Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1998

Państwa uczestniczące w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998

     zdobywcy co najmniej jednego złotego medalu

     zdobywcy co najmniej jednego srebrnego medalu

     zdobywcy co najmniej jednego brązowego medalu

     państwa bez medalu

     państwa nieuczestniczące w igrzyskach

Galeria medalistów Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1998
Bjørn Dæhlie – norweski biegacz narciarski, czterokrotny medalista igrzysk w Nagano
Uschi Disl – niemiecka biathlonistka, trzykrotna medalistka igrzysk w Nagano
Gunda Niemann-Stirnemann – niemiecka panczenistka, trzykrotna medalistka igrzysk w Nagano
Thomas Alsgaard – norweski biegacz narciarski, dwukrotny mistrz olimpijski z Nagano
Marianne Timmer – holenderska panczenistka, dwukrotna mistrzyni olimpijska z Nagano
Gianni Romme – holenderski panczenista, dwukrotny mistrz olimpijski z Nagano
Ole Einar Bjørndalen – norweski biathlonista, dwukrotny medalista igrzysk w Nagano
Halvard Hanevold – norweski biathlonista, dwukrotny medalista igrzysk w Nagano
Kateřina Neumannová – czeska biegaczka narciarska, dwukrotna medalistka igrzysk w Nagano
Tara Lipinski – amerykańska łyżwiarka figurowa, mistrzyni olimpijska z Nagano
Ilja Kulik – rosyjski łyżwiarz figurowy, mistrz olimpijski z Nagano
Ross Rebagliati – kanadyjski snowboardzista, mistrz olimpijski w slalomie gigancie na igrzyskach w Nagano
Philippe Candeloro – francuski łyżwiarz figurowy, brązowy medalista w konkurencji solistów na igrzyskach w Nagano
Finałowy mecz turnieju hokejowego mężczyzn – Czechy–Rosja

Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1998 – zestawienie państw, reprezentowanych przez narodowe komitety olimpijskie, uszeregowanych pod względem liczby zdobytych medali na XVIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1998 roku w Nagano.

Rywalizacja podczas igrzysk olimpijskich w Nagano odbyła się w 68 konkurencjach w czternastu dyscyplinach sportowych[1]. Zadebiutowało pięć nowych konkurencji – turniej hokeja na lodzie kobiet[2] oraz zawody snowboardowe w slalomie gigancie i halfpipie kobiet i mężczyzn. Snowboarding został wprowadzony do kalendarza jako nowa dyscyplina olimpijska[3]. Ponadto, po 74 latach przerwy, w ramach igrzysk olimpijskich odbyły się turnieje mężczyzn i kobiet w curlingu[4].

W igrzyskach wzięło udział 2180 sportowców (1390 mężczyzn i 789 kobiet) z 72 państw[1]. Dla pięciu z nich – Azerbejdżanu, Kenii, Macedonii, Urugwaju i Wenezueli – występ w Nagano był debiutem kraju na zimowych igrzyskach olimpijskich[5].

Na podium olimpijskim w Nagano stanęli reprezentanci 24 państw, spośród których 15 państw zdobyło przynajmniej jeden złoty medal. Bez medalu udział w igrzyskach zakończyło 48 narodowych reprezentacji. Najwięcej medali olimpijskich wszystkich kolorów – 29 – zdobyli reprezentanci Niemiec[1]. Wyrównali oni rekord liczby medali zdobytych na jednych zimowych igrzyskach, osiągnięty wcześniej tylko przez Związek Radziecki na igrzyskach w Calgary[6]. Niemcy osiągnęli również największą w swojej historii liczbę dwunastu złotych medali zdobytych na jednych zimowych igrzyskach[7].

Reprezentantka Czech w biegach narciarskich – Kateřina Neumannová – zdobyła pierwsze zimowe medale olimpijskie dla swojego kraju od czasu rozpadu Czechosłowacji. Reprezentacja Czech w hokeju na lodzie mężczyzn zdobyła natomiast pierwszy w historii złoty medal dla tego kraju[8]. Pierwsze złoto na zimowych igrzyskach dla Bułgarii wywalczyła Ekaterina Dafowska. Był to jednocześnie drugi w historii medal zimowych igrzysk dla Bułgarii[9]. Wicemistrzynie olimpijskie w turnieju kobiet w curlingu zdobyły pierwszy w historii zimowych startów medal dla reprezentacji Danii[10].

