Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1936

Państwa uczestniczące w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1936

     zdobywcy co najmniej jednego złotego medalu

     zdobywcy co najmniej jednego srebrnego medalu

     zdobywcy co najmniej jednego brązowego medalu

     państwa bez medalu

     państwa nieuczestniczące w igrzyskach

Galeria medalistów Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1936
Podium olimpijskie w jeździe indywidualnej kobiet w łyżwiarstwie figurowym; od lewej: Cecilia Colledge (srebro), Sonja Henie (złoto), Vivi-Anne Hultén (brąz)
Ivar Ballangrud – norweski panczenista, czterokrotny medalista olimpijski z Garmisch-Partenkirchen
Oddbjørn Hagen – norweski narciarz klasyczny, trzykrotny medalista olimpijski z Garmisch-Partenkirchen
Erik Larsson – szwedzki biegacz narciarski, dwukrotny medalista olimpijski z Garmisch-Partenkirchen
Maxi Herber i Ernst Baier – niemieccy łyżwiarze figurowi, mistrzowie olimpijscy w parach sportowych z Garmisch-Partenkirchen
Szwajcarska czwórka bobslejowa, mistrzowie olimpijscy z Garmisch-Partenkirchen
Christl Cranz – niemiecka narciarka alpejska, mistrzyni olimpijski z Garmisch-Partenkirchen
Elis Wiklund – szwedzki biegacz narciarski, mistrz olimpijski w biegu na 50 km z Garmisch-Partenkirchen
Birger Ruud – norweski skoczek narciarski, mistrz olimpijski z Garmisch-Partenkirchen
Charles Mathiesen – norweski panczenista, mistrz olimpijski w biegu na 1500 m z Garmisch-Partenkirchen
Olaf Hoffsbakken – norweski dwuboista klasyczny, wicemistrz olimpijski z Garmisch-Partenkirchen
Sven Eriksson – szwedzki skoczek narciarski, wicemistrz olimpijski z Garmisch-Partenkirchen
Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w hokeju na lodzie – brązowi medaliści olimpijscy z Garmisch-Partenkirchen
Nils-Joel Englund – szwedzki biegacz narciarski, brązowy medalista olimpijski z Garmisch-Partenkirchen
Thorleif Schjelderup – norweski skoczek narciarski, brązowy medalista olimpijski z Garmisch-Partenkirchen

Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1936 – zestawienie państw, reprezentowanych przez narodowe komitety olimpijskie, uszeregowanych pod względem liczby zdobytych medali na IV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1936 roku w Garmisch-Partenkirchen.

Na igrzyskach w Garmisch-Partenkirchen przeprowadzono 17 konkurencji w 8 dyscyplinach sportowych[1], czyli o trzy więcej niż podczas poprzednich zimowych igrzysk, które odbyły się w 1932 roku w Lake Placid. Po raz pierwszy medale olimpijskie przyznano w narciarstwie alpejskim (kombinacja kobiet i mężczyzn) oraz w sztafecie biegowej mężczyzn[2][3]. Rozegrano również zawody pokazowe w patrolu wojskowym i curlingu bawarskim[4][5].

W igrzyskach olimpijskich wzięło udział 668 sportowców (588 mężczyzn i 80 kobiet) z 28 narodowych reprezentacji[1]. Dla sześciu państw – Australii[a][6], Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Liechtensteinu i Turcji – występ w Garmisch-Partenkirchen był debiutem w zimowych igrzyskach olimpijskich. Dla Liechtensteinu był to ponadto pierwszy start olimpijski, zarówno w letnich i zimowych edycjach igrzysk[7].

