Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1960

Państwa uczestniczące w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960

     zdobywcy co najmniej jednego złotego medalu

     zdobywcy co najmniej jednego srebrnego medalu

     zdobywcy co najmniej jednego brązowego medalu

     państwa bez medalu

     państwa nieuczestniczące w igrzyskach

Galeria medalistów Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1960
Jewgienij Griszyn – radziecki panczenista, dwukrotny mistrz olimpijski ze Squaw Valley
Lidija Skoblikowa – radziecka panczenistka, dwukrotna mistrzyni olimpijska ze Squaw Valley
Podium olimpijskie biegu narciarskiego na 30 km mężczyzn w Squaw Valley. Od lewej: Rolf Rämgård (srebro), Sixten Jernberg (złoto), Nikołaj Anikin (brąz)
Veikko Hakulinen – fiński biegacz narciarski, trzykrotny medalista igrzysk w Squaw Valley
Håkon Brusveen – norweski biegacz narciarski, dwukrotny medalista igrzysk w Squaw Valley
Sixten Jernberg – szwedzki biegacz narciarski, dwukrotny medalista igrzysk w Squaw Valley
Knut Johannesen – norweski panczenista, dwukrotny medalista igrzysk w Squaw Valley
(c) Bundesarchiv, Bild 183-91770-0001 / CC-BY-SA 3.0
Helga Haase – niemiecka panczenistka, dwukrotna medalistka igrzysk w Squaw Valley
Rolf Rämgård – szwedzki biegacz narciarski, dwukrotny medalista igrzysk w Squaw Valley
Anne Heggtveit – kanadyjska narciarka alpejska, mistrzyni olimpijska w slalomie ze Squaw Valley
Klas Lestander – szwedzki biathlonista, mistrz olimpijski ze Squaw Valley
(c) Bundesarchiv, Bild 183-40574-0003 / Wlocka / CC-BY-SA 3.0
Helmut Recknagel – niemiecki skoczek narciarski, mistrz olimpijski ze Squaw Valley
Roger Staub – szwajcarski narciarz alpejski, mistrz olimpijski w gigancie ze Squaw Valley
Georg Thoma – niemiecki kombinator norweski, mistrz olimpijski ze Squaw Valley
Sjoukje Dijkstra – holenderska łyżwiarka figurowa, wicemistrzyni olimpijska ze Squaw Valley
Walentina Stienina – radziecka panczenistka, wicemistrzyni olimpijska w biegu na 3000 m podczas igrzysk w Squaw Valley
Marika Kilius i Hans-Jürgen Bäumler – niemiecka para sportowa w łyżwiarstwie figurowym, wicemistrzowie olimpijscy ze Squaw Valley
Boris Stienin – radziecki panczenista, brązowy medalista w biegu na 1500 m podczas igrzysk w Squaw Valley

Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1960 – zestawienie państw, reprezentowanych przez narodowe komitety olimpijskie, uszeregowanych pod względem liczby zdobytych medali na VIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1960 roku w Squaw Valley.

W ramach igrzysk w Squaw Valley rozegrano 27 konkurencji w ośmiu dyscyplinach sportowych[1], czyli o trzy konkurencje więcej niż podczas poprzednich zimowych igrzysk, które rozegrano w Cortina d’Ampezzo[2]. W programie zawodów olimpijskich w 1960 roku po raz pierwszy znalazł się biathlon (bieg indywidualny mężczyzn)[3] oraz biegi łyżwiarskie kobiet na czterech dystansach[4]. Z kolei po raz pierwszy w historii nie przeprowadzono rywalizacji olimpijskiej w bobslejach. Wynikało to z kontrowersyjnej decyzji komitetu organizacyjnego igrzysk, który odmówił zbudowania toru bobslejowego, argumentując, że zawody te cieszą się zainteresowaniem małej liczby reprezentacji[5].

W zawodach olimpijskich w Squaw Valley uczestniczyło 665 sportowców (521 mężczyzn i 144 kobiety) z 30 państw[1]. Dla Związku Południowej Afryki występ był debiutem w zimowych igrzyskach olimpijskich[6].

