Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2010

Państwa uczestniczące w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010

     zdobywcy co najmniej jednego złotego medalu

     zdobywcy co najmniej jednego srebrnego medalu

     państwa bez medalu

     państwa nieuczestniczące w igrzyskach

Galeria medalistów Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2010
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Marit Bjørgen – norweska biegaczka narciarska, pięciokrotna medalistka igrzysk w Vancouver
Petter Northug – norweski biegacz narciarski, czterokrotny medalista igrzysk w Vancouver
Martina Sáblíková – czeska panczenistka, trzykrotna medalistka igrzysk w Vancouver
Simon Ammann – szwajcarski skoczek narciarski, dwukrotny mistrz olimpijski z Vancouver
André Lange i Kevin Kuske – niemieccy bobsleiści, mistrzowie olimpijscy w dwójkach i wicemistrzowie w czwórkach
Ole Einar Bjørndalen – norweski biathlonista, mistrz i wicemistrz olimpijski z Vancouver
Medalistki biegu na 500 m w short tracku kobiet. Od lewej: Marianne St-Gelais (srebro), Wang Meng (złoto), Arianna Fontana (brąz)
Medalistki w supergigancie kobiet. Od lewej: Tina Maze (srebro), Andrea Fischbacher (złoto), Lindsey Vonn (brąz)
Medaliści w superkombinacji mężczyzn. Od lewej: Ivica Kostelić (srebro), Bode Miller (złoto), Silvan Zurbriggen (brąz)
Medalistki w jeździe na muldach kobiet. Od lewej: Jennifer Heil (srebro), Hannah Kearney (złoto), Shannon Bahrke (brąz)
Medaliści w parach tanecznych. Od lewej: Meryl Davis i Charlie White (srebro), Tessa Virtue i Scott Moir (złoto), Oksana Domnina i Maksim Szabalin (brąz)
Medalistki skeletonowego ślizgu kobiet. Od lewej: Kerstin Szymkowiak (srebro), Amy Williams (złoto), Anja Huber (brąz)
Medalistki w saneczkarskich jedynkach kobiet. Od lewej: Nina Reithmayer (srebro), Tatjana Hüfner (złoto), Natalie Geisenberger (brąz)
Medalistki w snowboard crossie kobiet. Od lewej: Déborah Anthonioz (srebro), Maëlle Ricker (złoto), Olivia Nobs (brąz)
Mistrzowie olimpijscy w bobslejowym ślizgu czwórek mężczyzn – reprezentanci Stanów Zjednoczonych. Od lewej: Steven Holcomb, Justin Olsen, Steve Mesler, Curtis Tomasevicz
Podium olimpijskie w turnieju kobiet w curlingu

Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2010 – zestawienie państw, reprezentowanych przez narodowe komitety olimpijskie, uszeregowanych pod względem liczby zdobytych medali na XXI Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2010 roku w Vancouver.

Rywalizacja olimpijska w Vancouver składała się z 86 konkurencji w piętnastu dyscyplinach sportowych. W porównaniu do poprzednich igrzysk, które przeprowadzono w Turynie, do kalendarza igrzysk włączono dwie konkurencje narciarstwa dowolnego – skicross kobiet i mężczyzn[1].

Mimo starań do programu igrzysk nie wprowadzono czterech nowych konkurencji – zawodów indywidualnych w skokach narciarskich kobiet, jazdy drużynowej w narciarstwie alpejskim, zawodów indywidualnych w curlingu i sztafety saneczkarskiej[2].

W zawodach olimpijskich w 2010 roku wzięło udział 2536 sportowców (1503 mężczyzn i 1033 kobiety) z 82 narodowych reprezentacji[3]. Dla siedmiu państw – Czarnogóry, Ghany, Kajmanów, Kolumbii, Pakistanu, Peru i Serbii – start w Vancouver był pierwszym w historii występem w zimowych igrzyskach olimpijskich[4][5].

Medale olimpijskie na zimowych igrzyskach w Vancouver zdobyli reprezentanci 26 państw, spośród których 19 reprezentacji osiągnęło przynajmniej jeden złoty medal. Tym samym 56 spośród reprezentacji, które przyjechały na igrzyska, nie zdobyło żadnego medalu. Kanadyjczycy, którzy byli gospodarzami Letnich Igrzysk Olimpijskich 1976 w Montrealu i Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1988 w Calgary, po raz pierwszy zdobyli złoty medal olimpijski na igrzyskach rozgrywanych na własnym terytorium. Była to pierwsza od Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1952 sytuacja, że organizator igrzysk triumfował w tabeli medalowej. Jednocześnie pierwszy raz zdarzyło się, że Kanada została zwycięzcą klasyfikacji medalowej igrzysk[6].

Kanada poprawiła dotychczasowy rekord zdobytych złotych medali na zimowych igrzyskach olimpijskich. Wcześniejszy rekord należał do ZSRR (13 medali w 1976 roku) i Norwegii (13 medali w 2002 roku)[7]. Wynik Kanadyjczyków był ich najlepszym osiągnięciem olimpijskim pod względem liczby zdobytych medali od Letnich Igrzysk Olimpijskich 1984, biorąc pod uwagę zarówno letnie, jak i zimowe starty[8]. Poprawiony został również rekord zdobytych medali wszystkich kolorów. Reprezentanci Stanów Zjednoczonych zdobyli łącznie 37 medal i o jeden poprawili dotychczasowy rekord Niemców z Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2002 w Salt Lake City[6].