Medalistami zostali sportowcy z 11 reprezentacji, co oznacza, że 17 państw zakończyło igrzyska z zerowym dorobkiem medalowym. Zwycięstwo w klasyfikacji medalowej odniosła reprezentacja Norwegii z 7 złotymi, 5 srebrnymi i 3 brązowymi medalami. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Niemiec z dorobkiem 6 medali (3 złotych i 3 srebrnych), a trzecie Szwecji z 7 medalami (2 złote, 2 srebrne i 3 brązowe)[1]. Dla Norwegów, Niemców i Szwedów występ w Garmisch-Partenkirchen był najlepszym startem w zimowych igrzyskach olimpijskich. Niemcy zdobyli pierwsze w historii złote i srebrne medale zimowych igrzysk. Natomiast Norwegowie uzyskali najlepszy wynik medalowy od letnich igrzysk w Paryżu w 1924 roku[8][9][10]. Najlepszy zimowy start w igrzyskach olimpijskich zaliczyli również reprezentanci Austrii[11]. De facto najlepszy wynik medalowy w zimowych igrzyskach uzyskali także reprezentanci Wielkiej Brytanii. Zawodnicy z tego kraju zdobyli złoty medal olimpijski w hokeju na lodzie[12]. Był to wówczas pierwszy złoty medal zimowych igrzysk dla Wielkiej Brytanii[b][5][13][14][15][16][17]. Najlepszy start od igrzysk w Chamonix uzyskali reprezentanci Szwajcarii[18]. Reprezentanci Węgier w łyżwiarstwie figurowym – Emília Rotter i László Szollás zdobyli drugi z rzędu brązowy medal olimpijski[19]. Były to jedyne medale dla tego kraju od pierwszych zimowych igrzysk[20].

Występ w Garmisch-Partenkirchen był najsłabszym w historii zimowych igrzysk olimpijskich dla reprezentacji Stanów Zjednoczonych, Kanady i Francji. Amerykanie uzyskali najgorszy wynik medalowy we wszystkich swoich startach olimpijskich, włącznie z letnimi edycjami igrzysk[21]. Dla Kanadyjczyków były to drugie w historii (po letnich igrzyskach w 1924 roku) igrzyska bez złotego medalu[22], a dla Francuzów trzecie (po letnich igrzyskach w 1904 roku i zimowych w 1924 roku) bez złota i srebra[23].

Multimedalistami igrzysk olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen zostało dziewięciu sportowców, spośród których pięciu zdobyło co najmniej jedno złoto. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem igrzysk został łyżwiarz szybki Ivar Ballangrud z trzema złotymi i jednym srebrnym medalem. Drugie miejsce w indywidualnej klasyfikacji medalowej zajął narciarz Oddbjørn Hagen, który zdobył trzy medale w biegach narciarskich i kombinacji norweskiej[1]. Stał się w ten sposób został czwartym sportowcem w historii, który podczas jednej edycji zimowych igrzysk olimpijskich wywalczył medale w dwóch dyscyplinach sportu[24]. W rywalizacji solistek w łyżwiarstwie figurowym złoty medal olimpijski po raz trzeci z rzędu wywalczyła Sonja Henie, została w ten sposób pierwszą kobietą z trzema złotami zimowych igrzysk olimpijskich[25][26][27]. Zwycięzca konkursu skoków w Garmisch-Partenkirchen, Birger Ruud jako pierwszy w historii obronił tytuł mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich[28].

Klasyfikacja państw

Poniższa tabela przedstawia klasyfikację medalową państw, które zdobyły medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1936 w Garmisch-Partenkirchen, sporządzoną na podstawie oficjalnych raportów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Klasyfikacja posortowana jest najpierw według liczby osiągniętych medali złotych, następnie srebrnych, a na końcu brązowych. W przypadku, gdy dwa kraje zdobyły tę samą liczbę medali wszystkich kolorów, o kolejności zdecydował porządek alfabetyczny.

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Norwegia Norwegia 7 5 315
2.III Rzesza III Rzesza 3 36
3.Szwecja Szwecja 2 2 37
4.Finlandia Finlandia 1 2 36
5. Szwajcaria 1 23
6.Austria Austria 1 1 24
7.Wielka Brytania Wielka Brytania 1 1 13
8.Stany Zjednoczone USA 1 34
9.Kanada Kanada 11
10. Francja 11
10. Węgry 11
Razem17171751

Klasyfikacje według dyscyplin

Biegi narciarskie

Na igrzyskach w Garmisch-Partenkirchen rozegrano trzy konkurencje biegowe – dwa biegi indywidualne mężczyzn (na dystansach 18 i 50 km) oraz rywalizację sztafet 4 × 10 km[29]. Medale olimpijskie w sztafetach przyznano po raz pierwszy w historii[3].

