Koń angloarabski
Koń angloarabski (Angloarab) – jedna z ras koni gorącokrwistych, pochodząca od konia angielskiego skrzyżowanego z koniem arabskim. Cechuje go gorący temperament i inteligencja. Konie tej rasy odnoszą ogromne sukcesy w sporcie jeździeckim.
Symboliczne oznaczenie rasy: „xxoo” („xx” – pełna krew angielska, „oo” – czysta krew arabska).
Historia rasy
Historia koni angloarabskich z dominującej hodowli we Francji związana jest z końmi orientalnymi, które pojawiły się w południowej Francji wraz z przybyciem Maurów do Hiszpanii. Konie orientalne przywozili ze sobą także krzyżowcy powracający z Bliskiego Wschodu[1]. Konie te początkowo próbowano krzyżować na południu Francji[2]. W czasach napoleońskich, konie orientalne zgromadzono na rozkaz Napoleona w stadninie Pompadour. Wzorując się na hodowli koni angloarabskich z Zweibrücken, prowadzonej przez księcia Palatynatu Christiana IV, dyrektor stadniny Eugène Gayot stworzył francuską hodowlę angloarabów na wysokim poziomie. Hodowla tych koni stała się popularna również w Wielkiej Brytanii i w Polsce[1].
Pokrój i charakter
Koń angloarabski łączy zalety rasy arabskiej i angielskiej. Głowa jest szlachetna, a szyja dobrze zbudowana. Łopatki długie i ukośne, kłąb wyraźny, grzbiet mocny. Klatka piersiowa głęboka. Mocny, dobrze umięśniony, lekko ścięty zad. Ogon noszony elegancko. Suche kończyny o wyraźnych stawach, kopyta małe i twarde. Postawa kończyn bywa nieprawidłowa. Wysokość w kłębie: 155-165 cm. Umaszczenie najczęściej kasztanowate, gniade i siwe[1].
Chody tych koni są płaskie i wydajne, o dobrym galopie i dużych zdolnościach skokowych[1].
Konie te bywają trudne do opanowania. Ich temperament jest po części odziedziczony po „ognistych” i bardzo energicznych koniach rasy angielskiej. Angloaraby są szybkie, zwinne i wyczulone na działanie pomocy jeździeckich.
Hodowla
Konie angloarabskie hoduje się głównie we Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Polsce. Hodowla angielska tych koni ustępuje hodowli francuskiej, która może być uważana za dominującą w tej dziedzinie. W Wielkiej Brytanii koń ten może być wpisany do księgi stadnej, gdy ma co najmniej 1/8 krwi arabskiej, natomiast we Francji – 1/4.
Największe stajnie hodowlane we Francji to: Pompadour, Tarbes, Pau, Gelos[1].
W Polsce konie te hoduje się głównie w stadninach w Walewicach i Ochabach. W latach międzywojennych hodowano je też w Janowie Podlaskim; obecnie hoduje się tam konie półkrwi angloarabskiej. W roku 1947 sprowadzono do stadnin w Gałowie, Nieświatowie, Mchowie i do Państwowego Zarządu Nieruchomości Ziemskich Okręgu Ziemi Lubuskiej konie angloarabskie z Francji[3][4][5].
Zobacz też
- Angloarab Shagya
Przypisy
- ↑ a b c d e zob. Martin Haller: Rasy Koni. Warszawa: Oficyna Wydawnicza MULTICO, 1997. ISBN 83-7073-121-X.
- ↑ zob. red. Justyna Felgenau: Angloarab. Konie wortale. [dostęp 2011-08-06].Sprawdź autora:1.
- ↑ zob. oprac. Michał Kómoch: Stadnina koni. Stadnina Koni Walewice. [dostęp 2011-08-06].Sprawdź autora:1.
- ↑ zob. Historia stadniny. Stadnina Koni "Ochaby". [dostęp 2011-08-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-02)].
- ↑ zob. Andrzej Krzyształowicz: Historia stadniny. Stadnina Koni Janów Podlaski. [dostęp 2011-08-06].Sprawdź autora:1.
Media użyte na tej stronie
Autor:
Oryginalnym przesyłającym był Seviwurst z niemieckiej Wikipedii
AAV-Stute
Anglo-Arabian Stallion
Autor: Grzegorz W. Tężycki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wojcieszków (pow. łukowski, woj. lubelskie, Polska). Ni to pomnik, ni to tablica pamiątkowa poświęcona koniowi Ramzesowi.
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Seviwurst~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Anglo arabian horses' brand