Medalistami zostali przedstawiciele 14 państw, zatem 16 reprezentacji zakończyło igrzyska z zerowym dorobkiem medalowym. Zwycięzcą klasyfikacji medalowej został Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Sportowcy z tego kraju zdobyli 21 medali – 7 złotych, 5 srebrnych i 9 brązowych[1]. Był to trzeci z rzędu start olimpijski sportowców z ZSRR, po zimowych i letnich igrzyskach w 1956, podczas których zostali oni zdobywcami największej liczby medali[2][7].

Dla Stanów Zjednoczonych były to czwarte igrzyska, po letnich w 1904 i 1932 oraz zimowych w 1932, na których kraj ten wystąpił w roli gospodarza. Występ amerykańskich sportowców w Squaw Valley był jednak najsłabszym z tych czterech startów. Mimo to pod względem liczby medali osiągnęli oni najlepszy rezultat na zimowych igrzyskach olimpijskich od 1952 roku[8]. Po raz trzeci w zimowych igrzyskach olimpijskich Niemcy wystawili wspólną reprezentację dla zawodników z RFN i NRD. Niemieccy reprezentanci osiągnęli najlepszy wynik z dotychczasowych startów w zimowych igrzyskach olimpijskich, a także drugi występ olimpijski, po Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1956, z dorobkiem czterech złotych medali[9]. Reprezentanci Kanady zaliczyli najlepszy zimowy start olimpijski – drugi po igrzyskach w 1948, zakończony z dwoma złotymi medalami[10].

Reprezentacje Czechosłowacji, Holandii i Polski po raz drugi w historii zdobyły medale na zimowych igrzyskach olimpijskich. Dla Czechosłowacji, która w poprzednich startach zdobyła srebro w hokeju na lodzie na igrzyskach w 1948 roku, srebrny medal zdobył Karol Divín w łyżwiarstwie figurowym[11]. Dla Holandii dwa pierwsze medale od 1952 roku zdobyli Sjoukje Dijkstra w łyżwiarstwie figurowym i Jan Pesman w szybkim[12]. Z kolei dla Polski był to drugi z rzędu zimowy start z dodatnim dorobkiem medalowym. Na podium olimpijskim w łyżwiarskim biegu na 1500 m stanęły Elwira Seroczyńska i Helena Pilejczyk, zdobywając srebro i brąz[13][14]. Pierwsze od 1948 roku złoto olimpijskie na zimowych igrzyskach dla Francji zdobył natomiast Jean Vuarnet w narciarstwie alpejskim[15][16]. Najlepszy zimowy start od 1948 roku pod względem liczby złotych medali zaliczyli również Szwedzi[17], a najlepszy występ olimpijski od zimowych igrzysk w 1952 roku uzyskali Norwegowie, zarówno pod względem złotych, jak i wszystkich medali[18].

Najsłabszy występ olimpijski od Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1936, biorąc pod uwagę letnie i zimowe starty, zaliczyli reprezentanci Włoch[19]. Dla Austriaków również był to najsłabszy występ od 1936 roku, jednak wliczając tylko zimowe starty[20]. Z kolei Finowie odnotowali najsłabszy występ olimpijski od igrzysk w Sankt Moritz w 1948 roku[21].

Dwa kraje, które zdobyły medale na poprzednich zimowych igrzyskach, nie dokonały tego w Squaw Valley. Były to Japonia[22] i Węgry. Dla Węgrów był to pierwszy od Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1928 start olimpijski zakończony z zerowym dorobkiem medalowym[23].

Podczas igrzysk medale zdobyło 131 sportowców. Piętnaścioro zdobyło przynajmniej dwa medale, a dziesięcioro spośród nich przynajmniej jedno złoto. Jedynym trzykrotnym medalistą igrzysk został Veikko Hakulinen, który zdobył po jednym medalu każdego koloru w biegach narciarskich. Jedynymi dwukrotnymi mistrzami olimpijskimi zostali natomiast panczeniści – Lidija Skoblikowa i Jewgienij Griszyn[1].