Medalistami w biegach narciarskich zostali zawodnicy z trzech państw – Szwecji, Finlandii i Norwegii. Najwięcej razy, pięciokrotnie, na podium stanęli Szwedzi, którzy zdobyli wszystkie medale w biegu na 50 km. Dwóch zawodników zdobyło po dwa medale – Erik Larsson został mistrzem olimpijskim i brązowym medalistą, a Oddbjørn Hagen dwukrotnie wywalczył srebro[30][31][32][33].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Szwecja Szwecja 2 1 25
2.Finlandia Finlandia 1 12
3.Norwegia Norwegia 22
Razem3339

Bobsleje

Podczas igrzysk w Garmisch-Partenkirchen, tak samo jak w Lake Placid, rozegrano dwie konkurencje bobslejowe – dwójki i czwórki mężczyzn[34][35].

Na podium olimpijskim stanęli reprezentanci trzech państw – Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dwukrotnymi medalistami zostali dwaj bobsleiści szwajcarscy: Joseph Beerli (złoto i srebro) oraz Fritz Feierabend (srebro i brąz)[35][36][37][38].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1. Szwajcaria 1 23
2.Stany Zjednoczone USA 1 12
3.Wielka Brytania Wielka Brytania 11
Razem2226

Hokej na lodzie

Turniej olimpijski w hokeju na lodzie podczas igrzysk w Garmisch-Partenkirchen był piątym, podczas którego rozdano medale olimpijskie[39].

Po raz pierwszy w historii mistrzami olimpijscy nie zostali reprezentanci Kanady. Triumf odniosła reprezentacja Wielkiej Brytanii, srebrne medale przypadły Kanadzie, a brązowe Stanom Zjednoczonym[40]. W drużynie brytyjskiej znalazło się kilku graczy kanadyjskich, w wyniku czego Kanada złożyła protest do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który został jednak odrzucony[28].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Wielka Brytania Wielka Brytania 11
2.Kanada Kanada 11
3.Stany Zjednoczone USA 11
Razem1113

Kombinacja norweska

W programie igrzysk olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen znalazł się jeden konkurs indywidualny w kombinacji norweskiej, składający się z biegu na dystansie 18 km i dwóch serii skoków narciarskich[41].

Tak samo jak na trzech poprzednich zimowych igrzyskach olimpijskich, wszystkie medale w dwuboju klasycznym zdobyli reprezentanci Norwegii[42]. Po raz pierwszy medalistą w kombinacji norweskiej nie został Johan Grøttumsbråten, który nie wystartował w igrzyskach[43]. Mistrzem olimpijskim został Oddbjørn Hagen, srebrny medal wywalczył Olaf Hoffsbakken, a brązowy Sverre Brodahl[44].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Norwegia Norwegia 1 1 13
Razem1113

Łyżwiarstwo figurowe

Konkurencje w łyżwiarstwie figurowym podczas igrzysk olimpijskich w 1936 roku pozostały niezmienne względem poprzednich igrzysk. Przeprowadzono rywalizację solistów, solistek i par sportowych[45][46].

Mistrzyni olimpijska w jeździe indywidualnej kobiet, Sonja Henie zdobyła trzeci złoty medal olimpijski z rzędu (poprzednie w Sankt Moritz i Lake Placid)[47]. Została w ten sposób pierwszą kobietą, w dorobku której znalazły się trzy złote medale zimowych igrzysk olimpijskich[25][26][27]. Henie była zarazem drugim sportowcem w historii z trzema złotymi medalami w łyżwiarstwie figurowym, po Gillisie Grafströmie (złote medale w Antwerpii, Chamonix i Sankt Moritz)[48][49][19].

