimpijski. [dostęp 2019-09-22].
  22. a b Chamonix 1924 – 18 km men – Olympic Cross Country Skiing (ang.). Międzynarodowy Komitet Olimpijski. [dostęp 2019-09-22].
  23. Relive the glories of past Olympic Winter Games: Chamonix 1924 (ang.). Międzynarodowy Komitet Olimpijski. [dostęp 2019-09-22].
  24. Les Jeux de la VIIIe Olympiade Paris 1924: Rapport Officiel (fr.). Comité Olympique Français, 1924. s. 714. [dostęp 2019-09-22].
  25. a b Les Jeux de la VIIIe Olympiade Paris 1924: Rapport Officiel (fr.). Comité Olympique Français, 1924. s. 718–719. [dostęp 2019-09-22].
  26. Bobsleigh at the 1924 Chamonix Winter Games: Men's Four/Five (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  27. Curling – Men's Olympics Games – 1924 – Home (ang.). The Sports. [dostęp 2019-09-22].
  28. John Nauright, Charles Parrish: Sports Around the World: History, Culture, and Practice. ABC-CLIO, 2012, s. 233. ISBN 978-1-59884-301-9. [dostęp 2019-09-22].
  29. Tournament details: I. Olympic Winter Games 1924 (ang.). Światowa Federacja Curlingu. [dostęp 2019-09-22].
  30. Julia Grassie: Curling 101: Origins and Olympic history (ang.). NBC Olympics, 2 maja 2017. [dostęp 2019-09-22].
  31. Anna Thompson: GB curlers awarded belated gold (ang.). BBC Sport, 9 lutego 2006. [dostęp 2019-09-22].
  32. John Nauright, Charles Parrish: Sports Around the World: History, Culture, and Practice. ABC-CLIO, 2012, s. 234–238. ISBN 978-1-59884-301-9. [dostęp 2019-09-22].
  33. Ice Hockey at the 1924 Chamonix Winter Games: Men's Ice Hockey (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  34. Winter Chronicle: The Highlights of the Games From 1924 to 1998 (ang.). The New York Times, 10 lutego 2002. [dostęp 2019-09-22].
  35. 1924 Men's Olympic Hockey (ang.). Hockey Reference. [dostęp 2019-09-22].
  36. Story #53. Harry Watson scores at will in Olympics (ang.). Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie. [dostęp 2019-09-22].
  37. a b Nordic Combined at the 1924 Chamonix Winter Games: Men's Individual (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  38. Le Mont, Chamonix (niem.). Skisprungschanzen-Archiv. [dostęp 2019-09-22].
  39. Figure Skating at the 1920 Antwerpen Summer Games (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  40. a b Figure Skating at the 1924 Chamonix Winter Games (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  41. Women and the Winter Olympics (ang.). Women's Museum of California, 7 lutego 2018. [dostęp 2019-09-22].
  42. Grafström takes figure skating gold (ang.). Międzynarodowy Komitet Olimpijski. [dostęp 2019-09-22].
  43. Medallists from previous Olympic Winter Games – Pair Skating (ang.). Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 21 stycznia 2018. [dostęp 2019-09-22].
  44. Figure Skating – Olympic Games – Men (ang.). Sports123.com. [dostęp 2019-09-22].
  45. Figure Skating – Olympic Games – Women (ang.). Sports123.com. [dostęp 2019-09-22].
  46. Ludowika Jakobsson (1884–1968) & Walter Jakobsson (1882–1957) (ang.). Urheilumuseo. [dostęp 2019-09-22].
  47. a b c Speed Skating at the 1924 Chamonix Winter Games (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  48. Podiumplaatsen WK Allround mannen (niderl.). SchaatsStatistieken.nl. [dostęp 2019-09-22].
  49. a b Switzerland land military patrol gold (ang.). Międzynarodowy Komitet Olimpijski. [dostęp 2019-09-22].
  50. Military Ski Patrol at the 1924 Chamonix Winter Games: Men's Military Ski Patrol (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  51. Military Ski Patrol at the 1924 Chamonix Winter Games (ang.). Sports Reference. [dostęp 2019-09-22].
  52. a b Adam Bucholz: Igrzyska post factum – Chamonix 1924. Skijumping.pl, 22 października 2013. [dostęp 2019-09-22].
  53. a b Tullin Thams soars with wind in his sails (ang.). Międzynarodowy Komitet Olimpijski. [dostęp 2019-09-22].
  54. Per Jorsett: Thorleif Haug (norw.). Norsk biografisk leksikon, 28 września 2014. [dostęp 2019-09-22].

Media użyte na tej stronie

Propozycja LnM-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Propozycja 1 dla Listy na Medal na PL.WIKI
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Civil Ensign of Switzerland.svg
Flag of Switzerland at sea
Flag of the United States (1912-1959).svg
US Flag with 48 stars. In use for 47 years from July 4, 1912, to July 3, 1959.
Flag of Canada (1921–1957).svg
The Canadian Red Ensign used between 1921 and 1957.

This image has compared for accuracy (mainly colors) using an image from World Statesmen. The only change is making the maple leaves green from red. This image has compared for accuracy (mainly colors) using an image from World Statesmen. The most recent version of this image has changed the harp into one with a female figure; see [http://flagspot.net/flags/ca-1921.html FOTW
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Gillis Grafström in Chamonix 1924.jpg
Gillis Grafström won three Olympic golds all together in ice-skating. One of the golds in Chamonix.
Jacob Tullin Thams.jpeg
Jacob Tullin Thams
Ludowika et Walter Jakobsson, vice-champions olympiques de patinage en couple à Chamonix en 1924.jpg
Ludowika et Walter Jakobsson, vice-champions olympiques de patinage en couple à Chamonix en 1924.
Clas Thunberg en 1924 à Chamonix.jpg
Clas Thunberg en 1924 à Chamonix.
1924 Winter Olympic Games medals map.png
Autor: Szoltys, Licencja: CC BY-SA 3.0
  Countries with at least one gold medal
  Countries with at least one silver medal
  Countries with at least one bronze medal
  Countries that didn't get any medal
  Countries that did not participate
L'équipe canadienne championne olympique de Hockey sur glace en 1924 à Chamonix.jpg
L'équipe canadienne championne olympique de Hockey sur glace en 1924 à Chamonix.
Narve Bonna en 1924 à Chamonix.jpg
Chamonix, 4/2/24, Bonna (Norvège) [2e du saut à ski] : [photographie de presse] / [Agence Rol]
Alfred Berger et Helene Engelmann, champions olympiques de patinage en 1924 à Chamonix.jpg
Alfred Berger et Helene Engelmann, champions olympiques de patinage en 1924 à Chamonix.
Julius Skutnabb 2.jpg
Julius Skutnabb
Jeux olympiques d'hiver de Chamonix Stromstad.jpg
[Jeux olympiques d'hiver de] Chamonix, 2/2/24, Stromstad [saut à ski de l'épreuve du combiné nordique] : [photographie de presse] / [Agence Rol]
Thorleif Haug à Chamonix en 1924 (JO).jpg
Thorleif Haug à Chamonix en 1924 (JO).
Andrée Joly et Pierre Brunet, troisièmes des JO de 1924 à Chamonix, en patinage artistique couple.jpg
Andrée Joly et Pierre Brunet, troisièmes des JO de 1924 à Chamonix, en patinage artistique couple.