Klasyfikacja państw

Poniższa tabela przedstawia klasyfikację medalową państw, które zdobyły medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960 w Squaw Valley, sporządzoną na podstawie oficjalnych raportów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Klasyfikacja posortowana jest najpierw według liczby osiągniętych medali złotych, następnie srebrnych, a na końcu brązowych. W przypadku, gdy dwa kraje zdobyły tę samą liczbę medali wszystkich kolorów, o kolejności zdecydował porządek alfabetyczny.

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1. ZSRR75921
2. Niemcy4318
3.Stany Zjednoczone USA34310
4.Norwegia Norwegia336
5.Szwecja Szwecja3227
6.Finlandia Finlandia2338
7.Kanada Kanada2114
8. Szwajcaria22
9.Austria Austria1236
10.Francja Francja123
11.Holandia Holandia112
11. Polska112
13.Czechosłowacja Czechosłowacja11
14.Włochy Włochy11
Razem28262781

Klasyfikacje według dyscyplin

Biathlon

Podczas igrzysk w Squaw Valley po raz pierwszy o medale olimpijskie rywalizowano w biathlonie. Sport ten, pod nazwą patrolu wojskowego, był w programie olimpijskim na igrzyskach w Chamonix oraz na trzech kolejnych igrzyskach pełnił rolę sportu pokazowego. W 1960 roku został pełnoprawną dyscypliną olimpijską. Biathloniści rywalizowali w jednej konkurencji – biegu indywidualnym na dystansie 20 km[3][24]. Pierwszym mistrzem olimpijskim w biathlonie został Szwed Klas Lestander, srebrny medal zdobył Fin Antti Tyrväinen, a brązowy – reprezentant ZSRR, Aleksandr Priwałow[25].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Szwecja Szwecja11
2.Finlandia Finlandia11
3. ZSRR11

Biegi narciarskie

Program zawodów olimpijskich w biegach narciarskich nie uległ zmianie w porównaniu do poprzednich igrzysk i składał się z sześciu konkurencji – czterech biegów mężczyzn i dwóch biegów kobiet[26][27]. Zawody te były jednocześnie mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym[28].

Medalistami zostali biegacze z czterech państw – Norwegii, Szwecji, Finlandii i ZSRR. W dorobku ZSRR znalazło się najwięcej, sześć medali – jeden złoty, dwa srebrne i trzy brązowe. Po pięć medali, w tym po dwa złote, zdobyli Szwedzi i Finowie[27].

Najbardziej utytułowanym biegaczem został Fin Veikko Hakulinen, w którego dorobku znalazły się trzy medale, po jednym z każdego kruszcu. Wśród mężczyzn multimedalistami zostali również: Håkon Brusveen i Sixten Jernberg (złoto i srebro), Rolf Rämgård (srebro i brąz) oraz Nikołaj Anikin (dwa razy brąz). Wśród kobiet multimedalistkami zostały reprezentantki ZSRR – Marija Gusakowa, Lubow Baranowa i Radja Jeroszyna, które zajęły wszystkie trzy miejsca na podium w biegu indywidualnym na 10 km i zdobyły srebro w biegu sztafetowym[27].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Szwecja Szwecja2215
2.Finlandia Finlandia2125
3. ZSRR1236
4.Norwegia Norwegia112
Razem66618

Hokej na lodzie

W turnieju olimpijskim w hokeju na lodzie zwyciężyła reprezentacja Stanów Zjednoczonych, dla której był to pierwszy złoty medal w tej dyscyplinie[29]. Amerykanie pokonali najlepszą wówczas na świecie czwórkę zespołów – Kanady, Związku Radzieckiego, Czechosłowacji i Szwecji, które upatrywane były wśród faworytów do zdobycia złota[30]. Kanadyjczycy zdobyli srebrny medal, a reprezentanci ZSRR medal brązowy[31].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Stany Zjednoczone USA11
2.Kanada Kanada11
3. ZSRR11
Razem1113

Kombinacja norweska

Rywalizacja olimpijska w kombinacji norweskiej w Squaw Valley, tak samo jak cztery lata wcześniej w Cortina d’Ampezzo, składała się z jednej konkurencji indywidualnej, składającej się z trzech serii skoków (do noty wliczano najlepsze dwa) i biegu narciarskiego na 15 km[32][33]. Zawody te rozgrywane były jednocześnie w ramach mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym[34].