Najlepszy start w zimowych igrzyskach olimpijskich zaliczyli reprezentanci Kanady, Chińskiej Republiki Ludowej, Holandii i Japonii. Kanadyjczycy i Chińczycy stanęli na podium zimowych igrzysk najwięcej razy w historii swoich startów[11][12]. Dla Holendrów występ w Nagano był najlepszym startem olimpijskim, zarówno biorąc pod uwagę letnie, jak i zimowe starty, od Letnich Igrzysk Olimpijskich 1936[13]. Z kolei dla Japończyków, którzy byli już dwukrotnie organizatorami igrzysk olimpijskich – letnich w Tokio i zimowych w Sapporo – był to najlepszy zimowy występ olimpijski w roli gospodarza oraz najlepszy start olimpijski od Letnich Igrzysk Olimpijskich 1984[14]. Drugi raz w historii, po igrzyskach w Lillehammer, Norwegia zdobyła dziesięć złotych medali[15], a Korea Południowa sześć medali łącznie[16]. Jedyny reprezentant Belgii na igrzyskach w Nagano – Bart Veldkamp – zdobył pierwszy medal ZIO dla swojego kraju od 1948 roku[17]. Reprezentantka AustraliiZali Steggall – została natomiast zdobywczynią drugiego medalu zimowych igrzysk dla Australii[18].

Najsłabszy wynik medalowy w igrzyskach olimpijskich (letnich i zimowych) od igrzysk w Calgary osiągnęła reprezentacja Włoch[19]. Natomiast dla Szwecji były to pierwsze od 1976 roku zimowe igrzyska, podczas których sportowcy z tego kraju nie zdobyli złotego medalu[20].

Spośród krajów, które zdobyły przynajmniej jeden medal olimpijski w Lillehammer, start na igrzyskach w Nagano z zerowym dorobkiem medalowym zakończyły Uzbekistan i Słowenia[21][22].

W Nagano 47 sportowców zdobyło przynajmniej dwa medale, a 29 spośród nich – przynajmniej jedno złoto. Pięciokrotną medalistką igrzysk, z dorobkiem trzech złotych, jednego srebrnego i jednego brązowego medalu, została Łarisa Łazutina[1]. Trzy złote i jeden srebrny medal zdobył ponadto Bjørn Dæhlie, który stawał na podium olimpijskim również w Albertville i Lillehammer. Norweg został najbardziej utytułowanym zimowym olimpijczykiem w historii z dorobkiem dwunastu medali – ośmiu złotych i czterech srebrnych[23].

Tara Lipinski, zwyciężczyni konkursu solistek w łyżwiarstwie figurowym, została najmłodszą mistrzynią olimpijską w historii zimowych igrzysk olimpijskich[24]. W organizmie mistrza olimpijskiego w snowboardowym slalomie gigancie – Rossa Rebagliatiego – wykryto stosowanie niedozwolonej substancji, w efekcie czego złoty medal został mu odebrany. Kanadyjski Komitet Olimpijski złożył jednak apelację, która została pozytywnie rozpatrzona przez Trybunał Arbitrażowy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Dyskwalifikacja Kanadyjczyka została tym samym anulowana, a medal zwrócony[25].

Klasyfikacja państw

Poniższa tabela przedstawia klasyfikację medalową państw, które zdobyły medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 w Nagano, sporządzoną na podstawie oficjalnych raportów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Klasyfikacja posortowana jest najpierw według liczby osiągniętych medali złotych, następnie srebrnych, a na końcu brązowych. W przypadku, gdy dwa kraje zdobyły tę samą liczbę medali wszystkich kolorów, o kolejności zdecydował porządek alfabetyczny.

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Niemcy Niemcy129829
2.Norwegia Norwegia1010525
3.Rosja Rosja96318
4.Kanada Kanada65415
5.Stany Zjednoczone USA63413
6.Holandia Holandia54211
7.Japonia Japonia51410
8.Austria Austria35917
9.Korea Południowa Korea Południowa3126
10.Włochy Włochy26210
11.Finlandia Finlandia24612
12. Szwajcaria2237
13.Francja Francja2158
14.Czechy Czechy1113
15.Bułgaria Bułgaria11
16. ChRL628
17.Szwecja Szwecja213
18.Dania Dania11
18.Ukraina Ukraina11
20.Białoruś Białoruś22
20.Kazachstan Kazachstan22
22.Australia Australia11
22.Belgia Belgia11
22.Wielka Brytania Wielka Brytania11
Razem696868205

Klasyfikacje według dyscyplin

Biathlon

W kalendarzu igrzysk w Nagano, tak samo jak cztery lata wcześniej w Lillehammer, znalazło się sześć konkurencji biathlonowych – po trzy w rywalizacji kobiet i mężczyzn[26][27].