Tytuł mistrza olimpijskiego z Lake Placid obronił również Karl Schäfer[48]. Z kolei Ernst Baier zdobył srebro w konkurencji solistów i złoto w parach sportowych[50]. Został w ten sposób drugim łyżwiarzem figurowym w historii (po Madge Syers-Cave w 1908 roku) i pierwszym mężczyzną, który podczas jednej edycji igrzysk zdobył dwa medale w tej dyscyplinie sportu. Medale Baiera były pierwszymi od 1908 roku zdobytymi dla Niemiec w łyżwiarstwie figurowym[48][49][19].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Austria Austria 1 1 13
2.III Rzesza III Rzesza 1 12
3.Norwegia Norwegia 11
4.Wielka Brytania Wielka Brytania 11
5.Szwecja Szwecja 11
5. Węgry 11
Razem3339

Łyżwiarstwo szybkie

Konkurencje łyżwiarskie nie uległy zmianie w porównaniu do igrzysk w Lake Placid – przeprowadzono rywalizację mężczyzn na czterech dystansach (500 m, 1500 m, 5000 m i 10 000 m)[51][52].

Trzykrotnym mistrzem i jednokrotnym wicemistrzem olimpijskim został Norweg Ivar Ballangrud. Pod względem liczby złotych medali wywalczonych na jednych igrzyskach wyrównał tym samym rekord Clasa Thunberga z igrzysk w Chamonix[53]. Złotym medalistą został również Charles Mathiesen, dla którego występ w Garmisch-Partenkirchen był debiutem olimpijskim[54]. Multimedalistą igrzysk w Garmisch-Partenkirchen został także Birger Wasenius z dwoma srebrnymi i jednym brązowym medalem[52].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Norwegia Norwegia 4 26
2.Finlandia Finlandia 2 24
3.Austria Austria 11
3.Stany Zjednoczone USA 11
Razem44412

Narciarstwo alpejskie

Narciarstwo alpejskie pojawiło się w programie igrzysk olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen po raz pierwszy w historii. Przeprowadzono rywalizację w kombinacji alpejskiej kobiet i mężczyzn. Kombinacja stała się zatem pierwszą narciarską konkurencją, w której przyznawane są medale olimpijskie wśród kobiet[2][55].

Zawody wśród kobiet i mężczyzn zostały zdominowane przez reprezentantów Niemiec, którzy zdobyli oba złote i oba srebrne medale. Pierwszymi mistrzami olimpijskimi zostali Franz Pfnür i Christl Cranz. Brązowe medale wywalczyli reprezentanci Norwegii i Francji[2].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.III Rzesza Niemcy 2 24
2. Francja 11
2.Norwegia Norwegia 11
Razem2226

Skoki narciarskie

W programie igrzysk znalazł się jeden konkurs skoków narciarskich. Zawody te, przeprowadzone na Große Olympiaschanze, były jednym z najważniejszych wydarzeń igrzysk w Garmisch-Partenkirchen – z trybun obserwowało je ok. 200 tysięcy widzów[28].

Po raz czwarty z rzędu tytuł mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich zdobył Norweg. Po raz pierwszy Norwegowie nie wywalczyli srebra – zdobył je Szwed Sven Eriksson[56]. W konkursie zwyciężył Birger Ruud, stając się pierwszym skoczkiem narciarskim w historii, który obronił tytuł mistrza olimpijskiego. Brązowy medal wywalczył kolejny Norweg, Thorleif Schjelderup[28].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Norwegia Norwegia 1 12
2.Szwecja Szwecja 11
Razem1113

Multimedaliści

Dziewięciu sportowców zdobyło w Garmisch-Partenkirchen więcej niż jeden medal olimpijski, spośród nich pięciu wywalczyło co najmniej jedno złoto. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem igrzysk został norweski panczenista, Ivar Ballangrud, w dorobku którego znalazły się cztery medale – trzy złote i jeden srebrny. Po trzy medale zdobyli Oddbjørn Hagen (złoty i dwa srebrne) i Birger Wasenius (dwa srebrne i brązowy)[1].

Hagen, zdobywając w Garmisch-Partenkirchen medale w biegach narciarskich i kombinacji norweskiej, został czwartym sportowcem w historii, który podczas jednej edycji zimowych igrzysk olimpijskich wywalczył medale w dwóch dyscyplinach sportu. Wcześniej dokonali tego Thorleif Haug w Chamonix (1924) oraz Johan Grøttumsbråten i Jennison Heaton w Sankt Moritz (1928)[24].