W zawodach zwyciężył Niemiec Georg Thoma, srebro zdobył Norweg Tormod Knutsen, a brąz – reprezentant ZSRR, Nikołaj Gusakow[35]. Medal Thomy był pierwszym dla Niemiec, a medal Gusakowa pierwszym dla ZSRR zdobytym w kombinacji norweskiej. Jednocześnie Thoma został drugim w historii, po Heikki Hasu w 1948 roku, dwuboistą spoza Norwegii, który zdobył złoto olimpijskie w tej dyscyplinie[36].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1. Niemcy11
2.Norwegia Norwegia11
3. ZSRR11
Razem1113

Łyżwiarstwo figurowe

Konkurencje łyżwiarstwa figurowego rozegrane podczas igrzysk w Squaw Valley były takie same jak w Cortina d’Ampezzo – przeprowadzono rywalizację solistów, solistek i par sportowych[37][38].

Medale zdobyli reprezentanci pięciu państw, przy czym tylko Amerykanie i Kanadyjczycy stanęli na podium więcej niż jeden raz. Amerykanie wywalczyli cztery medale, a Kanadyjczycy dwa[38]. Pierwsze medale olimpijskie w łyżwiarstwie figurowym zdobyli dla swoich państw: Karol Divín dla Czechosłowacji oraz Sjoukje Dijkstra dla Holandii[39][40][41].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Stany Zjednoczone USA224
2.Kanada Kanada112
3.Czechosłowacja Czechosłowacja11
3.Holandia Holandia11
3. Niemcy11
Razem3339

Łyżwiarstwo szybkie

Podczas igrzysk w Squaw Valley rozegrano osiem konkurencji w łyżwiarstwie szybkim, czyli o cztery więcej niż podczas poprzednich igrzysk[42][43]. Po raz pierwszy przeprowadzono rywalizację olimpijską kobiet w tej dyscyplinie[4].

Medale zdobyli reprezentanci siedmiu państw. Najwięcej razy, dwunastokrotnie, na podium olimpijskim stanęli panczeniści ze Związku Radzieckiego. Zdobyli oni medale we wszystkich konkurencjach, we wszystkich poza biegiem kobiet na 500 m i biegiem mężczyzn na 10 000 m zdobyli złoto[43].

Najbardziej utytułowanymi panczenistami zostali Jewgienij Griszyn i Lidija Skoblikowa, w których dorobku znalazły się po dwa złote medale[43]. Griszyn jako jedyny obronił tytuł mistrza olimpijskiego z poprzednich igrzysk[14]. Dokonał tego dwukrotnie – w biegu na 500[44] i 1500 m, przy czym w drugim z nich zwyciężył ex aequo z Roaldem Aasem. Był to drugi z rzędu przypadek w rywalizacji olimpijskiej na tym dystansie, że przyznano dwa złote medale[45].

Poza Griszynem i Skoblikową multimedalistami zostali: Helga Haase, Knut Johannesen i Wiktor Kosiczkin. Wszyscy zdobyli po jednym złotym i jednym srebrnym medalu[43]. Medale Haase były jednocześnie pierwszymi zdobytymi w łyżwiarstwie szybkim dla Niemiec[43][44][45][46][47]. Pierwsze medale w tej dyscyplinie dla Polski zdobyły natomiast Elwira Seroczyńska i Helena Pilejczyk w biegu na 1500 m kobiet[14][48].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1. ZSRR63312
2.Norwegia Norwegia213
3. Niemcy112
4. Polska112
4.Stany Zjednoczone USA112
6.Finlandia Finlandia11
6.Holandia Holandia11
6.Szwecja Szwecja11
Razem97821

Narciarstwo alpejskie

Konkurencje alpejskie rozgrywane na igrzyskach w 1960 roku nie zmieniły się w porównaniu do poprzednich igrzysk. Medale przyznano w sześciu kompletach – w zjeździe, slalomie i slalomie gigancie mężczyzn i kobiet[49][16].

