Kościół Świętej Trójcy w Krakowie (ul. Stolarska)

Kościół Świętej Trójcy
Distinctive emblem for cultural property.svg A-21 z 25.03.1931, A-188/M z 2.09.1999[1]
kościół konwentualny dominikanów
Ilustracja
Widok z pl. Dominikańskiego
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Stolarska 12

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

bazylika mniejsza
• nadający tytuł

od 1957
Pius XII

Wezwanie

św. Trójcy

Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa konturowa Starego Miasta w Krakowie, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Ziemia50°03′33,5″N 19°56′22,0″E/50,059306 19,939444
Strona internetowa

Kościół Świętej Trójcy – zabytkowy kościół położony na Starym Mieście w Krakowie, przy ul. Stolarskiej 12, połączony z konwentem dominikanów. Podwójne sanktuarium: Matki Bożej Różańcowej i Świętego Jacka Odrowąża.

Historia

Kościół Świętej Trójcy, widok od strony Plant

Dominikanie, ze św. Jackiem na czele, przybyli do Krakowa z Bolonii w 1222 roku. Sprowadził ich krakowski biskup Iwo Odrowąż, który oddał dominikanom częściowo drewniany, częściowo murowany kościół parafialny Św. Trójcy, przenosząc parafię do nowego kościoła Mariackiego. 12 marca 1223 roku kościół został konsekrowany.

Nowy, gotycki kościół oraz klasztor dominikanie zaczęli wznosić po najeździe Tatarów w 1241 roku. Pierwotnie była to trójnawowa hala, którą następnie, na przełomie XIV i XV wieku, przebudowano na kościół bazylikowy. Do połowy XIX w. jednym z charakterystycznych elementów wyglądu zewnętrznego świątyni była murowana wieża-dzwonnica, stojąca wolno przed fasadą kościoła u wylotu ul. Stolarskiej. Po pożarze miasta w 1850 roku z kościelnej dzwonnicy pozostały jedynie przepalone mury, które zostały rozebrane podczas prac przy odbudowie kościoła. W 1876 roku w miejsce wieży dostawiono do fasady świątyni neogotycką kruchtę. Osłaniała ona gotycki, XIV-wieczny portal głównego wejścia, który został odnowiony w 1893 roku M.in. wymieniono wówczas szereg zniszczonych fragmentów kamiennych[2].

Kres świetności kościoła położył straszliwy pożar Krakowa w 1850 roku. Wypaliło się całe wnętrze z wyjątkiem niektórych kaplic, runęło sklepienie nawy. Natychmiast po pożarze przystąpiono do kompleksowej rekonstrukcji świątyni. Prace trwały w latach 1850-1884, a kierował nimi architekt Teofil Żebrawski. Przepalone mury były tak słabe, że musiano rozebrać część grożącej zawaleniem fasady. Po przystąpieniu do odbudowy okazało się, że i niższe partie ścian i filarów są zbyt uszkodzone, aby mogły udźwignąć ciężar nowego sklepienia. Podparto zatem prowizorycznie filary drewnianymi stemplami i ściśnięto metalowymi obręczami. W latach 1853-1854 tempo odbudowy było bardzo powolne, ale m.in. udało się sprowadzić nowe witraże autorstwa niemieckiego artysty Hübnera. W roku następnym prace budowlane podjęto na nowo, podpierając rysujące się mury i nakrywając je sklepieniem wspartym na filarach ceglanych, przekładanych jedynie kamieniem. Po usunięciu podpór spod łuków sklepienia nawy głównej, rano, 12 kwietnia 1855 roku część sklepienia i murów runęła, uszkadzając sąsiedni dom. Ta katastrofa budowlana poruszyła krakowską opinię publiczną. Krytykowano zwłaszcza politykę oszczędnościową przy doborze materiałów. W celu zapewnienia odpowiedniej kontroli powołano w roku 1856 specjalny komitet konserwatorski. Po zebraniu niezbędnych funduszy i uprzątnięciu gruzu, dopiero w 1858 roku przystąpiono do kładzenia nowych fundamentów pod filary. W trzy lata później przykryto dachem nawy boczne, a w roku 1863 – nawę główną. Podstawowe prace przy odbudowie zakończono w roku 1872. W ich wyniku wygląd świątyni uległ znacznym zmianom, co spotkało się z krytyką środowisk artystycznych. Szczególnie stanowczo wystąpił m.in. rzeźbiarz Edward Stehlik. Później z licznymi atakami spotkała się też działalność przeora o. Mariana Pavoniego, architekta-amatora, który dokonał aranżacji wnętrza i zewnętrza w duchu neogotyku[3]. W tym czasie powstał obecny ołtarz główny, stalle oraz konfesjonały. Po odbudowie, w roku 1884, kościół konsekrowano.