Poniższa tabela przedstawia indywidualne zestawienie multimedalistów Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1936, czyli zawodników, którzy zdobyli więcej niż jeden medal olimpijski na tych igrzyskach, w tym przynajmniej jeden złoty.

MiejsceZawodnikPaństwoDyscyplinaZłotoSrebroBrązRazem
1.Ballangrud, IvarIvar BallangrudNorwegia Norwegiałyżwiarstwo szybkie 3 14
2.Hagen, OddbjørnOddbjørn HagenNorwegia Norwegiabiegi narciarskie
kombinacja norweska
1 23
3.Baier, ErnstErnst BaierIII Rzesza Niemcyłyżwiarstwo figurowe 1 12
3.Beerli, JosephJoseph Beerli Szwajcariabobsleje 1 12
5.Larsson, ErikErik LarssonSzwecja Szwecjabiegi narciarskie 1 12

Uwagi

  1. Źródło podaje, że debiut Australii nastąpił już na igrzyskach w Chamonix w 1924 roku. W praktyce Australijczycy nie startowali w tych igrzyskach, a jedynie jeden z alpinistów został w Chamonix wyróżniony medalem olimpijskim.
  2. Złoty medal podczas igrzysk w Chamonix zdobyli brytyjscy curlerzy. Rezultaty te do 2006 roku nie były jednak oficjalnie uznawane.