Najbardziej utytułowaną biathlonistką igrzysk została Uschi Disl z dorobkiem trzech medali, po jednym z każdego koloru. Dwukrotnie na podium olimpijskim stanęli również Halvard Hanevold, Ole Einar Bjørndalen i Galina Kuklewa (wszyscy złoto i srebro) oraz Katrin Apel (złoto i brąz)[27]. Mistrzyni olimpijska w biegu indywidualnym na 15 km kobiet, Ekaterina Dafowska została pierwszą w historii złotą medalistką zimowych igrzysk olimpijskich występującą w barwach Bułgarii[28].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Norwegia Norwegia2215
2.Niemcy Niemcy2125
3.Rosja Rosja1113
4.Bułgaria Bułgaria11
5.Ukraina Ukraina11
5.Włochy Włochy11
7.Białoruś Białoruś11
7.Finlandia Finlandia11
Razem66618

Biegi narciarskie

Na igrzyskach w Nagano rozegrano dziesięć konkurencji biegowych, tak samo jak w Lillehammer. Zmianie uległy jedynie techniki biegu – biegi na 30 km mężczyzn i 15 km kobiet, które w Lillehammer były rozgrywane stylem dowolnym, w Nagano przeprowadzono stylem klasycznym, natomiast odwrotna sytuacja miała miejsce w przypadku biegów na 50 km mężczyzn i na 30 km kobiet[29][30].

Wszystkie konkurencje kobiet wygrały reprezentantki Rosji. Najbardziej utytułowana z nich – Łarisa Łazutina – zdobyła trzy złote, jeden srebrny i jeden brązowy medal i jako jedyna stanęła na podium każdej konkurencji kobiet. Jej rodaczka – Olga Daniłowa – wywalczyła trzy medale – dwa złote i jeden srebrny. Po dwa medale (srebrny i brązowy) w rywalizacji kobiet osiągnęły także Kateřina Neumannová, Stefania Belmondo, Bente Martinsen i Anita Moen[29].

Wśród mężczyzn najlepszy wynik medalowy uzyskał Bjørn Dæhlie, w którego dorobku znalazły się trzy złote i jeden srebrny medal. Dæhlie, który stawał na podium olimpijskim także w Albertville i Lillehammer, został pierwszym dwunastokrotnym medalistą zimowych igrzysk olimpijskich[23]. Jego osiągnięcie zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa jako najlepszy wynik medalowy uzyskany przez sportowca na zimowych igrzyskach[31]. Multimedalistami igrzysk zostali ponadto Thomas Alsgaard (dwa razy złoto), Erling Jevne (złoto i srebro), Mika Myllylä (złoto i dwa razy brąz) oraz Silvio Fauner (srebro i brąz)[29].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Rosja Rosja5218
2.Norwegia Norwegia4329
3.Finlandia Finlandia123
4.Włochy Włochy224
5.Austria Austria112
5.Czechy Czechy112
7.Szwecja Szwecja11
8.Kazachstan Kazachstan11
Razem10101030

Bobsleje

Niezmiennie od poprzednich igrzysk rywalizacja bobsleistów składała się z dwóch konkurencji – dwójek i czwórek mężczyzn[32][33].

W zawodach dwójek ten sam, najlepszy, czas przejazdu uzyskali Włosi i Kanadyjczycy. W związku z tym przyznano dwa złote medale, a medalu srebrnego nie przyznano. Taka sytuacja miała miejsce pierwszy raz w historii olimpijskich zawodów w bobslejach. W rywalizacji czwórek natomiast ex aequo na trzecim miejscu uplasowały się drużyny z Francji i Wielkiej Brytanii. Dwóch zawodników zdobyło po dwa medale olimpijskie – Christoph Langen i Markus Zimmermann zakończyli rywalizację ze złotym medalem w czwórkach i brązowym w dwójkach[33].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Niemcy Niemcy112
2.Kanada Kanada11
2.Włochy Włochy11
4. Szwajcaria11
5.Francja Francja11
5.Wielka Brytania Wielka Brytania11
Razem3137

Curling

Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1998 w Nagano rozegrane zostały turnieje kobiet i mężczyzn w curlingu. Sport ten, który był dyscypliną pokazową na igrzyskach w 1932, 1988 i 1992, powrócił do kalendarza po 74-letniej nieobecności[a][4].