W Vancouver pierwszy złoty medal zimowych igrzysk olimpijskich dla reprezentacji Słowacji zdobyła biathlonistka Anastasija Kuźmina[9], a dla reprezentacji Białorusi – narciarz dowolny Alaksiej Hryszyn[10]. Dla obu tych państw występ w Vancouver był jednocześnie najlepszym pod względem sumy zdobytych medali na zimowych igrzyskach[11][12]. Pierwszy od 38 lat złoty medal zimowej edycji igrzysk dla Polski zdobyła Justyna Kowalczyk[13]. Wynik medalowy w Vancouver był najlepszym w historii dotychczasowych startów kraju w zimowych igrzyskach olimpijskich[14].

Najlepsze starty w zimowych igrzyskach odnotowali również reprezentanci Korei Południowej, Szwajcarii, Chińskiej Republiki Ludowej, Australii, Czech, Słowenii i Łotwy. Dla Koreańczyków, Szwajcarów, Chińczyków, Australijczyków i Czechów był to najlepszy rezultat pod względem liczby złotych medali zimowych igrzysk olimpijskich. Osiągnięcie reprezentantów Szwajcarii było ich najlepszym od Letnich Igrzysk Olimpijskich 1928 wynikiem olimpijskim[15]. Reprezentanci Australii po raz pierwszy zdobyli trzy medale olimpijskie na jednych zimowych igrzyskach[16], a reprezentanci Czech po raz pierwszy dwukrotnie stanęli na najwyższym stopniu podium ZIO od czasu rozpadu Czechosłowacji[17]. Olimpijczycy ze Słowenii po raz drugi, po igrzyskach w Lillehammer, zdobyli trzy medale na jednych zimowych igrzyskach[18], a Łotysze zdobyli pierwsze srebrne medale dla swojego kraju[19]. Reprezentacja Holandii osiągnęła najlepszy wynik złotych medali zimowych igrzysk olimpijskich od igrzysk w Nagano[20], a olimpijczycy ze Szwecji osiągnęli drugi w historii wynik złotych medali po igrzyskach w Turynie[21]. Zdobyty przez Jelenę Chrustalową srebrny medal w biathlonie był pierwszym medalem zimowych igrzysk dla Kazachstanu od 1998 roku[22].

Dla reprezentacji Finlandii i Rosji wynik w Vancouver był najsłabszym rezultatem osiągniętym przez kraj na igrzyskach olimpijskich, biorąc pod uwagę letnie i zimowe starty. Dla Finów były to piąte w historii ich startów igrzyska bez złotego medalu. Spośród tych startów po raz drugi, po igrzyskach w Lillehammer, zakończyli oni igrzyska z dorobkiem jednego srebrnego medalu[23]. Dla Rosjan występ w Vancouver był najsłabszym pod względem liczby złotych medali startem olimpijskim od czasu rozpadu ZSRR. Pod względem sumy wszystkich medali był to wynik lepszy tylko od występu w 2002 roku[24]. Reprezentanci Włoch zdobyli najmniejszą liczbę złotych medali zimowych igrzysk olimpijskich od 1980 roku – od 1984 do 2006 roku zdobywali przynajmniej dwa złota[25]. Francuzi po raz drugi w historii zdobyli jedenaście medali w trakcie jednych zimowych igrzysk, jednak jednocześnie był to ich pierwszy od 1998 roku start olimpijski z wynikiem gorszym niż trzy złote medale[26]. Niemcy natomiast zaliczyli najsłabszy występ pod względem złotych medali od igrzysk w Lillehammer, jednak biorąc pod uwagę liczbę wszystkich medali poprawili się o jeden względem igrzysk w Turynie[27]. Spośród państw, które zdobyły medale na poprzednich zimowych igrzyskach olimpijskich, w Vancouver ani razu nie stanęli na podium olimpijskim reprezentanci Bułgarii i Ukrainy[3].

61 zawodników i zawodniczek przynajmniej dwukrotnie stanęło na podium olimpijskim w Vancouver. Spośród nich 37 sportowców zdobyło co najmniej jeden złoty medal. Najbardziej utytułowaną zawodniczką igrzysk została Marit Bjørgen, która w biegach narciarskich zdobyła pięć medali – trzy złote, jeden srebrny i jeden brązowy. Trzy złote medale osiągnęła także chińska łyżwiarka, specjalistka short tracku – Wang Meng. W biegach narciarskich mężczyzn czterokrotnie na podium olimpijskim stanął również Petter Northug, zdobywając dwa złote, jeden srebrny i jeden brązowy medal[3]. Wśród multimedalistów igrzysk olimpijskich w Vancouver znaleźli się również Simon Ammann, który po raz drugi w karierze wygrał oba indywidualne konkursy olimpijskie w skokach narciarskich[28] oraz Ole Einar Bjørndalen – pięciokrotny mistrz olimpijski w biathlonie z igrzysk w Nagano i Salt Lake City[29].