Od 1957 roku kościół posiada godność bazyliki mniejszej.

19 października 2016 roku w bazylice odbyły się msza żałobna i pożegnanie z reżyserem filmowym Andrzejem Wajdą[4].

W styczniu 2018 roku rozpoczęła się kompleksowa renowacja wnętrza świątyni[5].

Wnętrze

Nawa główna
Ołtarz główny
Chór muzyczny i organy

Dziś kościół św. Trójcy jest trójnawową gotycką świątynią ceglano-kamienną, wzniesioną w charakterystycznym dla Krakowa systemie filarowo-skarpowym, z wydłużonym prezbiterium zakończonym prostą ścianą.

W kościele, obok ołtarza głównego, pochowany jest książę Leszek Czarny, zmarły w roku 1288. W prezbiterium kościoła znajduje się też brązowa płyta wybitnego humanisty Filipa Kallimacha, zmarłego w 1496 roku, a wykonana według projektu Wita Stwosza.

Organy wybudowała w 1890 roku firma Braci Rieger z Jägerndorfu jako opus 756. Instrument posiada 30 głosów, mechaniczną trakturę gry i pneumatyczną trakturę rejestrów. Jest cennym i interesującym przykładem romantycznego budownictwa organowego, zachowując przy tym do dziś swoją pierwotną koncepcję brzmieniową.

Kaplice

Nawa południowa (prawa)

