Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Poznaniu

Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela
Distinctive emblem for cultural property.svg 558/Wlkp/A z dnia 19.11.2007 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Ścięcia św. Jana Chrzciciela

Wezwanie

ścięcia św. Jana Chrzciciela

Wspomnienie liturgiczne

29 sierpnia

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela”
Ziemia52°29′24,32″N 16°54′29,15″E/52,490089 16,908097
Strona internetowa

Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela – kościół parafialny znajdujący się przy ul. Sióstr Misjonarek na poznańskim Morasku.

Historia

Wzmianki o drewnianym kościele parafialnym we wsi Morasko pochodzą z 1403 roku, lecz w 1507 pojawia się zapis o włączeniu osady do parafii z siedzibą w nieistniejącej obecnie wsi Chojnica (obecnie teren poligonu w Biedrusku) powstałej na przełomie XI i XII wieku.

We wsi Morasko, którą na początku XX wieku zakupiła Komisja Kolonizacyjna, powstała w latach 1908-1910 świątynia ewangelicka. W okresie dwudziestolecia międzywojennego morascy katolicy wznieśli własną świątynię - kościół Świętej Trójcy (zburzony w sierpniu 2017 roku).

W 1945 roku protestancka świątynia została opuszczona. W tym samym okresie, dewastacji zaczął ulegać kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicy. W związku z tym parafia przeniosła się do niszczejącego kościoła poewangelickiego nadając mu dzisiejsze wezwanie.

Opis

Neobarokowy kościół na planie prostokąta. Wejście przez kruchtę w wieży, pojedyncza nawa nakryta płaskim stropem. Prostokątne prezbiterium, przykryte sklepieniem kolebkowym, pierwotnie pełniło funkcję zakrystii nad którą znajdował się chór muzyczny. Obecną funkcję pełni od 1945 roku. Wystrój tej części świątyni najprawdopodobniej przeniesiono z kościoła w Chojnicy. Są to obraz ukazujący ścięcie św. Jana Chrzciciela nad którym znajduje się pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku barokowy krucyfiks i dwie rzeźby aniołów. Po bokach centralnego obrazu rzeźby apostołów Piotra i Pawła z około 1630 roku.

Organy

Na ścianach bocznych nawy znajdują się z trzech stron empory, których frontowe ściany zdobi polichromia o tematyce roślinnej. Naprzeciwko ołtarza na emporze organy z początku XX wieku.

Na ścianach nawy, przy prezbiterium obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej i Serca Jezusowego. Po lewej od prezbiterium znajduje się eklektyczna chrzcielnica. Wystroju nawy dopełniają trzy konfesjonały, z których dwa w stylu rokokowym pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku, zaś jeden powstał około 1900 roku.

Przypisy

Bibliografia

  • Jerzy Sobczak, Kościoły Poznania, Zbigniew Szmidt, Michał Woźniak (ilust.), Poznań: Wydawnictwo Debiuty, 2006, ISBN 83-922466-4-0, OCLC 832205456.

Media użyte na tej stronie

Poznań outline map.svg
Autor:

Oskarro. © użytkownicy OpenStreetMap.

Copyright użytkownicy UMP-pcPL., Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa lokalizacyjna Poznania
Greater Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Greater Poland Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.70 N
  • S: 51.05 N
  • W: 15.68 E
  • E: 19.19 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Morasko church.jpg
Autor: Red 81, Licencja: CC BY-SA 4.0
Church of beheading of St. John Baptist in Morasko, Poland
Poznan Morasko 115-20.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5