Knur
Knur – dorosły osobnik męski świni domowej. Jest większych rozmiarów o wadze dochodzącej niekiedy do 400 kg oraz ma grubszą skórę pokrytą szczeciną w odróżnieniu od lochy. U starszych osobników kły są bardziej wydłużone podobnie jak szable odyńców u dzików. Knury rozpłodowe wydzielają specyficzną woń, niewystępującą u loch[1].
Knury w większym stopniu niż lochy wpływają na postęp hodowlany i produkcyjny, ponieważ pozostawiają po sobie więcej potomstwa[2].
Knurki czyli dorastające osobniki męskie świni domowej[1], uznaje się za przydatne do rozpłodu po uzyskaniu wagi 110-130 kg w wieku w zależności od rasy 8 do 10 miesięcy[3], choć sam wzrost trwa do wieku 2 do 3,5 lat[1]. Przedwczesne rozpoczęcie użytkowania rozpłodowego knurków hamuje ich dalszy wzrost i skraca przydatność rozpłodową[3]. Knury młode do 2 lat nie powinny oddawać więcej niż 10 skoków miesięcznie, a po każdym skoku wymagana jest przerwa dwudniowa. Knury starsze mogą oddawać 5 do 7 skoków tygodniowo[3]. Największą skuteczność krycia mają knury w wieku 1,5 do 2 lat. Użytkowanie rozpłodowe w przypadku knurów wynosi przeważnie 3 do 4 lat[3].
Hodowla
Warunki utrzymania powinny być jak najbardziej optymalne. Knury utrzymuje się w kojcach indywidualnych typu duńskiego o powierzchni minimalnej 6 m² z wybiegiem. Knury są bardzo wrażliwe na stres termiczny, który nie objawia się od razu. Spadek możliwości rozpłodowych pojawia się dopiero po około 2 tyg. W okresie upałów zdarzają się również upadki związane z niewydolnością krążenia[2].
Żywienie – Zbyt intensywne żywienie powoduje nadmierny wzrost masy ciała i otłuszczenie prowadząc do utraty sprawności niechęci do krycia. Intensywnie użytkowane knury wykazują zwiększone zapotrzebowanie na białko, lizynę i aminokwasy siarkowe[4].
Przypisy
- ↑ a b c Mała encyklopedia rolnicza, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1964, s. 290.
- ↑ a b Jak prawidłowo dbać o knury? – agrofakt.pl, „agrofakt.pl”, 8 września 2016 [dostęp 2018-03-17] (pol.).
- ↑ a b c d Produkcja zwierzęca cz. 3, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1986 .
- ↑ Technologia produkcji zwierzęcej, Warszawa: Hortpress, 1996 .
Media użyte na tej stronie
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
A man is collecting semen from a boar.