 • Kaplica św. Róży Limańskiej (Lubomirskich) – wzniesiona na początku XVII wieku na miejscu gotyckiej kaplicy grobowej Pileckich (wzniesionej pod koniec XIV wieku). Fundatorami byli Sebastian Lubomirski i jego żona Anna z Branickich; ich portrety znajdują się w tondach na ścianach tarczowych. Wnętrze kopuły wypełniają wyobrażenia śś. Sebastiana, Stanisława, Anny Samotrzeć oraz proroka Eliasza; w niszach znajdują się figury świętych (Dominik, Stanisław, Stanisław Kostka, Czesław, Kazimierz, Jacek, Florian i Wojciech). Kaplicę zamyka XVII wieczna krata.
 • Kaplica św. Tomasza – wzniesiona w XV wieku przez cech krawców. Nakryta jest sklepieniem sieciowym. Wyposażeniem jest zaprojektowany przez Mariana Pavoniego neogotycki ołtarz z posągami śś. Tomasza, Kazimierza, Stanisława Kostki, Antoniego i Alberta z obrazem Tomasza Dolabelli przedstawiający szkołę św. Tomasza z Akwinu oraz renesansowy nagrobek starosty krasnostawskiego Mikołaja Bogusza.
 • Kaplica Zbawiciela (Przeździeckich) – postawiona przez Mikołaja Edelinga w 1368 roku, następnie znalazła się pod opieką cechu piekarzy, a w XVI stuleciu przeszła w posiadanie rodziny Orlików. Po pożarze w 1850 odrestaurowana przez rodzinę Przeździeckich. Wyposażona w neogotycki ołtarz wykonany przez Edwarda Stehlika według projektu Teofila Żebrawskiego.
 • Kaplica św. Józefa (Szafrańców, Provanów) – wzniesiona w XV wieku przez cech szewców, po latach została własnością rodziny Szafrańców. Wyposażeniem jest neogotycki ołtarz projektu Mariana Pavoniego z obrazem Chrystusa w warsztacie św. Józefa pędzla Jana Angelika Drewaczyńskiego oraz manierystyczny nagrobek Prospera Provano – żupnika wielickiego.
 • Kaplica św. Dominika (Myszkowskich) – ufundowana w roku 1614. Jest specyficzna i łatwa do rozpoznania, ponieważ można w niej zobaczyć galerię rodziny Myszkowskich. Są to rzeźbione postacie rodu wewnątrz kopuły. Tę kaplicę łatwo rozpoznać z zewnątrz, ponieważ jest ona udekorowana boniowaniem. Do budowy wykorzystano szlachetny srebrzystoczarny marmur, kolumny są w kolorze delikatnego, złamanego różu, a elegancję podkreślają białe rzeźby.
 • Kaplica Różańcowa – wzniesiono ją na planie krzyża greckiego z kopułą nad przecięciem ramion w latach 1685-88 na miejscu wcześniejszej XV-wiecznej kaplicy Zwiastowania. W 1668 roku umieszczono w kaplicy obraz Matki Boskiej Różańcowej, który według tradycji miał należeć do św. Stanisława Kostki. Znajduje się on w głównym ołtarzu między posągami św. Piusa V i bł. Benedykta IX. Ściany i sklepienie pokrywa polichromia przemalowana w 1820 przez Teodora Baltazara Stachowicza i w 1875 przez Walentego i Władysława Bąkowskich. Ukazuje ona tajemnice różańcowe, koronację NMP, świętych oraz chóry anielskie. W kaplicy znajduje się także nagrobek Stanisława Sołtyka autorstwa F. Pozziego, obraz Madonny z Dzieciątkiem w srebrnej sukience oraz figura Chrystusa Frasobliwego z początku XVI wieku. Od 1983 roku kaplica jest miejscem pochówku Teofili Sobieskiej matki króla Jana III Sobieskiego, oraz Marka Sobieskiego (brata Jana III).
 • Dawniej znajdował się nagrobek Adama Gorskiego h. Nałęcz z Gory, zmarłego w 1623 r., sekretarza oraz dworzanina króla Zygmunta III Wazy, podskarbiego nadwornego koronnego, wojewody mazowieckiego, kasztelana halickiego i kamienieckiego, wystawiony przez jego braci: Stanisław Gorski Jeleński, pisarz ziemski zakroczymski i Zygmunt starosta ostrowski, widniały na nim herby Nałęcz, Dąbrowa, Lubicz i Rogala.

Nawa północna (lewa)

 • Kaplica Zbaraskich – ufundował ją kasztelan krakowski Jerzy Zbaraski w latach 1628-33 jako mauzoleum rodowe. Powstała w miejscu średniowiecznej kaplicy św. Katarzyny ze Sieny. Budowniczymi Kaplicy Zbaraskich byli bracia Andrea i Antonio Catello, a projektantem przypuszczalnie Constante Tencalla[6]. Za projektem Tencalli wskazuje podobieństwo detali do detali elewacji kaplicy św. Kazimierza w Wilnie[7]. Kaplica Zbaraskich wznosi się na planie prostokąta i nakryta jest nietypową dla czasów jej budowy kopułą o rzucie eliptycznym[7]. Wnętrze wykonano z czarnego marmuru. Naprzeciw wejścia znajduje się ołtarz z obrazem Teodora Baltazara Stachowicza ukazującym wizję św. Katarzyny Sieneńskiej. Po obu stronach obrazu stoją posągi św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Katarzyny Sieneńskiej. Po prawej stronie ołtarza – nagrobek Jerzego Zbaraskiego, a po lewej – Krzysztofa Zbaraskiego. Sztukaterie wykonano około 1632 roku. Kaplicę zamyka krata z 1881 roku osadzona na marmurowej balustradzie. Kaplica jest dziełem w pełni samodzielnym i oryginalnym, które właściwie nie ma bezpośredniego pierwowzoru w Italii[6].
 • Kaplica św. Marii Magdaleny (Małachowskich) – wzniesiona w XV wieku; w XVI wieku nosiła wezwanie św. Jana Chrzciciela i była własnością rodziny Tęczyńskich. Od 1884 należy do rodziny Małachowskich. Znajduje się w niej neogotycki ołtarz projektu Mariana Pavoniego z obrazem św. Marii Magdaleny pędzla Władysława Bąkowskiego, obraz Uczta u Szymona Tomasza Dolabelli oraz pomnik nagrobny Małachowskich z 1884 roku.
 • Kaplica Jezusa Ukrzyżowanego – wzniesiona pod koniec XIV wieku z fundacji kasztelana łęczyckiego Jana Ligęzy. Nosiła niegdyś wezwanie św. Stanisława. W XVII opiekował się nią cech murarzy. Na arkadzie znajdują się fragmenty malowideł gotyckich z końca XIV wieku przedstawiające św. Katarzynę Aleksandryjską i dwóch proroków. Do wyposażenia należy neogotycki ołtarz według projektu Mariana Pavoniego z obrazem ukrzyżowanego Chrystusa pędzla Józefa Simmlera. Obok ołtarza znajduje się neogotycki relikwiarz ze szczątkami bł. Wita – XIII-wiecznego apostoła Litwy. Naprzeciw ołtarza stoi marmurowy pomnik nagrobny generała Jana Skrzyneckiego. W kaplicy odprawiane są msze w rocznicę bitwy o Olszynkę Grochowską.
 • Kaplica św. Jacka – w niej, w późnobarokowym grobie umieszczonym na ołtarzu, znajdują się szczątki świętego. Ołtarz wykonał w latach 1695-1703 Baltazar Fontana. Ten sam artysta około 1700 roku ozdobił kaplicę stiukami. Wtedy też ściany pokrył polichromią Karol Dankwart. W kaplicy znajdują się też sceny z życia św. Jacka namalowane przez Tomasza Dolabellę. Kaplica zamknięta jest kratą z połowy XVIII wieku.