Przypisy

  1. a b c d e 1936 Garmisch-Partenkirchen Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-09]. (ang.).
  2. a b c Alpine Skiing at the 1936 Garmisch-Partenkirchen Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-13]. (ang.).
  3. a b Cross-Country 101: Olympic history. NBC Olympics, 21 czerwca 2017. [dostęp 2018-09-09]. (ang.).
  4. Military Ski Patrol at the 1936 Garmisch-Partenkirchen Winter Games: Men's Military Ski Patrol. Sports Reference. [dostęp 2018-09-13]. (ang.).
  5. a b Julia Grassie: Curling 101: Origins and Olympic history. NBC Olympics, 2 maja 2017. [dostęp 2018-09-13]. (ang.).
  6. Australia. Sports Reference. [dostęp 2018-09-15]. (ang.).
  7. Olympic Countries. Sports Reference. [dostęp 2018-09-13]. (ang.).
  8. Norway. Sports Reference. [dostęp 2018-09-15]. (ang.).
  9. Germany. Sports Reference. [dostęp 2018-09-15]. (ang.).
  10. Sweden. Sports Reference. [dostęp 2018-09-15]. (ang.).
  11. Austria. Sports Reference. [dostęp 2018-09-15]. (ang.).
  12. Great Britain at the 1936 Garmisch-Partenkirchen Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-15]. (ang.).
  13. Great Britain Curling at the 1924 Chamonix Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-15]. (ang.).
  14. John Nauright, Charles Parrish: Sports Around the World: History, Culture, and Practice. ABC-CLIO, 2012, s. 233–234. ISBN 978-1-59884-301-9. [dostęp 2018-09-15].
  15. Tournament details: I. Olympic Winter Games 1924. Światowa Federacja Curlingu. [dostęp 2018-09-15]. (ang.).
  16. Great Britain at the 1924 Chamonix Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-15]. (ang.).
  17. Great Britain. Sports Reference. [dostęp 2018-09-15]. (ang.).
  18. Switzerland. Sports Reference. [dostęp 2018-09-15]. (ang.).
  19. a b c Medallists from previous Olympic Winter Games – Pair Skating. Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games, 21 stycznia 2018. [dostęp 2018-09-12]. (ang.).
  20. Hungary. Sports Reference. [dostęp 2018-09-15]. (ang.).
  21. United States. Sports Reference. [dostęp 2018-09-15]. (ang.).
  22. Canada. Sports Reference. [dostęp 2018-09-15]. (ang.).
  23. France. Sports Reference. [dostęp 2018-09-15]. (ang.).
  24. a b Giulio Chinappi: Snowboard, Ester Ledecká nella leggenda. Oro in due sport diversi. Chi ci era riuscito in passato?. OA Sport, 24 lutego 2018. [dostęp 2018-09-13]. (wł.).
  25. a b Rachel Lutz: 1928: Sonja Henie wins first of three figure skating gold medals. NBC Olympics. [dostęp 2018-09-12]. (ang.).
  26. a b Figure skating treble for Henie. Międzynarodowy Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-09-12]. (ang.).
  27. a b Women and the Winter Olympics. Women's Museum of California. [dostęp 2018-09-12]. (ang.).
  28. a b c d Adam Bucholz: Igrzyska w imperium zła – Garmisch-Partenkirchen 1936. Skijumping.pl, 2 grudnia 2013. [dostęp 2018-09-12].
  29. IV. Olympische Winterspiele 1936 Amtlicher Bericht. Reichssportverlag, 1936. s. 286. [dostęp 2018-09-09]. (niem.).
  30. Finland Cross Country Skiing at the 1936 Garmisch-Partenkirchen Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-09]. (ang.).
  31. Norway Cross Country Skiing at the 1936 Garmisch-Partenkirchen Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-09]. (ang.).
  32. Sweden Cross Country Skiing at the 1936 Garmisch-Partenkirchen Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-09]. (ang.).
  33. Garmisch-Partenkirchen 1936 Cross Country Skiing. Międzynarodowy Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-09-09]. (ang.).
  34. Bobsleigh at the 1932 Lake Placid Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-10]. (ang.).
  35. a b Bobsleigh at the 1936 Garmisch-Partenkirchen Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-10]. (ang.).
  36. Great Britain Bobsleigh at the 1936 Garmisch-Partenkirchen Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-10]. (ang.).
  37. Switzerland Bobsleigh at the 1936 Garmisch-Partenkirchen Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-10]. (ang.).
  38. United States Bobsleigh at the 1936 Garmisch-Partenkirchen Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-10]. (ang.).
  39. Ice Hockey Men's Ice Hockey Medalists. Sports Reference. [dostęp 2018-09-10]. (ang.).
  40. Great Britain wins Olympic gold. Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie. [dostęp 2018-09-10]. (ang.).
  41. Nordic Combined at the 1936 Garmisch-Partenkirchen Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-10]. (ang.).
  42. Nordic Combined – Olympic Games – Individual. Sports123.com. [dostęp 2018-09-10]. (ang.).
  43. Johan Grøttumsbraaten Bio, Stats, and Results. Sports Reference. [dostęp 2018-09-10]. (ang.).
  44. Nordic Combined at the 1936 Garmisch-Partenkirchen Winter Games: Men's Individual. Sports Reference. [dostęp 2018-09-10]. (ang.).
  45. Figure Skating at the 1932 Lake Placid Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-12]. (ang.).
  46. Figure Skating at the 1936 Garmisch-Partenkirchen Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-12]. (ang.).
  47. Sonja Henie, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2018-09-12] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-18] (ang.).
  48. a b c Figure Skating Men's Singles Medalists. Sports Reference. [dostęp 2018-09-12]. (ang.).
  49. a b Figure Skating Women's Singles Medalists. Sports Reference. [dostęp 2018-09-12]. (ang.).
  50. Baier skates into Olympic history. Międzynarodowy Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-09-12]. (ang.).
  51. Speed Skating at the 1932 Lake Placid Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-11]. (ang.).
  52. a b Speed Skating at the 1936 Garmisch-Partenkirchen Winter Games. Sports Reference. [dostęp 2018-09-11]. (ang.).
  53. Speed skating 101: Origins and Olympic history. NBC Olympics, 4 kwietnia 2017. [dostęp 2018-09-11]. (ang.).
  54. Charles Mathiesen Bio, Stats, and Results. Sports Reference. [dostęp 2018-09-11]. (ang.).
  55. Alpine Skiing at the 1936 Garmisch-Partenkirchen Winter Games: Women's Combined. Sports Reference. [dostęp 2018-09-13]. (ang.).
  56. Mistrzowie olimpijscy. Skokinarciarskie.pl. [dostęp 2018-09-12].

