Koło naukowe

Koło naukowe – organizacja zrzeszająca studentów, działająca w obrębie szkoły wyższej, której celem jest działalność naukowa i samokształceniowa jej członków.

Koła naukowe funkcjonują jako grupy nieformalne oraz jako struktury zarejestrowane. Oficjalnym warunkiem istnienia koła na wielu uczelniach, jest jego rejestracja w uczelnianym rejestrze organizacji studenckich. Niektóre koła uzyskują dużą samodzielność przez rejestracje w sądzie – lecz wtedy należy traktować je jako organizacje pozarządowe.

Koła naukowe czasami mają efemeryczny charakter i odznaczają się brakiem ciągłości. Wynika to z faktu stosunkowo krótkiego okresu studiów, dużej indywidualności i samodzielności studentów. Gdy mury uczelni opuszcza bardziej aktywny rocznik, a w danym kole nie ma wystarczająco dużo aktywnych następców, to koło zamiera. Zdarza się jednak, że aktywność koła naukowego jest wieloletnia. Przykładem może być Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Łódzkiego, czy Towarzystwo Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, działające od 1851[1].

W niektórych przypadkach, gdy absolwenci starają się utrzymać swoją działalność, koła przekształcają się w typowe organizacje pozarządowe. Przykładem może być PTOP Salamandra (Poznań) czy Komitet Ochrony Orłów (Olsztyn).

Przypisy

Bibliografia

Zobacz też