Klasyfikacja państw

Poniższa tabela przedstawia klasyfikację medalową państw, które zdobyły medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 w Vancouver, sporządzoną na podstawie oficjalnych raportów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Klasyfikacja posortowana jest najpierw według liczby osiągniętych medali złotych, następnie srebrnych, a na końcu brązowych. W przypadku, gdy dwa kraje zdobyły tę samą liczbę medali wszystkich kolorów, o kolejności zdecydował porządek alfabetyczny.

W jednej z konkurencji biathlonowych, w biegu indywidualnym mężczyzn, drugie miejsce zajęli ex aequo Ole Einar Bjørndalen oraz Siarhiej Nowikau, w wyniku czego dwóch zawodników zdobyło srebrny medal, a medalu brązowego nie przyznano[30].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Kanada Kanada147526
2.Niemcy Niemcy1013730
3.Stany Zjednoczone USA9151337
4.Norwegia Norwegia98623
5.Korea Południowa Korea Południowa66214
6. Szwajcaria639
7. ChRL52411
7.Szwecja Szwecja52411
9.Austria Austria46616
10.Holandia Holandia4138
11.Rosja Rosja35715
12.Francja Francja23611
13.Australia Australia213
14.Czechy Czechy246
15.Polska Polska1326
16.Włochy Włochy1135
17.Białoruś Białoruś1113
17.Słowacja Słowacja1113
19.Wielka Brytania Wielka Brytania11
20.Japonia Japonia325
21.Chorwacja Chorwacja213
21.Słowenia Słowenia213
23.Łotwa Łotwa22
24.Finlandia Finlandia145
25.Estonia Estonia11
25.Kazachstan Kazachstan11
Razem868785258

Klasyfikacje według dyscyplin

Biathlon

Podczas igrzysk w Vancouver rozegrano dziesięć konkurencji biathlonowych – po pięć w rywalizacji kobiet i mężczyzn[31]. Program zawodów nie uległ zmianie względem poprzednich igrzysk[32].

Czterech biathlonistów i sześć biathlonistek przynajmniej dwukrotnie stanęło na podium olimpijskim w 2010 roku. Najbardziej utytułowaną zawodniczką została Magdalena Neuner – dwukrotna mistrzyni i jednokrotna wicemistrzyni olimpijska. Wśród biathlonistek po jednym złotym i jednym srebrnym medalu zdobyły Anastasija Kuźmina i Olga Zajcewa, po jednym srebrnym i jednym brązowym – Marie Dorin i Marie-Laure Brunet, a dwa brązowe medale zdobyła Simone Hauswald. Wśród mężczyzn najbardziej utytułowanym zawodnikiem został Emil Hegle Svendsen z dorobkiem dwóch złotych medali. Złoto i srebro zdobył Ole Einar Bjørndalen, a złoto i brąz osiągnęli Vincent Jay i Jewgienij Ustiugow[31].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Norwegia Norwegia325
2.Niemcy Niemcy2125
3.Rosja Rosja2114
4.Francja Francja1236
5.Słowacja Słowacja1113
6.Szwecja Szwecja11
7.Austria Austria22
8.Białoruś Białoruś112
9.Kazachstan Kazachstan11
10.Chorwacja Chorwacja11
Razem1011930

Biegi narciarskie

Olimpijska rywalizacja biegaczy i biegaczek narciarskich w Vancouver składała się z dwunastu konkurencji – sześciu wśród mężczyzn i sześciu wśród kobiet[33]. Liczba konkurencji nie zmieniła się w porównaniu do igrzysk w Turynie[34].

Najbardziej utytułowaną biegaczką igrzysk została Marit Bjørgen z dorobkiem pięciu medali – trzech złotych, jednego srebrnego i jednego brązowego. Wśród kobiet multimedalistkami zostały również: Justyna Kowalczyk z trzema medalami (po jednym z każdego kruszcu), Charlotte Kalla, Evi Sachenbacher-Stehle i Claudia Nystad ze złotym i srebrnym medalem, Anna Haag z dwoma srebrnymi medalami oraz Aino-Kaisa Saarinen z dwoma medalami brązowymi[33].

W rywalizacji mężczyzn najlepszy wynik osiągnął Petter Northug, który zdobył cztery medale – dwa złote, jeden srebrny i jeden brązowy. Więcej niż jeden raz na podium olimpijskim stanęli także: Marcus Hellner (dwa złote medale), Johan Olsson (jeden złoty i dwa brązowe medale), Axel Teichmann (dwa srebrne medale) i Lukáš Bauer (dwa brązowe medale)[33].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Norwegia Norwegia5229
2.Szwecja Szwecja3227
3.Niemcy Niemcy145
4.Rosja Rosja1124
5.Polska Polska1113
6. Szwajcaria11
7.Estonia Estonia11
7.Włochy Włochy11
9.Czechy Czechy22
9.Finlandia Finlandia22
11.Słowenia Słowenia11
Razem12121236

Bobsleje

Tak samo jak cztery lata wcześniej, w programie igrzysk olimpijskich w Vancouver znalazły się trzy konkurencje bobslejowe – dwójki mężczyzn i kobiet oraz czwórki mężczyzn[35]. Jedynymi zawodnikami, którzy dwukrotnie zdobyli medale olimpijskie byli Niemcy – André Lange i Kevin Kuske – mistrzowie olimpijscy w dwójkach i wicemistrzowie w czwórkach[36].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Niemcy Niemcy123
2.Kanada Kanada1113
3.Stany Zjednoczone USA112
4.Rosja Rosja11
Razem3339

Curling

W ramach igrzysk w Vancouver przeprowadzono turniej mężczyzn i turniej kobiet w curlingu, tak samo jak cztery lata wcześniej w Turynie[37][38]. Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie wyraził zgody na dołączenie do programu olimpijskiego zawodów indywidualnych w curlingu[2].