W turnieju mężczyzn zwyciężyli Szwajcarzy przed Kanadyjczykami i Norwegami. W rywalizacji kobiet najlepszą drużyną została Kanada, srebro zdobyła Dania, a brąz Szwecja[34]. Zdobyty przez duńską reprezentację w curlingu kobiet srebrny medal był pierwszym medalem dla Danii wywalczonym w historii ich startów w zimowych igrzyskach olimpijskich[10][35].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Kanada Kanada112
2. Szwajcaria11
3.Dania Dania11
4.Norwegia Norwegia11
4.Szwecja Szwecja11
Razem2226

Hokej na lodzie

Na igrzyskach w Nagano, oprócz dotychczas rozgrywanego turnieju mężczyzn, po raz pierwszy w historii przeprowadzono rywalizację olimpijską w turnieju kobiet[2]. Również po raz pierwszy w historii do gry w turniejach olimpijskich zostali dopuszczeni profesjonalni hokeiści z ligi NHL[36].

W turnieju mężczyzn zwycięstwo odniosła reprezentacja Czech, srebro zdobyli Rosjanie, a brąz Finowie. W turnieju kobiet złoto zdobyły Amerykanki przed Kanadyjkami i Finkami[37]. Zdobyty przez Czechów złoty medal był pierwszym złotem zdobytym dla kraju od czasu rozpadu Czechosłowacji[8].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Czechy Czechy11
1.Stany Zjednoczone USA11
3.Kanada Kanada11
3.Rosja Rosja11
5.Finlandia Finlandia22
Razem2226

Kombinacja norweska

Podczas igrzysk w Nagano, tak samo jak cztery lata wcześniej w Lillehammer, rozegrane zostały dwie konkurencje w kombinacji norweskiej – zawody indywidualne i drużynowe[38][39]. Zmianie uległa formuła rozgrywania zawodów drużynowych. Dotychczas trzyosobową sztafetę biegową zastąpiono czteroosobową[40].

Najbardziej utytułowanym dwuboistą klasycznym igrzysk został Bjarte Engen Vik, który zdobył dwa złote medale. Dwukrotnie na podium olimpijskim stanął również Samppa Lajunen, w dorobku którego znalazły się dwa srebrne medale[39].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Norwegia Norwegia22
2.Finlandia Finlandia22
3.Francja Francja11
3.Rosja Rosja11
Razem2226

Łyżwiarstwo figurowe

Kalendarz olimpijski nie zmienił się, jeśli chodzi o konkurencje łyżwiarstwa figurowego. Tak jak w Lillehammer, w Nagano łyżwiarze rywalizowali w czterech konkurencjach – konkursie solistów, solistek, par tanecznych i par sportowych[41][42]. Po raz pierwszy w historii do rywalizacji oficjalnie dopuszczono profesjonalnych zawodników. Żaden z zawodników nie zdobył więcej niż jednego medalu olimpijskiego[42].

Złota medalista w konkursie solistek – Tara Lipinski – została najmłodszą w historii zimową mistrzynią olimpijską. W dniu zawodów miała 15 lat i 255 dni, czyli o 32 dni mniej niż dotychczasowa najmłodsza mistrzyni – Sonja Henie[24][43].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Rosja Rosja325
2.Stany Zjednoczone USA112
3.Kanada Kanada11
4.Francja Francja22
5. ChRL11
5.Niemcy Niemcy11
Razem44412

Łyżwiarstwo szybkie

W kalendarzu Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1998 znalazło się dziesięć konkurencji w łyżwiarstwie szybkim, tak samo jak podczas poprzednich zimowych igrzysk[44][45].

Najbardziej utytułowanymi panczenistami, z dorobkiem dwóch tytułów mistrzów olimpijskich, zostali Holendrzy – Gianni Romme wśród mężczyzn i Marianne Timmer wśród kobiet. Dwoje zawodników trzykrotnie uplasowało się w najlepszej trójce zawodów. Złoty i dwa srebrne medale zdobyła Gunda Niemann-Stirnemann, a srebro i dwa brązowe medale wywalczył Rintje Ritsma. Dwoje zawodników zdobyło na igrzyskach po jednym złotym i srebrnym medalu – Ids Postma i Claudia Pechstein, również dwoje zdobyło po jednym złotym i jednym brązowym medalu – Hiroyasu Shimizu i Catriona Le May Doan. Dwa medale – srebrny i brązowy – zdobyła także Chris Witty[45].

