Klomp

Ozdobne klompen – jeden ze stereotypowych symboli Holandii[1]

Klomp[a] (nider. l. mn. klompen) – tradycyjny holenderski drewniak, wykonany z jednego kawałka drewna topolowego lub wierzbowego[3].

Użycie

Dawniej bardzo popularne, obecnie używane są przez niektórych rybaków i rolników. Klompen są elementem tradycyjnego holenderskiego stroju ludowego[4]. Męskie były niemalowane lub malowane na czarno, natomiast damskie były białe, żółte, czerwone, często zdobione tradycyjnymi wzorami holenderskimi, takimi jak tulipany czy wiatraki. Czasami miały namalowane dziurki i sznurowadła, aby sprawiały wrażenie skórzanych butów. Zimą używano również drewniaków z metalowymi ostrymi podkuciami, pozwalającymi poruszać się po lodzie. Dzisiaj produkcja holenderskich klompen jest przeznaczona głównie dla turystów. Produkowana jest również odmiana z miękkiego filcu i pluszu służąca jako obuwie domowe. Miniatury klompen, jako przedmioty pamiątkarskie i kolekcjonerskie, są wykonywane z drewna, metalu, tworzyw sztucznych i innych materiałów w formie bibelotów i breloków. Najbardziej znanymi i cenionymi są wykonane ze słynnej porcelany Defts Blauw

Produkcja

Ręczne robienie klompen

Kawałek drewna topolowego lub wierzbowego jest formowany ręcznie lub maszynowo. Najpierw jest obrabiany z zewnątrz, a potem wiercony jest wewnętrzny otwór na stopę. Po uzyskaniu odpowiedniego kształtu, szlifuje się go za pomocą piasku lub mączki ze zmielonych muszli morskich. Następnie jest malowany i rysowane są ozdobne wzory. Wykańczany jest poprzez powlekanie lakierem bezbarwnym o wysokiej wytrzymałości[5].

Największa fabryka klompen w Holandii i na świecie, Klompenfabriek Nijhuis BV, znajduje się w Beltrum (gmina Berkelland) w Geldrii. W szczytowym roku w Klompenfabriek Nijhuis wyprodukowano 659 000 par klompen do noszenia, w 2016 już tylko 200 000, natomiast w ostatnich latach rocznie produkowanych jest aż 2,5 miliona klompen będących artykułami pamiątkarskimi, chętnie kupowanymi przez turystów[6].

Od roku 1930 na corocznej wystawie producentów w Sint-Oedenrode przyznawane są dwie nagrody dla producentów najlepiej wykonanych klompen. Oceniana jest ich jakość i wzornictwo, a także walory użytkowe – rozmiary i wygoda noszenia. Producent najlepszych klompen wykonanych maszynowo otrzymuje nagrodę zwaną Zilveren Klomp, a wykonanych ręcznie – Zilveren Effer[7][8].

Każdy producent klompen może starać się o uzyskanie certyfikatu jakości w postaci oznaczenia CE. Wyłącznie klompen oznakowane jako CE nadają się do noszenia jako obuwie ochraniające stopy przez osoby zatrudnione w rolnictwie czy przy budowie dróg. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie powodują alergii ani pocenia stóp[9]. Klompen, ale tylko te, które mają certyfikat CE, zabezpieczają palce stóp przed upadającymi na nie obiektami do 200 dżuli (ciężar 10 kg upadający z 2 metrów wysokości), a także przed ostrymi przedmiotami i są wodoszczelne[10].

Atrakcja dla turystów

Największy klomp na świecie, wykonany z jednego kawałka drewna, o wymiarach: 403 cm długości, 171 cm szerokości i 169 cm wysokości, można oglądać w miejscowości Enter. Ten holenderski drewniak w 1991 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa[11].

W wielu miejscowościach Holandii znajdują się muzea, gdzie można zapoznać się z historią i procesem produkcji tego obuwia; między innymi w Best[12], Eelde[13] i Zaandam[14].

W turystycznej miejscowości Volendam nad zatoką Markermeer kelnerki obsługujące gości w restauracjach i kawiarniach, ubrane w tradycyjne stroje ludowe, chodzą w klompen. Także miejscowi rybacy, organizujący dla turystów połów ryb zabytkowymi łodziami, na nogach mają tradycyjne drewniaki[15][16].