Turniej mężczyzn zwyciężyli reprezentanci Kanady przed Norwegami i Szwajcarami. W rywalizacji kobiet najlepsze okazały się Szwedki przed Kanadyjkami i Chinkami[38].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Kanada Kanada112
2.Szwecja Szwecja11
3.Norwegia Norwegia11
4. ChRL11
4. Szwajcaria11
Razem2226

Hokej na lodzie

W kalendarzu igrzysk znalazły się dwa turnieje hokejowe – kobiet i mężczyzn, tak samo jak w Turynie[39][40].

Zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet, podium olimpijskie składało się z reprezentacji tych samych trzech państw. Oba złote medale zdobyli hokeiści z Kanady, srebrne medale – ze Stanów Zjednoczonych, a brązowe – z Finlandii[40].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Kanada Kanada22
2.Stany Zjednoczone USA22
3.Finlandia Finlandia22
Razem2226

Kombinacja norweska

Rywalizacja dwuboistów klasycznych, niezmiennie od poprzednich igrzysk, składała się z trzech konkurencji – dwóch indywidualnych i jednej drużynowej[41][42].

Najbardziej utytułowanym zawodnikiem w kombinacji norweskiej został Bill Demong z tytułem indywidualnego mistrza i drużynowego wicemistrza olimpijskiego. Złoty i brązowy medal wywalczył ponadto Bernhard Gruber, a trzy srebrne medale zdobył Johnny Spillane[42].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Stany Zjednoczone USA134
2.Austria Austria112
3.Francja Francja11
4.Niemcy Niemcy11
4.Włochy Włochy11
Razem3339

Łyżwiarstwo figurowe

Rywalizacja łyżwiarzy figurowych składała się z czterech konkurencji, tak samo jak podczas igrzysk w Turynie. Rozegrano zawody solistów i solistek oraz par tanecznych i par sportowych. Żaden z zawodników nie zdobył więcej niż jednego medalu olimpijskiego[43][44].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1. ChRL112
1.Stany Zjednoczone USA112
3.Kanada Kanada112
4.Korea Południowa Korea Południowa11
5.Japonia Japonia112
5.Rosja Rosja112
7.Niemcy Niemcy11
Razem44412

Łyżwiarstwo szybkie

W kalendarzu Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2010 znalazło się dwanaście konkurencji w łyżwiarstwie szybkim, tak samo jak podczas poprzednich zimowych igrzysk[45][46].

Najbardziej utytułowaną panczenistką igrzysk została Martina Sáblíková z dorobkiem dwóch złotych i jednego brązowego medalu. Wśród kobiet więcej niż jeden medal zdobyły ponadto Stephanie Beckert (jeden złoty i dwa srebrne) i Kristina Groves (jeden srebrny i jeden brązowy). W rywalizacji mężczyzn po jednym złotym i jednym srebrnym medalu zdobyli Mo Tae-bum, Lee Seung-hoon i Shani Davis. Złoto i brąz wywalczyli Holendrzy Mark Tuitert i Sven Kramer, natomiast srebro i brąz – Iwan Skobriew i Chad Hedrick[46].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Korea Południowa Korea Południowa325
2.Holandia Holandia3137
3.Kanada Kanada2125
4.Czechy Czechy213
5.Niemcy Niemcy134
6.Stany Zjednoczone USA1214
7.Japonia Japonia213
8.Rosja Rosja112
9. ChRL11
9.Norwegia Norwegia11
9.Polska Polska11
Razem12121236

Narciarstwo alpejskie

Narciarze alpejscy rywalizowali w Vancouver w dziesięciu konkurencjach – pięciu wśród kobiet i pięciu wśród mężczyzn[47]. Konkurencje nie uległy zmianie względem igrzysk w Turynie[48].

Najbardziej utytułowaną alpejką została Maria Höfl-Riesch – mistrzyni olimpijska w slalomie i kombinacji. Dwa medale zdobyły także: Lindsey Vonn (złoty i brązowy), Julia Mancuso i Tina Maze (obie po dwa srebrne) oraz Elisabeth Görgl (dwa brązowe medale). Najbardziej utytułowanymi zawodnikami w rywalizacji mężczyzn zostali Bode Miller i Aksel Lund Svindal, którzy zdobyli po trzy medale – po jednym z każdego koloru. Dwa srebrne medale wywalczył Ivica Kostelić[47].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Niemcy Niemcy33
2.Stany Zjednoczone USA2338
3. Szwajcaria213
4.Norwegia Norwegia1214
5.Austria Austria1124
6.Włochy Włochy11
7.Chorwacja Chorwacja22
7.Słowenia Słowenia22
9.Szwecja Szwecja22
10.Czechy Czechy11
Razem10101030

Narciarstwo dowolne

W narciarstwie dowolnym podczas igrzysk w Vancouver rozegrano sześć konkurencji – trzy wśród mężczyzn i trzy wśród kobiet. Do wcześniej rozgrywanych – jazdy po muldach i skoków akrobatycznych – dołączono zawody w skicrossie[49][50].