Brązowi medaliści biegów na 500 metrów – reprezentantka Kazachstanu, Ludmiła Prokaszowa oraz reprezentant Belgii, Bart Veldkamp – zdobyli pierwsze w historii medale dla swoich krajów w łyżwiarstwie szybkim[45]. Veldkamp został jednocześnie pierwszym belgijskim medalistą zimowych igrzysk olimpijskich od 1948 roku[17].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Holandia Holandia54211
2.Niemcy Niemcy2316
3.Kanada Kanada1225
4.Japonia Japonia123
5.Norwegia Norwegia11
6.Stany Zjednoczone USA112
7.Belgia Belgia11
7.Kazachstan Kazachstan11
Razem10101030

Narciarstwo alpejskie

Narciarze alpejscy rywalizowali w Nagano w dziesięciu konkurencjach – pięciu wśród kobiet i pięciu wśród mężczyzn. Konkurencje nie uległy zmianie względem igrzysk w Lillehammer[46][47].

Jedyną alpejką, która zdobyła trzy medale na tych igrzyskach, była Katja Seizinger (dwa złote i jeden brązowy). Dwa tytuły mistrza olimpijskiego zdobył także Hermann Maier. Ponadto po dwa medale zdobyli Deborah Compagnoni (złoto i srebro), Hilde Gerg (złoto i brąz), Lasse Kjus (dwa razy srebro) i Alexandra Meissnitzer (srebro i brąz)[47].

W supergigancie mężczyzn drugie miejsce zajęli ex aequo Didier Cuche i Hans Knauß. W efekcie przyznano w tej konkurencji dwa srebrne medale, a medalu brązowego nie przyznano[47]. Brązowa medalistka w slalomie kobietZali Steggall zdobyła pierwszy medal dla Australii w narciarstwie alpejskim. Był to jednocześnie drugi w historii australijski medal zimowych igrzysk olimpijskich[18].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Austria Austria34411
2.Niemcy Niemcy3126
3.Norwegia Norwegia134
4.Włochy Włochy112
5.Francja Francja112
6.Stany Zjednoczone USA11
7. Szwajcaria112
8.Szwecja Szwecja11
9.Australia Australia11
Razem1011930

Narciarstwo dowolne

W narciarstwie dowolnym podczas igrzysk w Nagano rozegrano cztery konkurencje – jazdę po muldach i skoki akrobatyczne mężczyzn i kobiet. Konkurencje nie uległy zmianie w porównaniu do igrzysk w Lillehammer[48][49]. Żaden z zawodników nie zdobył więcej niż jednego medalu w 1998 roku. Medalistami zostali narciarze z dziewięciu państw. Trzykrotnie na najwyższym stopniu podium stanęli reprezentanci Stanów Zjednoczonych[49].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Stany Zjednoczone USA33
2.Japonia Japonia11
3.Finlandia Finlandia112
4. ChRL11
4.Francja Francja11
4.Niemcy Niemcy11
7.Białoruś Białoruś11
7.Norwegia Norwegia11
7. Szwajcaria11
Razem44412

Saneczkarstwo

W programie igrzysk w Nagano, tak jak w Lillehammer, znalazły się trzy konkurencje saneczkarskie – jedynki mężczyzn, jedynki kobiet i dwójki mężczyzn[50]. Żaden z saneczkarzy nie zdobył więcej niż jednego medalu olimpijskiego, wszystkie złote medale zdobyli jednak reprezentanci Niemiec[51].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Niemcy Niemcy3115
2.Stany Zjednoczone USA112
3.Włochy Włochy11
4.Austria Austria11
Razem3339

Short track

Liczba konkurencji w short tracku nie zmieniła się w porównaniu do igrzysk w 1994 roku i wyniosła sześć – po trzy mężczyzn i kobiet[52]. Jedyna zmiana w porównaniu do igrzysk w Lillehammer polegała na wprowadzeniu pomiarów czasu z dokładnością do tysięcznej części sekundy[53].