Medalistami zostali reprezentanci siedmiu państw. Najwięcej, pięć medali zdobyli Austriacy. Z kolei Szwajcarzy jako jedyni zdobyli dwa złote medale. W narciarstwie alpejskim po dwa medale zdobyło dwoje zawodników – Ernst Hinterseer (złoto i brąz) wśród mężczyzn i Penny Pitou (dwa razy srebro) wśród kobiet. Reprezentantka Kanady, Anne Heggtveit wywalczyła pierwszy złoty medal w narciarstwie alpejskim dla swojego kraju, zwyciężając w slalomie[50][51][52][53][54][55].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1. Szwajcaria22
2.Austria Austria1225
3. Niemcy1113
4.Francja Francja123
5.Kanada Kanada11
6.Stany Zjednoczone USA33
7.Włochy Włochy11
Razem66618

Skoki narciarskie

Niezmiennie od poprzednich igrzysk, w 1960 roku rozegrano jedną konkurencję olimpijską w skokach narciarskich – zawody indywidualne[56]. Zawody te były jednocześnie mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym[57]. Złoty medal zdobył Niemiec Helmut Recknagel, srebrny – Fin Niilo Halonen, a brązowy – Austriak Otto Leodolter[58]. Złoto Recknagela było pierwszym medalem tego koloru dla Niemiec w zawodach olimpijskich w skokach narciarskich[59]. Jednocześnie po raz drugi w historii, po igrzyskach w Cortina d’Ampezzo, medalu olimpijskiego w tej dyscyplinie nie zdobył żaden ze skoczków norweskich[60].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1. Niemcy11
2.Finlandia Finlandia11
3.Austria Austria11
Razem1113

Multimedaliści

15 sportowców zdobyło w Squaw Valley więcej niż jeden medal, a 10 spośród nich wywalczyło przynajmniej jedno złoto. Najwięcej – czworo – multimedalistów startowało w barwach Związku Radzieckiego. Pięcioro z multimedalistów stawało na podium olimpijskim w łyżwiarstwie szybkim, czworo w biegach narciarskich, a jeden w narciarstwie alpejskim.

Jedynym trzykrotnym medalistą igrzysk został fiński biegacz, Veikko Hakulinen, który zdobył po jednym medalu z każdego kruszcu. Z kolei jedynymi dwukrotnymi mistrzami olimpijskimi zostali panczeniści ze Związku Radzieckiego – Lidija Skoblikowa i Jewgienij Griszyn.

Poniższa tabela przedstawia indywidualne zestawienie multimedalistów Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1960, czyli zawodników i zawodniczek, którzy zdobyli więcej niż jeden medal olimpijski na tych igrzyskach, w tym przynajmniej jeden złoty.

MiejsceZawodnikPaństwoDyscyplinaZłotoSrebroBrązRazem
1.Griszyn, JewgienijJewgienij Griszyn ZSRRłyżwiarstwo szybkie22
1.Skoblikowa, LidijaLidija Skoblikowa ZSRRłyżwiarstwo szybkie22
3.Hakulinen, VeikkoVeikko HakulinenFinlandia Finlandiabiegi narciarskie1113
4.Brusveen, HåkonHåkon BrusveenNorwegia Norwegiabiegi narciarskie112
4.Gusakowa, MarijaMarija Gusakowa ZSRRbiegi narciarskie112
4.Haase, HelgaHelga Haase Niemcyłyżwiarstwo szybkie112
4.Jernberg, SixtenSixten JernbergSzwecja Szwecjabiegi narciarskie112
4.Johannesen, KnutKnut JohannesenNorwegia Norwegiałyżwiarstwo szybkie112
4.Kosiczkin, WiktorWiktor Kosiczkin ZSRRłyżwiarstwo szybkie112
10.Hinterseer, ErnstErnst HinterseerAustria Austrianarciarstwo alpejskie112