Galeria

Uwagi

  1. W języku polskim holenderskie drewniaki klompen są też nazywane sabotami; tak przetłumaczył klompen Piotr Oczko w swojej książce o Holandii[1]. Wyraz sabot stanowi zapożyczenie z języka francuskiego. Również w słownikach niderlandzko-francuskich odpowiednikiem holenderskiego klomp jest francuski sabot (l.mn. sabots)[2]

Przypisy

  1. a b Piotr Oczko: Holandia (pol.). Austeria, 2019. [dostęp 2019-06-14].
  2. Van Dale: Woordenboek (niderl.). W: Klomp [on-line]. Van Dale Uitgevers. [dostęp 2019-06-19].
  3. Klomp – 10 definities – Encyclo, www.encyclo.nl [dostęp 2019-05-30].
  4. Holenderski fenomen stroju narodowego..., pl.swiatzofii.eu [dostęp 2019-05-30].
  5. Geschiedenis van de klompen, IsGeschiedenis, 30 listopada 2018 [dostęp 2019-05-30] (niderl.).
  6. Gidi Pols: Hoe de klompenmaker werd gered door de toerist (niderl.). Volkskrant, 2017. [dostęp 2019-06-13].
  7. De Zilveren Klomp – BHIC, www.bhic.nl [dostęp 2019-05-30] (niderl.).
  8. Nederlandse Vereniging van Klompenmakers, www.nederlandseverenigingvanklompenmakers.nl [dostęp 2019-05-30].
  9. Klompen zijn veilig en krijgen keurmerk (niderl.). Trouw, 1997. [dostęp 2019-06-13].
  10. Houten klompen (niderl.). Welkoop Retail B.V.. [dostęp 2019-06-13].
  11. Twente Landgoed van Nederland: De grootste klomp ter wereld! (niderl.). W: Cultuur en Historie [on-line]. wierden-enterinfo.nl, 2018. [dostęp 2019-06-17].
  12. Klompenmuseum Best, klompenmuseumbest.nl [dostęp 2019-05-30].
  13. Internationaal Klompenmuseum, Internationaal Klompenmuseum [dostęp 2019-05-30] (niderl.).
  14. Kooijman Wooden Shoe Workshop – Home, Kooijman Wooden Shoe Workshop [dostęp 2019-05-30] (niderl.).
  15. VVV Volendam, www.vvv-volendam.nl [dostęp 2019-05-30].
  16. Volendam (Holandia) – zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne, Podróże po Europie, 2 lipca 2017 [dostęp 2019-05-30] (pol.).


Media użyte na tej stronie

Klomp Enter.jpg
Autor: Tubantia, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Worlds largest wooden shoe made out of one piece of wood, measuring 403 x 171 x 169 centimetres. In the Guinness Book of Records since June 26, 1991. It stands in the village of Enter, in the municipality of Wierden, Overijssel, the Netherlands
Klompen aan een schutting.jpg
Autor: Pbrundel, Licencja: CC BY-SA 3.0
Klompen aan een schutting
Klompenfabricage fasen.jpg
(c) Quistnix z niderlandzkiej Wikipedii, CC BY-SA 2.5
Klompenfabricage: het ontstaan van een klomp in enkele fasen. Gefotografeerd in de klompenmakerij op de Zaanse Schans.
Zaandijk - Zaanse Schans - Wooden Shoe Work Shop - Museum of Clogs - Klompenmuseum - Highlights.jpg
Autor: Txllxt TxllxT, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zaandijk - Zaanse Schans - Wooden Shoe Work Shop - Museum of Clogs / Klompenmuseum - Highlights
Drenthse klompen in het zwart.jpg
Autor: Gijs Bolmeijer, Licencja: CC BY-SA 4.0
Een paar Drenthse klompen in het zwart.
Touristen Klomp- Kinderdijk.JPG
Autor: Baykedevries, Licencja: CC BY-SA 4.0
Touristen Klomp- Kinderdijk
Beschilderde Klompen.JPG
Autor: Baykedevries, Licencja: CC BY-SA 4.0
Beschilderde Klompen
Klompenmaker.JPG
Autor: Hortensja Bukietowa, Licencja: CC0
Wytwórca tradycyjnych holenderskich drewnianych butów
Dutchclogs.jpg
Autor: Berkh, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dutch poplar wooden shoes (clogs) for every day use. Brand: Gevavi ((Gebroeders) Van Vilsteren)