Najlepszy wynik medalowy w short tracku osiągnęła Chun Lee-kyung, która zdobyła dwa złote i jeden brązowy medal. Trzy medale (wszystkie srebrne) zdobyła również Yang Yang (S). Poza nimi siedmioro łyżwiarzy zdobyło po dwa medale olimpijskie. Byli to: Kim Dong-sung (złoty i srebrny), Éric Bédard, Annie Perreault i Won Hye-kyung (złoto i brąz) oraz An Yulong i Li Jiajun (srebro i brąz)[53].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Korea Południowa Korea Południowa3126
2.Kanada Kanada224
3.Japonia Japonia112
4. ChRL516
Razem66618

Skoki narciarskie

Rywalizacja skoczków narciarskich na igrzyskach w Nagano składała się z trzech konkursów – dwóch indywidualnych i jednego drużynowego. Konkurencje nie uległy zmianie w porównaniu do poprzednich igrzysk[54]. Dokonano natomiast zmiany w formule rozgrywania zawodów – po raz pierwszy na igrzyskach olimpijskich do rundy finałowej konkursu indywidualnego kwalifikowano trzydziestu najlepszych skoczków pierwszej serii[55].

Jako jedyny medale we wszystkich trzech konkursach zdobył Japończyk Kazuyoshi Funaki, zdobywając dwa złote medale i jeden srebrny. Dwukrotnie na podium olimpijskim stanęli również Jani Soininen (złoto i srebro), Masahiko Harada (złoto i brąz) oraz Andreas Widhölzl (dwukrotnie brąz)[55].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Japonia Japonia2114
2.Finlandia Finlandia112
3.Niemcy Niemcy11
4.Austria Austria22
Razem3339

Snowboarding

W 1998 roku po raz pierwszy w historii w ramach igrzysk olimpijskich przeprowadzono rywalizację w snowboardingu[3]. Medale olimpijskie przyznano w czterech konkurencjach – slalomie gigancie i halfpipie mężczyzn i kobiet. Żaden z zawodników nie zdobył więcej niż jednego medalu. Na podium olimpijskim stanęli reprezentanci ośmiu krajów, spośród których cztery zdobyły po dwa medale[56].

Zwycięzca w slalomie gigancie – Ross Rebagliati – został zdyskwalifikowany z powodu stosowania przez niego marihuany leczniczej. Złoty medal został mu odebrany, a mistrzem olimpijskim ogłoszono Thomasa Pruggera. Kanadyjski Komitet Olimpijski złożył jednak apelację od tej decyzji. Trybunał Arbitrażowy MKOl po rozpoznaniu sprawy odwołał dyskwalifikację Kanadyjczyka, w efekcie czego złoty medal został mu przywrócony, a kolejność pozostała taka sama, jak tuż po zakończeniu zawodów[25].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Niemcy Niemcy112
2. Szwajcaria112
3.Kanada Kanada11
3.Francja Francja11
5.Norwegia Norwegia22
6.Włochy Włochy11
7.Stany Zjednoczone USA22
8.Austria Austria11
Razem44412

Multimedaliści

47 sportowców zdobyło w Nagano więcej niż jeden medal, a 29 spośród nich wywalczyło przynajmniej jedno złoto. Najwięcej – po sześcioro – multimedalistów startowało w barwach Niemiec i Norwegii. Siedmioro z multimedalistów stawało na podium olimpijskim w łyżwiarstwie szybkim, sześcioro w biegach narciarskich, a po pięcioro w biathlonie i short tracku. Trzech multimedalistów odnotowano w skokach narciarskich, dwóch w bobslejach, a jednego w kombinacji norweskiej.

Najwięcej medali – pięć – zdobyła reprezentantka Rosji w biegach narciarskich, Łarisa Łazutina. Trzykrotnie została ona mistrzynią olimpijską, dodatkowo zdobyła srebrny i brązowy medal. Trzy tytuły mistrza olimpijskiego i jeden tytuł wicemistrza zdobył również norweski biegacz, Bjørn Dæhlie.

Poniższa tabela przedstawia indywidualne zestawienie multimedalistów Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1998, czyli zawodników i zawodniczek, którzy zdobyli więcej niż jeden medal olimpijski na tych igrzyskach, w tym przynajmniej jeden złoty.