Przypisy

  1. a b c d 1960 Squaw Valley Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-16)].
  2. a b 1956 Cortina d'Ampezzo Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  3. a b Olimpijska historia biathlonu: początki (1). biathlon.pl, 10 lutego 2010. [dostęp 2016-11-19].
  4. a b Speed skating began as a rapid form of transportation across frozen lakes and rivers. It made its debut on the Olympic programme at the 1924 Winter Games (ang.). olympic.org. [dostęp 2016-11-26].
  5. Squaw Valley 1960 (ang.). olympic.org. [dostęp 2016-11-26].
  6. Olympic Countries (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-25)].
  7. 1956 Melbourne Summer Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-06)].
  8. United States (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  9. Germany (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-08)].
  10. Canada (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-31)].
  11. Czechoslovakia (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-06-18)].
  12. Netherlands (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-28)].
  13. Poland (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-31)].
  14. a b c Mateusz Sołościuk: ZIO ’60 – medale polskich panczenistek. ig24.pl, 8 grudnia 2013. [dostęp 2016-11-25].
  15. France (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-31)].
  16. a b Alpine Skiing at the 1960 Squaw Valley Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-13)].
  17. Sweden (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-16)].
  18. Norway (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-27].
  19. Italy (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-12)].
  20. Austria (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-05)].
  21. Finland (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-17)].
  22. Japan (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-29)].
  23. Hungary (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-16)].
  24. Biathlon at the 1960 Squaw Valley Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-04)].
  25. VIII Olympic Winter Games 1960 Squaw Valley, California. Final report. Biathlon (ang.). la84.org. s. 120. [dostęp 2016-11-19].
  26. Cross Country Skiing at the 1956 Cortina d'Ampezzo Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-10)].
  27. a b c Cross Country Skiing at the 1960 Squaw Valley Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-16)].
  28. 8th Olympic Winter Games - event results: Cross-Country (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-11-20].
  29. Ice Hockey - Men's Olympic Games: presentation and medal winners (ang.). the-sports.org. [dostęp 2016-11-19].
  30. USA's original but unheralded "miracle on ice" (ang.). iihf.com. [dostęp 2016-11-19].
  31. Ice Hockey at the 1960 Squaw Valley Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-18)].
  32. Nordic Combined at the 1956 Cortina d'Ampezzo Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-22)].
  33. Nordic Combined at the 1960 Squaw Valley Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-02)].
  34. 8th Olympic Winter Games - event results: Nordic Combined (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-11-20].
  35. Nordic Combined Olympic Games 1960 at Squaw Valley (usa) (ang.). sports123.com. [dostęp 2016-11-20].
  36. Nordic Combined - Olympic Games: presentation and medal winners - Men's Gundersen - Normal Hill (ang.). the-sports.org. [dostęp 2016-11-20].
  37. Figure Skating at the 1956 Cortina d'Ampezzo Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-21)].
  38. a b Figure Skating at the 1960 Squaw Valley Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-03)].
  39. Figure Skating Men Olympic Games History (ang.). todor66.com. [dostęp 2016-11-25].
  40. Figure Skating Women Olympic Games History (ang.). todor66.com. [dostęp 2016-11-25].
  41. Figure Skating Pairs Olympic Games History (ang.). todor66.com. [dostęp 2016-11-25].
  42. Speed Skating at the 1956 Cortina d'Ampezzo Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-15)].
  43. a b c d e Speed Skating at the 1960 Squaw Valley Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-25)].
  44. a b Speed Skating Olympic Games Men: 500 m (ang.). sports123.com. [dostęp 2016-11-25].
  45. a b Speed Skating Olympic Games Men: 1500 m (ang.). sports123.com. [dostęp 2016-11-25].
  46. Speed Skating Olympic Games Men: 5000 m (ang.). sports123.com. [dostęp 2016-11-25].
  47. Speed Skating Olympic Games Men: 10000 m (ang.). sports123.com. [dostęp 2016-11-25].
  48. Tomasz Kalemba: Polscy medaliści - Elwira Seroczyńska. eurosport.onet.pl, 26 stycznia 2010. [dostęp 2016-11-25].
  49. Alpine Skiing at the 1956 Cortina d'Ampezzo Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-10)].
  50. Alpine Skiing - Olympic Games: presentation and medal winners - Women's Giant slalom (ang.). the-sports.org. [dostęp 2016-11-22].
  51. Alpine Skiing - Olympic Games: presentation and medal winners - Women's Downhill (ang.). the-sports.org. [dostęp 2016-11-22].
  52. Alpine Skiing - Olympic Games: presentation and medal winners - Women's Slalom (ang.). the-sports.org. [dostęp 2016-11-22].
  53. Alpine Skiing - Olympic Games: presentation and medal winners - Men's Downhill (ang.). the-sports.org. [dostęp 2016-11-22].
  54. Alpine Skiing - Olympic Games: presentation and medal winners - Men's Slalom (ang.). the-sports.org. [dostęp 2016-11-22].
  55. Alpine Skiing - Olympic Games: presentation and medal winners - Men's Giant slalom (ang.). the-sports.org. [dostęp 2016-11-22].
  56. Wojciech Szatkowski: Skoki narciarskie na olimpiadzie. skijumping.pl, 30 kwietnia 2003. [dostęp 2016-11-19].
  57. 8th Olympic Winter Games - event results: Ski Jumping (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-11-20].
  58. Ski Jumping Men: Olympic Games 1960 at Squaw Valley (usa) (ang.). sports123.com. [dostęp 2016-11-19].
  59. Skoki narciarskie - Mistrzowie olimpijscy. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2016-11-19].
  60. Ski Jumping - Olympic Games: presentation and medal winners - Men's Individual - Normal Hill (ang.). the-sports.org. [dostęp 2016-11-19].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Propozycja LnM-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Propozycja 1 dla Listy na Medal na PL.WIKI
Yevgeny Grishin 1964.jpg
Autor: Harry Pot , Licencja: CC BY-SA 3.0 nl
Yevgeny Grishin
Lidiya Skoblikova 1967.jpg
Autor: Eric Koch for Anefo, Licencja: CC BY-SA 3.0 nl
WK schaatsen te Deventer dames, nummer 13 Skoblikova in aktie
Veikko Hakulinen.jpg
Veikko Hakulinen
Knut Johannesen 1960.jpg
KNUT JOHANNESSEN: Vant 10 000-meteren i Squaw Valley i 1960 og 5000-meteren i Innsbruck fire år seinere.
Valentina Stenina 1967.jpg
Autor: Kroon, Ron / Anefo, Licencja: CC0
Valentina Stenina
Flag of the Soviet Union (dark version).svg
(c) I, Cmapm, CC-BY-SA-3.0
The flag of the Soviet Union (1955-1991) using a darker shade of red.
Schematic of the flag as adopted in 1955.
German Olympic flag (1959-1968).svg
Flag of the unified Team of Germany for the Olympic Games, 1960–1968.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of Canada (1921–1957).svg
The Canadian Red Ensign used between 1921 and 1957.