Żaden z zawodników nie zdobył więcej niż jednego medalu. W skokach akrobatycznych mężczyzn pierwszy złoty medal zimowych igrzysk olimpijskich dla Białorusi zdobył Alaksiej Hryszyn[51].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Kanada Kanada213
2.Stany Zjednoczone USA1124
3.Australia Australia112
4.Białoruś Białoruś11
4. Szwajcaria11
6. ChRL123
7.Norwegia Norwegia112
8.Austria Austria11
9.Francja Francja11
Razem66618

Saneczkarstwo

W programie igrzysk w Vancouver, tak jak w Turynie, znalazły się trzy konkurencje saneczkarskie – jedynki mężczyzn, jedynki kobiet i dwójki mężczyzn[52]. Żaden z saneczkarzy nie zdobył więcej niż jednego medalu olimpijskiego[53].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Niemcy Niemcy2125
2.Austria Austria112
3.Łotwa Łotwa11
4.Włochy Włochy11
Razem3339

Short track

Liczba konkurencji w short tracku nie zmieniła się w porównaniu do igrzysk w 2006 roku i wyniosła osiem – cztery konkurencje mężczyzn i cztery kobiet[54][55].

Najbardziej utytułowaną zawodniczką w short tracku została Wang Meng, która zdobyła trzy złote medale. Dwa złota osiągnęła Zhou Yang. Po dwa medale olimpijskie zdobyły również Marianne St-Gelais (dwa srebrne), Katherine Reutter (srebrny i brązowy) oraz Park Seung-hi (dwa brązowe). W zawodach mężczyzn najlepszy wynik medalowy uzyskał Lee Jung-su z dorobkiem dwóch złotych i jednego srebrnego medalu. Dwa tytuły mistrza olimpijskiego zdobył także Charles Hamelin. Poza nimi multimedalistami igrzysk w Vancouver zostali: François-Louis Tremblay (złoto i brąz), Sung Si-bak i Lee Ho-suk (obaj po dwa srebra), Apolo Anton Ohno (srebro i dwa razy brąz) oraz John Robert Celski (dwa razy brąz)[55].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1. ChRL44
2.Korea Południowa Korea Południowa2428
3.Kanada Kanada2215
4.Stany Zjednoczone USA246
5.Włochy Włochy11
Razem88824

Skeleton

Tak jak podczas poprzednich igrzysk w Vancouver rozegrano dwie konkurencje skeletonowe – ślizg kobiet i ślizg mężczyzn[56]. Medale zdobyli reprezentanci pięciu państw, spośród których tylko Niemcy zdobyli dwa medale – srebro i brąz zdobyły Kerstin Szymkowiak i Anja Huber w rywalizacji kobiet[57].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Kanada Kanada11
1.Wielka Brytania Wielka Brytania11
3.Niemcy Niemcy112
4.Łotwa Łotwa11
5.Rosja Rosja11
Razem2226

Skoki narciarskie

Tak samo jak na poprzednich igrzyskach zawody w skokach narciarskich składały się z trzech konkurencji – dwóch indywidualnych i jednej drużynowej[58][59]. Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie włączył do kalendarza igrzysk dodatkowej konkurencji – indywidualnych zawodów kobiet[60].

W obu zawodach indywidualnych złote medale zdobył Simon Ammann, który po raz drugi w karierze zdobył dwa tytuły mistrza olimpijskiego na jednej imprezie[28]. Kolejność na dwóch pozostałych miejscach podium również była taka sama – dwa srebrne medale zdobył Adam Małysz, a dwa brązowe – Gregor Schlierenzauer. Schlierenzauer dodatkowo wywalczył tytuł mistrza olimpijskiego w konkursie drużynowym[59].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1. Szwajcaria22
2.Austria Austria123
3.Polska Polska22
4.Niemcy Niemcy11
5.Norwegia Norwegia11
Razem3339

Snowboarding

Podczas igrzysk w Vancouver, niezmiennie od poprzednich igrzysk, przeprowadzono rywalizację w sześciu konkurencjach snowboardowych – trzech wśród mężczyzn i trzech wśród kobiet[61]. Żaden z zawodników nie zdobył więcej niż jednego medalu[62].