Klasztor

Zabudowania klasztorne przylegają do kościoła od strony północnej i skupione są wokół trzech wirydarzy. Krużganki wokół pierwszego z nich zwane są krakowskim campo santo z uwagi na liczne pomniki, nagrobki i tablice epitafijne wmurowane w ściany. Krzyżowo-żebrowe sklepienie krużganków pochodzi z XIV wieku, a nagrobki i tablice epitafijne w większości z XVI i XVII wieku. Najstarszym fragmentem zabudowań jest romański refektarz z dzikiego kamienia i z portalem ozdobionym plecionką. Identyfikowany jest z pierwotnym kościołem św. Trójcy oddanym dominikanom w 1222 przez Iwo Odrowąża[8], lub z oratorium wzniesionym po pożarze z 1225 roku[9]. Wewnątrz znajdują się malowidła z XV i XVI wieku. Po lewej od tych romańskich reliktów znajdują się wczesnogotyckie okienka, przez niektórych badaczy identyfikowane z dawnym kościołem pw. św. Tomasza. W skład zabudowań wchodzą ponadto:

 • kapitularz wznoszony od XIII do pocz. XVI wieku. Prowadzi do niego gotycki portal.
 • sień gotycka nakryta krzyżowo-żebrowym sklepieniem wspartym na trzech filarach
 • dawna biblioteka, wzniesiona w XIII, a przebudowana w XVII wieku.

Zbiory klasztoru obejmują m.in. portrety biskupów z zakonu dominikanów, obrazy Tomasza Dolabelli z lat 1614-20, kwatery tzw. poliptyku dominikańskiego autorstwa Mistrza Pasji Dominikańskiej, obraz św. Juda Tadeusz Łukasza Orłowskiego, Wizja św. Zofii Michała Stachowicza, alabastrową gotycką rzeźbę Matka Boska z Dzieciątkiem (tzw. Jackowa), relikwiarz na głowę św. Jacka, barokowe paramenty liturgiczne, liczne inkunabuły, starodruki a nawet rękopisy z XIII wieku. Rzeźba Matki Boskiej Jackowej z XIII w. przed II wojną światową znajdowała się w kaplicy Potockich w kościele Bożego Ciała we Lwowie.

