Kościół Świętego Krzyża w Szamotułach

Kościół Świętego Krzyża w Szamotułach
Distinctive emblem for cultural property.svg 2456/A z dnia 21.12.1932 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
(c) pl, CC BY-SA 3.0

widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Szamotuły

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Świętego Krzyża w Szamotułach

Wezwanie

Świętego Krzyża

Położenie na mapie Szamotuł
Mapa konturowa Szamotuł, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Krzyża w Szamotułach”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Krzyża w Szamotułach”
Położenie na mapie powiatu szamotulskiego
Mapa konturowa powiatu szamotulskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Krzyża w Szamotułach”
Położenie na mapie gminy Szamotuły
Mapa konturowa gminy Szamotuły, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Krzyża w Szamotułach”
Ziemia52°36′29″N 16°34′49″E/52,608056 16,580278

Kościół Świętego Krzyża w Szamotułachrzymskokatolicki kościół parafialny w Szamotułach, w województwie wielkopolskim. Należy do dekanatu szamotulskiego archidiecezji poznańskiej.

Historia

(c) pl, CC BY-SA 3.0
Kościół św. Krzyża i dawny klasztor

W miejscu obecnego kościoła od 1324 roku stał murowany zamek Świdwów (etnograficznie miejsce to nosi nazwę Świdlin). Po Świdwach właścicielami zamku byli Górkowie, Rokossowscy, Kostkowie oraz Łąccy. To właśnie za sprawą kasztelana kaliskiego Jana Korzboka Łąckiego i podstolego dobrzyńskiego Jana Ulatowskiego w latach 1675 - 1682 dawny zamek został przebudowany na kościół i klasztor zakonu reformatorów. Ustawą z 1839 roku zlikwidowano zakony, wtedy to klasztor przeznaczono na szkołę miejską, a kościół służył jako pomocniczy wobec kolegiaty szamotulskiej. W okresie pierwszej wojny światowej w kościele odprawiano msze dla wojska, a w okresie międzywojennym dla młodzieży. W czasie II wojny klasztor był wykorzystywany przez hitlerowców jako magazyny na broń, sam kościół uległ w tym czasie poważnym uszkodzeniom. Ponownie został otwarty dopiero w 1962 roku, a od 1963 roku służył jako kościół szkolny dla młodzieży. W 1972 roku otwarto w nim nową parafię. W okresie PRL klasztor pełnił natomiast funkcje mieszkalne[2][3].

Architektura

(c) pl, CC BY-SA 3.0
Szamotuły klasztor

Kościół zwrócony prezbiterium na południe, od zachodu przylega do niego na planie czworoboku budynek dawnego klasztoru. Kościół barokowy jednonawowy, pięcioprzęsłowy: nawa trzyprzęsłowa, prezbiterium dwuprzęsłowe. W południowym przęśle, za ołtarzem zakrystia i chór muzyczny, od wschodu kaplica z blaszaną kopułą z latarnią. Dach dwuspadowy pokryty dachówką z wieżą nakrytą blaszanym hełmem. Północna fasada kościoła rozczłonkowana czterema pilastrami, pomiędzy którymi w niszach figury św. Piotra i św. Pawła (wcześniej drewniane rzeźby św. Onufrego i św. biskupa z XVIII wieku) oraz duże okno pośrodku nad drzwiami wejściowymi. Wnętrze kościoła pokryte kolebkowymi sklepieniami z lunetami, na których w XX wieku namalowano polichromię ze scenami Męki Pańskiej. Kaplica na planie ośmioboku, z czaszą ośmiodzielną z namalowanymi scenami z życia św. Antoniego (malowidła prawdopodobnie autorstwa Adama Swacha, początek XVIII wieku)[3].

Klasztor na planie czworoboku, piętrowy i podpiwniczony, na planie czworoboku. Skrzydła północne i zachodnie dziesięcioosoiowe, natomiast południowe i wschodnie siedmioosiowe. Dachy dwuspadowe kryte dachówką. Krużganki sklepione kolebkowo - krzyżowo, wzdłuż których na parterze pomieszczenia ze sklepieniami kolebkowymi z lunetami w części północnej i zachodniej oraz krzyżowymi w części południowej. Wnętrza pierwotnie zbudowane w stylu barokowym, z czasem przebudowane i zniekształcone[3].