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Stany Zjednoczone USA2125
2.Kanada Kanada213
3.Australia Australia11
3.Holandia Holandia11
5.Francja Francja123
6.Austria Austria112
7.Finlandia Finlandia11
7.Rosja Rosja11
9. Szwajcaria11
Razem66618

Multimedaliści

37 sportowców zdobyło w Vancouver więcej niż jeden medal, w tym przynajmniej jeden złoty. Najwięcej – siedmioro – multimedalistów startowało w barwach Niemiec. Ośmioro z multimedalistów stawało na podium olimpijskim w konkurencjach biegowych, po siedmioro w łyżwiarstwie szybkim i biathlonie, pięcioro w short tracku, a czworo w narciarstwie alpejskim. Po dwóch multimedalistów odnotowano w bobslejach, kombinacji norweskiej i skokach narciarskich.

Najwięcej medali – pięć – zdobyła reprezentantka Norwegii w biegach narciarskich, Marit Bjørgen. Trzykrotnie została ona mistrzynią olimpijską, dodatkowo zdobyła srebrny i brązowy medal. Trzy tytuły mistrzyni olimpijskiej zdobyła również Wang Meng w short tracku. Cztery medale olimpijskie – dwa złote, jeden srebrny i jeden brązowy – uzyskał Petter Northug w biegach narciarskich.

Poniższa tabela przedstawia indywidualne zestawienie multimedalistów Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2010, czyli zawodników i zawodniczek, którzy zdobyli więcej niż jeden medal olimpijski na tych igrzyskach, w tym przynajmniej jeden złoty.

MiejsceZawodnikPaństwoDyscyplinaZłotoSrebroBrązRazem
1.Bjørgen, MaritMarit BjørgenNorwegia Norwegiabiegi narciarskie3115
2.Wang Meng ChRLshort track33
3.Northug, PetterPetter NorthugNorwegia Norwegiabiegi narciarskie2114
4.Lee Jung-suKorea Południowa Korea Południowashort track213
4.Neuner, MagdalenaMagdalena NeunerNiemcy Niemcybiathlon213
6.Sáblíková, MartinaMartina SáblíkováCzechy Czechyłyżwiarstwo szybkie213
7.Ammann, SimonSimon Ammann Szwajcariaskoki narciarskie22
7.Hamelin, CharlesCharles HamelinKanada Kanadashort track22
7.Hellner, MarcusMarcus HellnerSzwecja Szwecjabiegi narciarskie22
7.Höfl-Riesch, MariaMaria Höfl-RieschNiemcy Niemcynarciarstwo alpejskie22
7.Svendsen, Emil HegleEmil Hegle SvendsenNorwegia Norwegiabiathlon22
7.Zhou Yang ChRLshort track22
13.Beckert, StephanieStephanie BeckertNiemcy Niemcyłyżwiarstwo szybkie123
14.Kowalczyk, JustynaJustyna KowalczykPolska Polskabiegi narciarskie1113
14.Miller, BodeBode MillerStany Zjednoczone USAnarciarstwo alpejskie1113
14.Svindal, Aksel LundAksel Lund SvindalNorwegia Norwegianarciarstwo alpejskie1113
17.Bjørndalen, Ole EinarOle Einar BjørndalenNorwegia Norwegiabiathlon112
17.Davis, ShaniShani DavisStany Zjednoczone USAłyżwiarstwo szybkie112
17.Demong, BillBill DemongStany Zjednoczone USAkombinacja norweska112
17.Kalla, CharlotteCharlotte KallaSzwecja Szwecjabiegi narciarskie112
17.Kuske, KevinKevin KuskeNiemcy Niemcybobsleje112
17.Kuźmina, AnastasijaAnastasija KuźminaSłowacja Słowacjabiathlon112
17.Lange, AndréAndré LangeNiemcy Niemcybobsleje112
17.Lee Seung-hoonKorea Południowa Korea Południowałyżwiarstwo szybkie112
17.Mo Tae-bumKorea Południowa Korea Południowałyżwiarstwo szybkie112
17.Nystad, ClaudiaClaudia NystadNiemcy Niemcybiegi narciarskie112
17.Sachenbacher-Stehle, EviEvi Sachenbacher-StehleNiemcy Niemcybiegi narciarskie112
17.Zajcewa, OlgaOlga ZajcewaRosja Rosjabiathlon112
29.Olsson, JohanJohan OlssonSzwecja Szwecjabiegi narciarskie123
29.Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria Austriaskoki narciarskie123
31.Gruber, BernhardBernhard GruberAustria Austriakombinacja norweska112
31.Jay, VincentVincent JayFrancja Francjabiathlon112
31.Kramer, SvenSven KramerHolandia Holandiałyżwiarstwo szybkie112
31.Tremblay, François-LouisFrançois-Louis TremblayKanada Kanadashort track112
31.Tuitert, MarkMark TuitertHolandia Holandiałyżwiarstwo szybkie112
31.Ustiugow, JewgienijJewgienij UstiugowRosja Rosjabiathlon112
31.Vonn, LindseyLindsey VonnStany Zjednoczone USAnarciarstwo alpejskie112