Zobacz też

Przypisy

 1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 24 listopada 2022.
 2. Marek Żukow-Karczewski, Nie istniejące budowle Krakowa. Dzwonnica kościoła Dominikanów (św. Trójcy), „Echo Krakowa”, 249 (13561) 1991.
 3. M.Ż.K.(Marek Żukow-Karczewski), Całe miasto mówiło... O odbudowie, „Echo Krakowa”, 8 III 1994 r., nr 47 (14119).
 4. Pogrzeb Andrzeja Wajdy. Uroczystości w bazylice Dominikanów. Gazetakrakowska.pl, 2016-10-19. [dostęp 2016-10-28].
 5. Kraków: rozpoczęła się kompleksowa konserwacja wnętrz bazyliki dominikanów. ekai.pl, 2018-01-16. [dostęp 2018-12-22].
 6. a b Aleksander Stankiewicz, Architektura kaplicy książąt Zbaraskich przy kościele OO. Dominikanów w Krakowie, „Rocznik Krakowski”, 84 (2018), s. 79-99 [dostęp 2018-11-08] (ang.).
 7. a b Mariusz Karpowicz, Sztuka polska XVII wieku, Wydawca: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa, wyd. II, rok wydania: 1983
 8. Encyklopedia Krakowa, wyd. PWN, Warszawa 2000.
 9. Michał Rożek, Przewodnik po zabytkach Krakowa, Kraków 2006, s. 242.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
 • N: 50.59 N
 • S: 49.07 N
 • W: 18.92 E
 • E: 21.55 E
Kraków location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa lokacyjna miasta Kraków. Punkty graniczne mapy:
 • N: 50.15 N
 • S: 49.95 N
 • W: 19.76 E
 • E: 20.26 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Klejnoty miasta Krakowa - dwadziescia cztery widokow w chromolitografiach podlug oryginalnych akwarel Juliusza Kossaka i Stanislawa Tondosa 1886-1887 (310203) (cropped).jpg
Adres wydawniczy: Kraków : nakład i własność J. Kutrzeby & J. Murczyńskiego, [1886-1887] (Kraków : czcionkami Druk. Związkowej ; teka Kraków : Lit. A.Pruszyńskiego)
Współtwórcy: Łuszczkiewicz, Władysław (1828-1900),Sokołowski, Marian,Tondos, Stanisław (1854-1917)
Opis fizyczny: [26] k., [24] k. tabl. ; 51 cm
MZK 002 Nr 01 Die Dreifaltigkeitskirche der Dominicaner in Krakau - Fig. 01 Grundriss.jpg
Bilder (Holzschnitte) aus dem in derselben Kategorie befindlichen Artikel aus den Mittheilungen der kaiserl. königl. Central-Commission zur Erforschung und Erhaltung der Baudenkmale Band 2, 1857.
Church of Holy Trinity, main altar, 12 Stolarska street, Old Town, Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, ołtarz główny, ul. Stolarska 12, Stare Miasto, Kraków
Church of Holy Trinity, 12 Stolarska street, Old Town,Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, ul. Stolarska 12, Stare Miasto,Kraków
Church of Holy Trinity, Chapel of the Rosary, interior-polychrome, 12 Stolarska street, Old Town, Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, kaplica Różańcowa, wnętrze-polichromia, ul. Stolarska 12, Stare Miasto, Kraków
Fra Angelico St. Dominic.jpg
Fragment fresku z klasztoru San Marco we Florencji, przedstawiający św. Dominika
Church of Holy Trinity, Chapel of the St. Thomas Aquinas-Mikołaj Bogusz tombstone, 12 Stolarska street, Old Town, Kraków, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, kaplica św. Tomasza z Akwinu-nagrobek Mikołaja Bogusza, ul. Stolarska 12, Stare Miasto, Kraków
Jan Skrzynecki tomb 01.jpg
Autor: Franek Vetulani, Licencja: CC BY-SA 4.0
Nagrobek generała Jana Zygmunta Skrzyneckiego autorstwa Władysława Oleszczyńskiego w kościele Dominikanów w Krakowie.
Church of Holy Trinity, Chapel of the St. Dominic de Guzmán-interior, 12 Stolarska street, Old Town, Kraków, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, kaplica św. Dominika-wnętrze, ul. Stolarska 12, Stare Miasto,Kraków
Kosciol Dominikanow.jpg
Kościół Dominikanów w Krakowie (przed pożarem w 1850 roku).