MiejsceZawodnikPaństwoDyscyplinaZłotoSrebroBrązRazem
1.Łazutina, ŁarisaŁarisa ŁazutinaRosja Rosjabiegi narciarskie3115
2.Dæhlie, BjørnBjørn DæhlieNorwegia Norwegiabiegi narciarskie314
3.Daniłowa, OlgaOlga DaniłowaRosja Rosjabiegi narciarskie213
3.Funaki, KazuyoshiKazuyoshi FunakiJaponia Japoniaskoki narciarskie213
5.Chun Lee-kyungKorea Południowa Korea Południowashort track213
6.Alsgaard, ThomasThomas AlsgaardNorwegia Norwegiabiegi narciarskie22
6.Romme, GianniGianni RommeHolandia Holandiałyżwiarstwo szybkie22
6.Timmer, MarianneMarianne TimmerHolandia Holandiałyżwiarstwo szybkie22
6.Vik, Bjarte EngenBjarte Engen VikNorwegia Norwegiakombinacja norweska22
10.Niemann-Stirnemann, GundaGunda Niemann-StirnemannNiemcy Niemcyłyżwiarstwo szybkie123
11.Disl, UschiUschi DislNiemcy Niemcybiathlon1113
12.Bjørndalen, Ole EinarOle Einar BjørndalenNorwegia Norwegiabiathlon112
12.Hanevold, HalvardHalvard HanevoldNorwegia Norwegiabiathlon112
12.Jevne, ErlingErling JevneNorwegia Norwegiabiegi narciarskie112
12.Kim Dong-sungKorea Południowa Korea Południowashort track112
12.Kuklewa, GalinaGalina KuklewaRosja Rosjabiathlon112
12.Pechstein, ClaudiaClaudia PechsteinNiemcy Niemcyłyżwiarstwo szybkie112
12.Postma, IdsIds PostmaHolandia Holandiałyżwiarstwo szybkie112
12.Soininen, JaniJani SoininenFinlandia Finlandiaskoki narciarskie112
20.Myllylä, MikaMika MyllyläFinlandia Finlandiabiegi narciarskie123
21.Apel, KatrinKatrin ApelNiemcy Niemcybiathlon112
21.Bédard, ÉricÉric BédardKanada Kanadashort track112
21.Harada, MasahikoMasahiko HaradaJaponia Japoniaskoki narciarskie112
21.Langen, ChristophChristoph LangenNiemcy Niemcybobsleje112
21.Le May Doan, CatrionaCatriona Le May DoanKanada Kanadałyżwiarstwo szybkie112
21.Perreault, AnnieAnnie PerreaultKanada Kanadashort track112
21.Shimizu, HiroyasuHiroyasu ShimizuJaponia Japoniałyżwiarstwo szybkie112
21.Won Hye-kyungKorea Południowa Korea Południowashort track112
21.Zimmermann, MarkusMarkus ZimmermannNiemcy Niemcybobsleje112

Uwagi

  1. Wcześniej curling był dyscypliną olimpijską tylko podczas pierwszych zimowych igrzysk (Chamonix, 1924). Wyniki tego turnieju zostały jednak uznane za oficjalne przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski dopiero w 2006 roku