This image has compared for accuracy (mainly colors) using an image from World Statesmen. The only change is making the maple leaves green from red. This image has compared for accuracy (mainly colors) using an image from World Statesmen. The most recent version of this image has changed the harp into one with a female figure; see [http://flagspot.net/flags/ca-1921.html FOTW
Civil Ensign of Switzerland.svg
Flag of Switzerland at sea
Flag of Poland (1928–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Flag of Poland (1927–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Flag of Italy (1946–2003).svg
Flag of Italy from 1946 to 2003, when exact colors were specified.
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Sjoukje Dijkstra 1961.jpg
Autor: Harry Pot , Licencja: CC BY-SA 3.0 nl
Nederlandse kampioenschappen Kunstrijden S. Dijkstra
Ann Heggtveit 1960.jpg
Miss Anne Heggtveit shows her skiing gold medal in slalom won in Squaw Valley
US flag 49 stars.svg
US Flag with 49 stars. In use 4 July 1959–3 July 1960. It was defined in Executive Order 10798.
Bundesarchiv Bild 183-40574-0003, Brotterode, Nordische Kombination, Helmut Recknagel.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-40574-0003 / Wlocka / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Zentralbild Leipzig-Wlocka 18.2.1957 Werner Lesser II wurde DDR-Meister Ganz kurzfristig waren für den 17.2.1957 die DDR-Meisterschaften im Spezialsprunglauf nach Brotterode angesetzt worden. Auf der Inselbergschanze erkämpfte sich der einheimische Werner Lesser II vor Helmut Recknagel und Harry Glass den Titel. Mit einer Weite von 86m stellte er auch einen neuen Schanzenrekord auf. UBz: Helmut Recknagel (SC Motor Zella-Mehlis) wurde mir der Note 223,5 Zweiter. Recknagel während des zweiten Durchganges.
Boris Stenin 1960a.jpg
Autor: NieznanyUnknown author, Licencja: CC0
Boris Stenin, World Cup, Davos, 1960
Squaw Valley medal ceremony.png
IOC President Avery Brundage presents the silver medal to Rolf Ramgard of Sweden after the 30km cross country skiing event, Squaw Valley Olympics, 1960. The sign in back shows coats of arms or national emblems of the 30 countries which participated (with a combined neutral emblem for both East and West Germany).
Marika Kilius and Hans-Jürgen Bäumler 1964.jpg
Autor: Harry Pot , Licencja: CC BY-SA 3.0 nl
Marika Kilius (Hans-Jürgen Bäumler behind her)
Gullvinner Georg Thoma, 15 km langrenn kombinert, VM på ski i Oslo 1966 (5485115935).jpg
Autor: Riksarkivet (National Archives of Norway) from Oslo, Norway, Licencja: No restrictions