Marcin Zaleski

Kraków 1796 - Warszawa 1877
Church of Holy Trinity, Chapel of the St. Joseph-Prosper Provana tombstone, 12 Stolarska street, Old Town, Kraków, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, kaplica św. Józefa-nagrobek Prospera Provano, ul. Stolarska 12, Stare Miasto,Kraków
Church of Holy Trinity, Chapel of the St. Rose of Lima-interior, 12 Stolarska street, Old Town,Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, kaplica św. Róży z Limy-wnętrze, ul. Stolarska 12, Stare Miasto,Kraków
Church of Holy Trinity, chapel of St. Hyacinth of Poland, 12 Stolarska street, Old Town, Kraków, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, kaplica św. Jacka, ul. Stolarska 12, Stare Miasto, Kraków
Church of Holy Trinity, interior1, 12 Stolarska street, Old Town,Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, wnętrze1, ul. Stolarska 12, Stare Miasto,Kraków
Church of Holy Trinity, Chapel of the St. Dominic de Guzmán-Zygmunt Myszkowski epitaph, 12 Stolarska street, Old Town, Kraków, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, kaplica św. Dominika-epitafium Zygmunta Myszkowskiego, ul. Stolarska 12, Stare Miasto,Kraków
KościółŚwiętejTrójcy-WidokOdStronyPlant-UlicaStolarska12-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kościół Świętej Trójcy w Krakowie przy ulicy Stolarskiej 12. Widok od wschodu, od strony Plant.
Krakow Center - basic map.svg
Autor: RaNo, Licencja: CC BY-SA 4.0
Old town in Krakow - basic map
Krużganki klasztoru dominikanów w Krakowie.jpg
Autor: Bernard Proszyk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Krużganki klasztoru dominikanów w Krakowie
Church of Holy Trinity, interior2, 12 Stolarska street, Old Town,Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, wnętrze2, ul. Stolarska 12, Stare Miasto,Kraków
Church of Holy Trinity, Chapel of the St. Thomas Aquinas-altar, 12 Stolarska street, Old Town,Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, kaplica św. Tomasza z Akwinu-ołtarz, ul. Stolarska 12, Stare Miasto,Kraków
Dominicans convent, monastery gate, 12 Stolarska street, Old Town, Kraków, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put , Licencja: CC BY-SA 4.0
Klasztor dominikanów, furta, ul. Stolarska 12, Stare Miasto, Kraków
Church of Holy Trinity, Iwo Odrowąż (Polish bishop) tomb, 12 Stolarska street, Old Town, Kraków, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, grób Iwona Odrowąża, ul. Stolarska 12, Stare Miasto,Kraków
1850-Nabozenstwo na gruzach Kosciola Dominikanow.jpg
Nabożeństwo na gruzach Kościoła Dominikanów po pożarze w 1850 roku
Trinity Church in Kraków.png
Kościół św. Trójcy (dominikanów) w Krakowie
Church of Holy Trinity, Chapel of the St. Rose of Lima, 12 Stolarska street, Old Town, Kraków, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, kaplica św. Róży z Limy, ul. Stolarska 12, Stare Miasto,Kraków
003Kraków.JPG
Kraków, Poland
Church of Holy Trinity, Chapel of the St. Rose of Lima, 12 Stolarska street, Old Town,Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, kaplica św. Róży z Limy, ul. Stolarska 12, Stare Miasto,Kraków
Church of Holy Trinity, Filippo Buonaccorsi „Callimachus” (Italian humanist, writer and diplomat) epitaph, 12 Stolarska street, Old Town, Kraków, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, epitafium Filippo Buonaccorsiego „Kallimacha”, ul. Stolarska 12, Stare Miasto,Kraków
Church of Holy Trinity, Chapel of the Rosary, 12 Stolarska street, Old Town,Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, kaplica Różańcowa, ul. Stolarska 12, Stare Miasto,Kraków
Church of Holy Trinity, Chapel of the Rosary, ext, 12 Stolarska street, Old Town,Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, kaplica Różańcowa, zewn, ul. Stolarska 12, Stare Miasto,Kraków