Przypisy

  1. a b c d 1998 Nagano Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  2. a b Women’s Hockey (ang.). iihf.com. [dostęp 2016-08-21].
  3. a b Canada’s Olympic Snowboard Team (ang.). olympic.ca. [dostęp 2016-08-21].
  4. a b Curling at the Olympic Games (ang.). worldcurling.org. [dostęp 2016-08-21].
  5. Olympic Countries (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-25)].
  6. Germany break Olympic record (ang.). eurosport.com. [dostęp 2016-08-21].
  7. Germany (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-08)].
  8. a b Czech Republic (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-23)].
  9. Bulgaria (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-05)].
  10. a b Denmark (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-05)].
  11. Canada (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-31)].
  12. China (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-31)].
  13. Netherlands (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-28)].
  14. Japan (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-29)].
  15. Norway (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21].
  16. South Korea (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  17. a b Belgium (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-05)].
  18. a b Australia (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-06)].
  19. Italy (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-12)].
  20. Sweden (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-16)].
  21. Slovenia (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-22)].
  22. Uzbekistan (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-28)].
  23. a b Bjørn Dæhlie: Remembering Lillehammer (ang.). olympic.org, 14 stycznia 2015. [dostęp 2016-08-21].
  24. a b Tara Lipinski - Youngest Winter Winner of an Individual Event (ang.). olympic.org. [dostęp 2016-08-21].
  25. a b George Gross: Ross Rebagliati: 1998 - Nagano, Japan (ang.). canoe.com, 21 lutego 2006. [dostęp 2016-08-21].
  26. Biathlon at the 1994 Lillehammer Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-10)].
  27. a b Biathlon at the 1998 Nagano Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-27)].
  28. Dafovska strikes first gold for Bulgaria (ang.). olympic.org, 9 września 2015. [dostęp 2016-08-21].
  29. a b c Cross Country Skiing at the 1998 Nagano Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-04)].
  30. Cross Country Skiing at the 1994 Lillehammer Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-11)].
  31. Guinness World Records 2015. Guinness World Records, wrzesień 2014, s. 244. ISBN 1-908843-70-5.
  32. Bobsleigh at the 1994 Lillehammer Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-11)].
  33. a b Bobsleigh at the 1998 Nagano Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-28)].
  34. Curling at the 1998 Nagano Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-20)].
  35. Curling at the 1998 Nagano Winter Games: Women’s Curling (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-09)].
  36. Jeux Olympiques de Nagano 1998 (fr.). hockeyarchives.info. [dostęp 2016-08-21].
  37. Ice Hockey at the 1998 Nagano Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-27)].
  38. Nordic Combined at the 1994 Lillehammer Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-11)].
  39. a b Nordic Combined at the 1998 Nagano Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-30)].
  40. Nordic Combined - Olympic Games - Teams (ang.). sports123.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-23)].
  41. Figure Skating at the 1994 Lillehammer Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-30)].
  42. a b Figure Skating at the 1998 Nagano Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-17)].
  43. Tara Lipinski – Winter’s Youngest Champion (ang.). olympics30.com. [dostęp 2016-08-21].
  44. Speed Skating at the 1994 Lillehammer Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-11)].
  45. a b c Speed Skating at the 1998 Nagano Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-15)].
  46. Alpine Skiing at the 1994 Lillehammer Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-25)].
  47. a b c Alpine Skiing at the 1998 Nagano Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-25)].
  48. Freestyle Skiing at the 1994 Lillehammer Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-24)].
  49. a b Freestyle Skiing at the 1998 Nagano Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-20)].
  50. Luge at the 1994 Lillehammer Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-11)].
  51. Luge at the 1998 Nagano Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-04)].
  52. Short Track Speed Skating at the 1994 Lillehammer Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-01)].
  53. a b Short Track Speed Skating at the 1998 Nagano Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-01)].
  54. Ski Jumping at the 1994 Lillehammer Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-25)].
  55. a b Ski Jumping at the 1998 Nagano Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-25)].
  56. Snowboarding at the 1998 Nagano Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-21)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Propozycja LnM-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Propozycja 1 dla Listy na Medal na PL.WIKI
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Civil Ensign of Switzerland.svg
Flag of Switzerland at sea
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Katerina Neumannova 2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to WinstonSmith (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 3.0
Czech skier Katerina Neumannova.
Halvard Hanevold.JPG
Autor: Jarvin Jarle Vines, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Hallvard Hanevoll Blinkfestivalen Sandnes 2009
Ilia Kulik 2008 Christmas On Ice – Yokohama.jpg
Autor: David W. Carmichael, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ilia Kulik at the 2008 Christmas On Ice – Yokohama
Romme-NK2003.jpg
Autor: Lempkesfabriek, Licencja: CC BY-SA 3.0
Gianni Romme in het NK Allround 2004 in het IJssportcentrum in Eindhoven (december 2003)
Flag of Italy (1946–2003).svg
Flag of Italy from 1946 to 2003, when exact colors were specified.
Flag of Belarus (1995–2012).svg
Flag of Belarus 1995-2012
Tara Lipinski in Sochi.jpg
Autor: Andy Miah, Licencja: CC0
Tara Lipinski at the 2014 Sochi Winter Olympics.
Thomas Alsgaard 2003.JPG
Autor: Jørgen Løken (Løken), Licencja: CC BY-SA 3.0
Thomas Alsgaard at NM in 2003
Gunda Niemann.JPG
Autor: UweFan, Licencja: CC BY 3.0
Gunda Niemann is a former German speedskater
1998 Winter Olympic Games medals map.png
Autor: Szoltys, Licencja: CC BY-SA 3.0
  Countries with at least one gold medal
  Countries with at least one silver medal
  Countries with at least one bronze medal
  Countries that didn't get any medal
  Countries that did not participate
Uschi2006.jpg
Autor: Götz A. Primke from Muenchen, Germany, Licencja: CC BY-SA 2.0
nach dem Schiessen: Uschi Diesl
Bjoerndalen cutout.JPG
Autor: Vow, edited by me Okino, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ole ЮлтяBjoerndalen, Norwegian biathlete, Olympic champion
Marianne Timmer (09-12-2007).jpg
Autor: McSmit, Licencja: CC BY-SA 3.0
Marianne Timmer (NED) at a World Cup Speedskating in Heerenveen, the Netherlands.