Kleczków

Kleczków
Osiedle Wrocławia
Ilustracja
więzienie na Kleczkowie
Państwo Polska
Województwo dolnośląskie
MiastoWrocław
Data założenia1991
W granicach Wrocławia1808
Populacja (31.12.2017)
• liczba ludności

6 424[1]
Położenie na mapie Wrocławia
Położenie na mapie
Portal Portal Polska

Kleczków (niem. Kletschkau lub Klein Kletschkau, krótko po II wojnie światowej nazwa Klęczków) – osiedle Wrocławia w byłej dzielnicy Psie Pole.

Fragment mapy Wrocławia i najbliższych okolic z 1794 roku;
Kleczków (Klein Klætschke) na północ od miasta[a]

Osiedle położone jako jedyne w tej dzielnicy na południowym brzegu Starej Odry, którą biegnie jego północna granica. Do około 1794 roku, kiedy zrealizowano regulację Starej Odry, polegającą na przeniesieniu jej nurtu kilkaset metrów dalej na północ do wykopanego tam kanału osada Klein Kletschkau znajdowała się na prawym brzegu rzeki, co widoczne jest na zamieszczonej tu mapie z tego okresu.

Od południa granica pomiędzy Kleczkowem a osiedlem Nadodrze biegnie wzdłuż linii kolejowej do Oleśnicy, od zachodu (z Popowicami) wzdłuż głównego nurtu Odry.

Do Wrocławia osada została włączona w 1808 r.

W Kleczkowie, jako peryferyjnym wobec miasta, zlokalizowano m.in. więzienie (Zakład Karny nr 1) i szpital psychiatryczny. W granicach osiedla leży też część infrastruktury odrzańskiego portu miejskiego (Port Miejski we Wrocławiu). W latach 90. XX wieku na Kleczkowie zlokalizowała jeden ze swoich hipermarketów francuska sieć sklepów E.Leclerc.

Uwagi

  1. Mapa z 1794 nie jest zorientowana dokładnie na północ. Kierunek północny jest w rzeczywistości odchylony o około 30° w lewo od linii pionowych na mapie („na godzinę dziesiątą”).

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL województwo dolnośląskie flag.svg
Flaga województwa dolnośląskiego
Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Wrocław Kleczków.png
Autor: Siliesiac, Licencja: CC BY-SA 3.0
Osiedle Kleczków na mapie Wrocławia
AGAD Mapa okolic Wrocławia 1794 (fragment północny).jpg
Fragment mapy rzeki Odry na odcinku pomiędzy dopływami, północne okolice Wrocławia

Komentarz:
Wielka powódź, która w 1736 dokonała ogromnych zniszczeń w mieście i jego okolicach, dała początek myśli uregulowania rzeki Odry i zabezpieczenia przyległych do niej terenów przed powodzią. W tym celu utworzono w 1746. Inspektorat Budownictwa Wodnego i Nadrzecznego we Wrocławiu, którego obowiązki przejął następnie powołany w 1873 Zarząd Regulacji Rzeki Odry. W ich gestii leżało przekształcenie Odry w wielką arterię transportową oraz zabezpieczenie miejscowości nadrzecznych i użytków rolnych przed skutkami powodzi. Wykonana w 1794 mapa dla potrzeb Inspektoratu przedstawia Wrocław i okoliczne użytki rolne przylegające do rzeki. Sporządził ją geometra Klemt w orientacji północnej. Powstanie mapy należy wiązać z planowanymi pracami nad uregulowaniem biegu rzeki, które miały polegać na wyprostowaniu biegu rzeki i wzmocnieniu brzegów. Z tego powodu na planie drobiazgowo umieszczono szczegółowe informacje o stanie bieżącym na tych terenach, a jednocześnie naniesiono także projektowane przekopy nowego łożyska rzeki Odry. Projektowane prace inżynierskie wiązały się ze zmianami hydrologicznymi, a jednocześnie własnościowymi zarówno w samym mieście, jak i jego okolicach. Na mapie zaznaczono rozgraniczenie własności państwowej, kościelnej, dworskiej, gminnej i chłopskiej, a także nazwiska właścicieli. Zaznaczono stan zalesienia oraz sposób wykorzystywania gruntów. Ze względu na planowane prace wodne szczegółowo przedstawiono sieć hydrologiczną, m.in. rzeki Zieloną, Ługownię i Ślęzę. Zaznaczono też strugi, starorzecza, stawy i wały. Sporządzona mapa stanowiła na pewno podstawowy dokument dla projektowanych prac. Obecnie jest wyjątkowej wartości źródłem do badania dawnych stosunków z zakresu geografii fizycznej, systemów wodnych, przekształceń środowiska geograficznego, użytków rolnych, zalesienia i siedlisk ludzkich. Znaczenie mapy podnosi przedstawienie najstarszego zachowanego w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, planu Wrocławia z zaznaczeniem przebiegu fortyfikacji miejskich.
Opis zewnętrzny: Oryginał, jęz. niemiecki, 1 karta papierowa na płótnie o wymiarach 2360x960 mm; rękopiśmienna mapa wielobarwna, podpis wykonawcy mapy Klemt.
Miejsce przechowywania: Archiwum Państwowe we Wrocławiu., Naczelne Prezydium Prowincji Śląskiej we Wrocławiu – Zarząd Regulacji Rzeki Odry, sygn. Odra I/131
Autor komentarza: Dariusz Bednarek

Autor skanu: Ryszard Bacmaga