Przypisy

  1. Debiut skicrossu na igrzyskach w Vancouver. sportowefakty.pl, 11 lutego 2009. [dostęp 2016-08-15].
  2. a b Ski-cross gets approval for 2010 (ang.). news.bbc.co.uk, 28 listopada 2006. [dostęp 2016-08-14].
  3. a b c 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-23)].
  4. Počinje zimska sportska bajka u Vankuveru (serb.). Radio Slobodna Evropa, 12 lutego 2010. [dostęp 2018-10-12].
  5. Olympic Countries (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-25)].
  6. a b The Associated Press (Vancouver): U.S. clinches medals mark, Canada ties gold record" (ang.). washingtontimes.com, 27 lutego 2010. [dostęp 2016-08-15].
  7. Canada sets Olympic gold record (ang.). cbc.ca, 27 lutego 2010. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-03)].
  8. Canada (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-31)].
  9. Anastazia Kuzmina wins Slovakia first winter crown (ang.). theaustralian.com.au, 14 lutego 2010. [dostęp 2017-03-26].
  10. Grishin grabs first gold for Belarus (ang.). reuters.com, 26 lutego 2010. [dostęp 2016-08-15].
  11. Belarus (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-20)].
  12. Slovakia (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-20)].
  13. Złoto, złoto, złoto!!!. Przegląd Sportowy, 27 lutego 2010. [dostęp 2016-08-15].
  14. Poland (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-31)].
  15. Switzerland (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-09)].
  16. Australia (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-06)].
  17. Czech Republic (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-23)].
  18. Slovenia (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-22)].
  19. Latvia (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  20. Netherlands (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-28)].
  21. Sweden (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-16)].
  22. Kazakhstan (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-28)].
  23. Finland (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-17)].
  24. Russia (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-14)].
  25. Italy (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-12)].
  26. France (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-31)].
  27. Germany (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-08)].
  28. a b Simon Ammann Bio, Stats, and Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-23)].
  29. Ole Einar Bjørndalen Bio, Stats, and Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-31)].
  30. Biathlon at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's 20 kilometres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-15)].
  31. a b Biathlon at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-28)].
  32. Biathlon at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-19)].
  33. a b c Cross Country Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-13)].
  34. Cross Country Skiing at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-20)].
  35. Bobsleigh at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-30)].
  36. Bobsleigh at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-14)].
  37. Curling at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-03)].
  38. a b Curling at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-24)].
  39. Ice Hockey at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-27)].
  40. a b Ice Hockey at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-24)].
  41. Nordic Combined at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-30)].
  42. a b Nordic Combined at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-11)].
  43. Figure Skating at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-14)].
  44. Figure Skating at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-24)].
  45. Speed Skating at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-03)].
  46. a b Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-25)].
  47. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-22)].
  48. Alpine Skiing at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-19)].
  49. Freestyle Skiing at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-20)].
  50. Freestyle Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-19)].
  51. Aleh Hardzienka: Маем першае ў гісторыі беларускае золата на зімовай Алімпіядзе (biał.). nn.by, 26 lutego 2010. [dostęp 2016-08-15].
  52. Luge at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-03)].
  53. Luge at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-23)].
  54. Short Track Speed Skating at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-01)].
  55. a b Short Track Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-11)].
  56. Skeleton at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-21)].
  57. Skeleton at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-20)].
  58. Ski Jumping at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-03)].
  59. a b Ski Jumping at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-01)].
  60. Joanna Będzieszak: Skoki Narciarskie: Olimpiada nie dla kobiet.... skijumping.pl, 7 marca 2008. [dostęp 2016-08-15].
  61. Snowboarding at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-28)].
  62. Snowboarding at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-20)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Civil Ensign of Switzerland.svg
Flag of Switzerland at sea
Flag of Belarus (1995–2012).svg
Flag of Belarus 1995-2012
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
NORTHUG Petter Tour de ski 2010 2.jpg
Autor: Iso76, Licencja: CC BY-SA 3.0
Petter Northug at the Tour de Ski 2010 in Oberhof
AndreLangeKevinKuskeVancouver2010.JPG
Autor: MyName (Ecthelioniii (talk)), Licencja: CC BY-SA 4.0
Andre Lange and Kevin Kuske celebrate gold in the two-man bobsled competition at the 2010 Vancouver Winter Olympics
Marit Bjørgen Oslo 2011 medal ceremony (cross-country skiing, women 15 km).jpg
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Marit Bjørgen podczas ceremonii medalowej po biegu indywidualnym kobiet na 15 kilometrów w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011 w Oslo.
Women's curling olympic medalists Vancouver 2010 P2260164.jpg
Autor: Samantha McKay, Licencja: CC BY-SA 2.0
Curling: olympic medalists Vancouver 2010
Women's Super G podium at Whistler Creekside closeup.jpg
Autor: Duncan Rawlinson, Licencja: CC BY 2.0
The Medal Ceremony at Whistler on Day 9 of the Vancouver 2010 Winter Olympics. From left to right: Tina Maze of Slovenia (silver), Andrea Fischbacher of Austria (gold) and Lindsey Vonn of the United States (bronze) with the medals they earned in women's Super-G in alpine skiing.
2010 Winter Olympics - Medalists for the Mens Pursuit Biathlon.jpg
Autor: amory blaine, Licencja: CC BY-SA 2.0
The medalists for the Men's Pursuit biathlon at the 2010 Winter Olympics. From left: Christoph Sumann (silver), Björn Ferry (gold) and Vincent Jay (bronze)
Women's Luge Medal ceremony at 2010 Olympic Winter Games.jpg
Autor: Megan Cole, Licencja: CC BY 2.0
The medal ceremony at the 2010 Winter Olympics. From left: Nina Reithmayer of Austria (silver), Tatjana Hüfner of Germany (gold) and Natalie Geisenberger of Germany (bronze)
Womens Snowboard Cross Champions.jpg
Autor: Tyler McCulloch, Licencja: CC BY 2.0
Deborah Anthonioz, Maëlle Ricker, and Olivia Nobs (left to right) pose for pictures after receiving their medals for snowboard cross
USA-1 4 man bobsleigh team with gold medals at 2010 Winter Olympics 2010-02-27.jpg
Former U.S. Army World Class Athlete Program bobsledder Steven Holcomb and teammates Justin Olsen, Steve Mesler and Curt Tomasevicz bite their gold medals Saturday night at Whistler Medals Plaza after winning the Olympic four-man bobsled crown earlier in the day at Whistler Sliding Centre at the 2010 Winter Olympics.
Kerstin Szymkowiak Amy Williams and Anja Huber2.jpg
Autor: Duncan Rawlinson, Licencja: CC BY 2.0
The Medal Ceremony at Whistler on Day 9 of the Vancouver 2010 Winter Olympics.
2010 Womens Moguls medalists.jpg
Autor: Matt from ATL, USA, Licencja: CC BY-SA 2.0
Jennifer Heil (CAN), Hannah Kearney (USA), Shannon Bahrke (USA), Silver, Gold, and Bronze Medalists (LtoR), Women's Moguls - Victory Ceremony, BC Place, Vancouver
Olympics 2010 Ice Dance podium.jpg
Autor: David W. Carmichael, Licencja: CC-BY-SA-3.0
2010 Winter Olympic - Figure skating Dance podium - Meryl Davis / Charlie White(2st), Tessa Virtue / Scott Moir(1nd), Oksana Domnina / Maxim Shabalin (3rd).
Martins Dukurs, Jon Montgomery, and Alexander Tretiakov.jpg
Autor: Duncan Rawlinson, Licencja: CC BY 2.0

