Klasztor Zakonu Chrystusa w Tomarze

Klasztor Chrystusa w Tomarze[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo Portugalia
Typkulturowy
Spełniane kryteriumI, VI
Numer ref.265
Region[b]Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę1983
na 7. sesji
Położenie na mapie Portugalii
Mapa konturowa Portugalii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Klasztor Chrystusa w Tomarze”
Ziemia39°36′14,0″N 8°25′09,0″W/39,603889 -8,419167

Klasztor Zakonu Chrystusa (port. Convento de Cristo) – kompleks klasztorny na obrzeżach miasta Tomar w Portugalii, w 1983 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia

Klasztor i miejscowość zostały założone w 1162 roku przez brata zakonnego Gualdima Paisa z nadania w 1159[1] przez króla Alfonsa I Zdobywcy za zasługi zakonu podczas rekonkwisty. Przez wiele lat była to siedziba zakonu (dotychczas mieściła się ona w Bradze) i ośrodek władzy religijnej i wojskowej. Templariusze wyruszali stąd na krucjaty, których celem było wypędzenie niewiernych Maurów z Portugalii i Hiszpanii. Z tamtego okresu pochodzi zachowana do dziś Charola, zwana też rotundą lub apsydą templariuszy – kościół romański o nietypowym układzie – ośmiokątny główny ołtarz znajduje się pośrodku szesnastokątnej budowli.

Kiedy w 1249 roku misja zakonu zakończyła się sukcesem, templariusze otrzymali w nagrodę olbrzymie majątki ziemskie oraz zamki rozsiane po całym Półwyspie Iberyjskim. Potęga zakonu stała się wówczas zagrożeniem dla europejskich królów i w 1314 roku papież Klemens V za namową francuskiego króla Filipa IV Pięknego rozwiązał zakon. Jednak już w 1318 roku portugalski król Dionizy I odtworzył zakon pod nową nazwą – Zakon Rycerzy Chrystusa. Klasztor w Tomarze – tak jak i inne majątki templariuszy – przeszedł na własność nowego zakonu, podległego jednak od tej pory bezpośredniej władzy królewskiej.

Złoty wiek dla klasztoru w Tomarze przypadł na okres portugalskich wypraw kolonialnych w XV i XVI wieku. Wyprawy te odbywały się wówczas pod patronatem zakonu, a sam książę Henryk Żeglarz był jego wielkim mistrzem. Za jego czasów klasztor znacznie rozbudowano – powstały wówczas krużganki cmentarne (Claustro do Cemitério) i krużganki „pralnicze»” (Claustro da Lavagem).

Dalsza rozbudowa miała miejsce, kiedy godność wielkiego mistrza, w 1492 roku, otrzymał późniejszy król Manuel I. Dzięki bogactwom zdobytym w zamorskich koloniach dobudował on nową nawę. Wówczas też powstały bogato zdobione, typowo manuelińskie okna na głównej fasadzie sali kapituły. W pełnych przepychu zdobieniach widoczna jest tematyka nawiązująca do portugalskich wypraw kolonialnych – przeważają tu motywy o tematyce morskiej, takie jak splecione liny, kotwice, boje, korale, wodorosty i karawele.

Za panowania Jana III Pobożnego, syna Manuela, nastąpił w Portugalii rozkwit stylu renesansowego. Klasztor w Tomarze zyskał wówczas cztery nowe krużganki. Ich greckie kolumny, łagodne łuki i proste wnęki są typowym przykładem portugalskiej architektury tego okresu. W tym czasie zakon został zdemilitaryzowany, a klasztor przekształcono w prawdziwy ośrodek religijny.

W 1581 roku na zgromadzeniu w klasztorze w Tomarze portugalska szlachta uznała władzę hiszpańskiego króla Filipa II.


Przypisy

  1. Praca zbiorowa: Sztuka Romańska. red. Rolf Toman. Tandem Verlag GmBH, 2008, s. 208. ISBN 978-83-7512-972-4.

Bibliografia

  • Ellingham Mark, Fisher John, Kenyon Graham, Portugalia, seria: Praktyczny przewodnik, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2000, str. 181-182, ​ISBN 83-88355-03-01​.

Media użyte na tej stronie

Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of UNESCO.svg
Flag of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)
Tomar-Convento de Cristo-192-Kreuzgang-Sofa-2011-gje.jpg
Autor: Gerd Eichmann, Licencja: CC BY-SA 4.0
Convento de Cristo in Tomar in Portugal
TomarConvent-Window2.jpg
Autor: ho visto nina volare from Italy, Licencja: CC BY-SA 2.0
Manueline window of Christ Convent, Tomar
Tomar-Convento de Cristo-108-Kirchenportal-2011-gje.jpg
Autor: Gerd Eichmann, Licencja: CC BY-SA 4.0
Convento de Cristo in Tomar in Portugal
Tomar-Convento de Cristo-164-Claustro de Joao III-2011-gje.jpg
Autor: Gerd Eichmann, Licencja: CC BY-SA 4.0
Convento de Cristo in Tomar in Portugal
Tomar-Convento de Cristo-158-Rotunde-2011-gje.jpg
Autor: Gerd Eichmann, Licencja: CC BY-SA 4.0
Convento de Cristo in Tomar in Portugal
Tomar-Convento de Cristo-134-Durchblick-2011-gje.jpg
Autor: Gerd Eichmann, Licencja: CC BY-SA 4.0
Convento de Cristo in Tomar in Portugal
Tomartemplarschurch2.jpg
Autor: Cristian Chirita (w:User:CristianChirita), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Templars Round Church in Tomar
Tomar-Convento de Cristo-102-2011-gje.jpg
Autor: Gerd Eichmann, Licencja: CC BY-SA 4.0
Convento de Cristo in Tomar in Portugal