Beskrivelse:Gullvinner Georg Thoma, 15 km langrenn kombinert, VM på ski i Oslo 1966. Fotograf: Billedbladet NÅ/van Deurs Sted: Oslo År: 1966 Arkivreferanse: RIKSARKIVET- RA/PA/0797/U/Ua/3901_3_013

GOLD WINNER GEORG THOMA, 15 KM NORDIC COMBINED, WORLD CHAMPIONSHIPS IN OSLO 1966 Photographer: Billedbladet NÅ/van Deurs Place: Oslo Year: 1966

Archival reference: RA/PA/0797/U/Ua/3901_3_013
1960 Winter Olympic Games medals map.png
Autor: Szoltys, Licencja: CC BY-SA 3.0
  Countries with at least one gold medal
  Countries with at least one silver medal
  Countries with at least one bronze medal
  Countries that didn't get any medal
  Countries that did not participate
Bundesarchiv Bild 183-91770-0001, Helga Haase.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-91770-0001 / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Helga Haase

Zentralbild Kohls 25.3.1962 Deutsche Meisterschaften im Eisschnellauf (Kleinbahn) In der Berliner Werner-Seelenbinder-Halle wurden am 24.u.25.3.1962 die Deutschen Meisterschaften im Eisschnellauf auf Kleinbahn ausgetragen. UBz: Helga Haase gewann den 500-m-Lauf überzeugend und wurde damit Deutsche Meisterin.

Abgebildete Personen:

  • Haase, Helga: Eisschnelläuferin, Ehefrau von Helmut Haase, DDR
Sixten Jernberg SM 1961 001.jpg
Sixten Jernberg at the Swedish cross-country skiing national championships.
Roger Staub in Flims 1959.jpg
Autor: Caumasee, Licencja: CC BY-SA 3.0
Olympic Gold Medalist and Ice hockey forward Roger Staub 1959, one year prior to his Olympic Gold, racing in Flims
Håkon Brusveen 1957.jpg
Håkon Brusveen in Lahti, Finland