Media użyte na tej stronie

Propozycja LnM-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Propozycja 1 dla Listy na Medal na PL.WIKI
Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Civil Ensign of Switzerland (Pantone).svg
Autor: Zscout370, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Civil Ensign of Switzerland using the Pantone 485 shade.
Flag of the United States (1912-1959).svg
US Flag with 48 stars. In use for 47 years from July 4, 1912, to July 3, 1959.
Flag of Canada (1921–1957).svg
The Canadian Red Ensign used between 1921 and 1957.

This image has compared for accuracy (mainly colors) using an image from World Statesmen. The only change is making the maple leaves green from red. This image has compared for accuracy (mainly colors) using an image from World Statesmen. The most recent version of this image has changed the harp into one with a female figure; see [http://flagspot.net/flags/ca-1921.html FOTW
Flag of Hungary (1915-1918, 1919-1946).svg
Flag of Hungary from 6 November 1915 to 29 November 1918 and from August 1919 until mid/late 1946.
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Pierre Musy, Charles Bouvier, Joseph Beerli, Arnold Gartmann 1936.jpg
Garmisch 1936-4-man-bob-MUSY Pierre, BOUVIER Charles, BEERLI Joseph, GARTMANN Arnold (SUI) 1st.
Ivar Ballangrud 1936.jpg
Ivar Ballangrud of Norway waves to spectators during the 1936 Winter Olympic Games in Garmisch-Partenkirchen, Germany. Ballangrud won gold medals in the 500 Metres, 1500 Metres and 10000 Metres and a silver medal in the 5000 Metres SpeedSkating events.
1936 US Olympic Ice Hockey Team.jpg
Autor: Times Wide World Photos., Licencja: Attribution
Team picture of the 1936 U.S.A. Olympic Ice Hockey Team from the Sunday, January 5, 1936 edition of the New York Times.
Medal ceremony figure skating Olympic Games 1936.jpg
Olympische Winterspelen in Garmisch-Partenkirchen, Duitsland 1936. Foto: Kunstrijden op de schaats: ceremonie medaille uitreiking vlnr; Cecilia Colledge (GBR) 2e plaats, Sonja Henie (NOR) 1e plaats en Vivi Anne Hultën (ZWE) 3e plaats. Rechts de fascistengroet.
Charles Mathiesen 1936 (cropped).jpg
Ivar Ballangrud (left) of Norway and Charles Mathiesen (right) of Norway relax between events. Ballangrud won gold medals in the 500 Metres, 1500 Metres and 10000 Metres and Mathiesen a gold medal in the 5000 Metres Speed Skating events
Oddbjorn Hagen 1936.jpg
Oddbjorn Hagen aux JO 1936
1936 Winter Olympic Games medals map.png
Autor: Szoltys, Licencja: CC BY-SA 3.0
 
Countries with at least one gold medal
 
Countries with at least one silver medal
 
Countries with at least one bronze medal
 
Countries that didn't get any medal
 
Countries that did not participate
Elis Wiklund in Garmisch-Partenkirchen 1936.jpg
Elis Wiklund here at the 1936 Winter Olympic where he won the 50 km event.
Olaf Hoffsbakken 1936.jpg
Olaf Hoffsbakken en 1936
Erik Larsson-Kiruna.jpg
Garmisch-Partenkirchen 1936, 18 km, Erik August Larsson (SWE) 1e.
Herber und Baier.jpg
Немецкие фигуристы Макси Хербер (Maxie Herber) и Эрнст Байер (Ernst Baier)
Sven Selånger 1936.jpg
Sven Selånger, 1936 Olympics
Thorleif Schjelderup.jpg
Norwegian skier Thorleif Schjelderup in action
Nils-Joel Englund.jpg
Nils-Joel Englund
Christl Cranz 1936.jpg
Christl Cranz of Germany in action in the Alpine Combined event during the 1936 Winter Olympic Games in Garmisch-Partenkirchen, Germany. Cranz won the gold medal.
Birger Ruud3.jpg
Birger Ruud - norweski skoczek narciarski (zdjęcie z 1936 roku)