Kleeścian

Kleeścian – wielościan powstały z innego wielościanu przez doklejenie do każdej ze ścian ostrosłupa o podstawie przystającej do tej ściany[1]. Nazwa Kleeścian została stworzona na cześć matematyka Victora Klee[2].

Przykłady

  • Czworościan poczwórny jest Kleeścianem czworościanu foremnego, ośmiościan potrójny jest Kleeścianem ośmiościanu, a dwudziestościan potrójny jest Kleeścianem dwudziestościanu. W każdym z tych przypadków Kleeścian jest utworzony przez doklejenie do każdej ściany odpowiedniego wielościanu ostrosłupa prawidłowego czworokątnego. Dwunastościan rombowy, jako szczególny przypadek sześciościanu foremnego, jest Kleeścianem.
  • W przestrzeni czterowymiarowej jeden z wielościanów foremnych, 24-komórka, jest Kleeścianem innego wielościanu foremnego - 8-komórki[3].
Kleeściany wielościanów foremnych
Triakistetrahedron.jpg
Czworościan potrójny, Kleeścian czworościanu.
Tetrakishexahedron.jpg
Sześciościan poczwórny, Kleeścian sześcianu.

Ośmiościan potrójny, Kleeścian ośmiościanu.
Pentakisdodecahedron.jpg
Dwunastościan piątkowy, Kleeścian dwunastościanu.
Triakisicosahedron.jpg
Dwudziestościan potrójny, Kleeścian dwudziestościanu.

Sześciościan poczwórny jest Kleeścianem sześcianu, utworzonym przez doklejenie do każdej jego ściany ostrosłupa prawidłowego czworokątnego, a dwunastościan piątkowy jest Kleeścianem dwunastościanu, utworzonym przez doklejenie do każdej jego ściany ostrosłupa prawidłowego pięciokątnego.

Przypisy

  1. Grünbaum, 1963-1967
  2. Joseph Malkevitch: People Making a Difference. American Mathematical Society..
  3. Wynika to z opisu 24-komórki znajdującego się na s. 490-491 tomu I rosyjskiego tłumaczenia książki M. Bergera Géométrie, Москва, 1984

Media użyte na tej stronie