Koło podbiegunowe północne

Koło podbiegunowe północne

Koło podbiegunowe północnekoło podbiegunowe położone na półkuli północnej, wyznaczone przez równoleżnik o szerokości geograficznej zbliżonej do 66°33'N (dokładna lokalizacja jest zmienna w czasie; dostępny jest kalkulator obliczający aktualne położenie). Ogranicza obszar nazywany Arktyką. Jest oddalone od równika o tyle samo stopni, co koło podbiegunowe południowe.

Położenie

Pozycja koła podbiegunowego nie jest stała i biegnie obecnie 66° 33′48″ na północ od równika[1]. Jego szerokość geograficzna zależy od osiowego przechyłu Ziemi, który oscyluje w granicach ponad 2° w ciągu 41 000 lat, z powodu sił pływowych wynikających z orbity Księżyca. W rezultacie koło podbiegunowe dryfuje obecnie z prędkością około 15 m rocznie w kierunku północnym.

Klimat

Klimat wewnątrz koła podbiegunowego jest zasadniczo zimny, ale obszary przybrzeżne Norwegii mają ogólnie łagodny klimat w wyniku wpływu ciepłego Prądu Zatokowego, co sprawia, że porty w północnej Norwegii i północno-zachodniej Rosji są wolne od lodu przez cały rok. Lata na obszarach koło podbiegunowego północnego mogą być dość ciepłe, ale zimy są wyjątkowo chłodne. Przykładowo letnie temperatury w Norylsku w Rosji czasami osiągają nawet 30 °C, podczas gdy temperatury zimowe często spadają poniżej -50 °C.

Ludność

Tylko cztery miliony ludzi żyje na północ od koła podbiegunowego z powodu klimatu; niemniej jednak niektóre obszary zostały zasiedlone przez tysiące lat przez rdzenną ludność, która obecnie stanowi 10% populacji regionu[2]. Największe społeczności na północ od koła podbiegunowego znajdują się w Rosji, Norwegii, Finlandii i Szwecji. Największym miastem na północ od koła podbiegunowego jest Murmańsk (ponad 300 tysięcy mieszkańców). Natomiast największa społeczność Ameryki Północnej na północ od koła podbiegunowego to Sisimiut (Grenlandia), ma około 5 tysięcy mieszkańców.

Państwa leżące częściowo za kołem podbiegunowym północnym

Galeria północnego koła podbiegunowego

Zobacz też


Przypisy

  1. Obliquity of the ecliptcs. [dostęp 2020-03-01]. (ang.).
  2. Arctic Population. www.athropolis.com. [dostęp 2020-03-01]. (ang.).

Media użyte na tej stronie

Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Polarkreis,schweden.jpg
Autor: --Sunfly 09:04, 31 August 2007 (UTC), Licencja: CC BY-SA 3.0
Polarkreis bei Jokkmokk, Schweden
Polarkreis Finnland 1975.jpg
Autor: de:User:Presse03, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Arctic circle (northern polar circle) in Rovaniemi, Finland
LaponiaCirculoPolar.JPG
Autor: Aislan Gomide Foina, Licencja: CC BY 3.0
Foto do marco de passagem do Circulo Polar Artico na Lapônia
Arctic Circle sign.jpg
This is a road sign marking the location of the Arctic Circle along the Dalton Highway.
Polar Circle Norway-1.jpg
Autor: Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy), Licencja: CC BY-SA 3.0
Figura globusa oznaczająca koło podbiegunowe na wysepce Vikingen w fiordzie Kvarøyfjorden w Norwegii
Arctic circle.svg
Map of the Arctic with the Arctic Circle in blue.
Polarkreis - zwischen Narvik & Mo i Rana Norwegen.JPG
Autor: Hesse1309, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Polarkreis zwischen Narvik & Mo i Rana Norwegen. Die Eintragung der zweiten Jahreszahl "1940" erfolgte im zweiten Weltkrieg unter deutscher Besatzung; zwischen den Zahlen "19" und "40" befand sich mit größter Wahrscheinlichkeit ein Hakenkreuz, das später nur ausgekratzt wurde.
Polcirkeln Murjek.jpg
Autor: Saippuakauppias, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Polarcircle by Murjek (Sweden)