Skeleton at the 2010 Winter Olympics – Men's. The Medal Ceremony at Whistler on Day 9 of the Vancouver 2010 Winter Olympics.

Simon AmmannOlympic gold.jpg
Autor: Duncan Rawlinson, Licencja: CC BY 2.0
The large hill individual ski jumping medal ceremony at Whistler on Day 9 of the Vancouver 2010 Winter Olympics.
Martina Sablikova 2010.jpg
Autor: Bjarte Hetland, Licencja: CC BY 3.0
Czech speed skater Martina Sáblíková celebrating her Olympic 3000 m title in Vancouver 2010.
2010 Medals in 500 metres short track.jpg
Autor: TofflerAnn, Licencja: CC BY-SA 2.0
The medalists in the womens' 500 metres short track speed skating event at the 2010 Winter Olympics. From left: Marianne St-Gelais of Canada (silver), Wang Meng of China (gold) and Arianna Fontana of Italy (bronze)
Medal for 2010 Olympics Women's 30K cross-country adjusted.jpg
Autor: , Licencja: CC BY 2.0
Marit Bjoergen of Norway celebrates winning silver, Justyna Kowalczyk of Poland gold and Aino-Kaisa Saarinen of Finland bronze during the flower ceremony for the ladies' 30 km mass start cross-country skiing classic on day 16 of the 2010 Vancouver Winter Olympics at Whistler Olympic Park Cross-Country Stadium on February 27, 2010 in Whistler, Canada.
2010 Winter Olympics - Medalists for the Womens Pursuit Biathlon.jpg
Autor: amory blaine, Licencja: CC BY-SA 2.0
The medalists for the Women's Pursuit biathlon at the 2010 Winter Olympics. From left: Anastasiya Kuzmina (silver), Magdalena Neuner (gold) and Marie-Laure Brunet (bronze)
2010 Olympics - Mens Super Combined Medals cropped.jpg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 2.0
The medal ceremony for the Men's Super Combined at the 2010 Winter Olympics. From left on the podium: Ivica Kostelić (silver), Bode Miller (gold) and Silvan Zurbriggen (bronze)
2010 Winter Olympic Games Medals map.svg
Autor: Alex Great, Licencja: CC BY-SA 3.0
  Страны, выигравшие хотя бы одну и более золотых медалей
  Страны, выигравшие хотя бы одну и более серебряных медалей
  Страны, не выигравшие ни одной медали
  Страны, не участвующие в играх
Biathlon men's 15 km mass start medalists at 2010 Winter Olympics.jpg
Autor: Iwona Erskine-Kellie, Licencja: CC BY 2.0
Biathlon men's 15 km mass start medalists at 2010 Winter Olympics.
Propozycja LnM-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Propozycja 1 dla Listy na Medal na PL.WIKI
2010 Winter Olympic Games - Men's Biathlon 15 km Mass Start.jpg
Autor: iwona_kellie , Licencja: CC BY 2.0
2010 Winter Olympic Games - Men's Biathlon 15 km Mass Start, Whistler Olympic Park in British Columbia, Canada ole Einar Bjørndalen