W fasadzie kościoła cztery płyty nagrobne i epitafijne: Józefa Lutomskiego z 1785 roku, Katarzyny Lutomskiej z 1721 roku, Jana i Zofii Dembińskich z 1802 i jedna nieczytelna[4].

Wnętrze

(c) pl, CC BY-SA 3.0
Kościół św. Krzyża w Szamotułach - ołtarz główny

Jednolite wyposażenie wnętrza kościoła w stylu rokokowym wykonane w 1759 roku przez syncerza Józefa Eglauera[3][4].

  • Ołtarz główny z krucyfiksem z 2 połowy XVII wieku oraz rzeźbami Matki Bożej Bolesnej po lewej stronie, św. Jana Chrzciciela po prawej i dwóch zakonników po obu stronach w narożnikach oraz rzeźbami Boga Ojca, Ducha Świętego i aniołów w zwieńczeniu. Na tabernakulum płaskorzeźba przedstawiająca ukrzyżowanie[3][4].
  • Ołtarz boczny lewy przy tęczy - na dole obraz z końca XVII wieku - nadania stygmatów św. Franciszkowi, w zwieńczeniu obraz św. Franciszka z 1759 roku[3][4].
  • Ołtarz boczny prawy przy tęczy - na dole obraz Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, w zwieńczeniu obraz św. Wawrzyńca oba z ok. 1759 roku[3][4].
  • Ołtarz boczny w nawie - na dole obraz św. Antoniego z drugiej połowy XVIII wieku, w zwieńczeniu obraz św. Klary z około 1759 roku[3].
  • Ołtarz boczny w nawie z obrazem anioła stróża 1 połowy XVII wieku[3][4].
  • Ołtarz boczny w nawie - na dole obraz św. Józefa, w zwieńczeniu obraz św. Weroniki z 2 połowy XVIII wieku[3].
  • Ołtarz w kaplicy z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i współczesnym obrazem św. Jadwigi w zwieńczeniu.
  • W krużgankach klasztornych przy kościele współcześnie stworzono kaplice św. Ojca Pio oraz św. Maksymiliana Kolbego[5].
  • Drewniany portal z kościoła do kaplicy z płaskorzeźbą i obrazem św. Dominika i św. Franciszka w zwieńczeniu.
  • Ambona z rzeźbą św. Franciszka na baldachimie[4].
  • Balustrada na chórze muzycznym z rzeźbami aniołów i wazonów[4].
  • Dwie kamienne barokowe kropielnice[4].
  • Dwa rokokowe konfesjonały[4].

W uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zadusznych otwierane dla zwiedzających są krypty pod kościołem[6].

Otoczenie

Dzwonnica przy Kościele św. Krzyża
(c) pl, CC BY-SA 3.0

Przy kościele znajduje się parking (od strony ul. Dworcowej) i metalowa dzwonnica, na której zawieszone są cztery dzwony między innymi: Miłosierdzia Bożego, Królowej Polski i Jana Paweł II[7].

Przy klasztorze od strony ulicy Franciszkańskiej kamienna grota z 1962 roku z płytą spiżową - upamiętniająca egzekucję z 13 grudnia 1939 r. 10 polskich rolników i rzemieślników przez hitlerowców w odwecie za zabójstwo niemieckiego żołnierza[8].

Na skwerze przy kościele pomnik Wacława z Szamotuł o wysokości 4 metrów wykonany z piaskowca w 1947 roku w 375 rocznicę śmierci muzyka. Na skwerze również pomnik Wdzięczności Powstańcom Wielkopolskim - duży głaz z tablicą pamiątkową odsłonięty w 1987 roku, w miejscu dawnego pomnika Powstańca Wielkopolskiego zniszczonego na początku wojny przez hitlerowców[3].

Nieco dalej na ulicy Dworcowej obelisk Maksymiliana Ciężkiego oraz pomnik w hołdzie inwalidom wojennym[9][10].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2013-03-28].
  2. Parafia Rzymskokatolicka Świętego Krzyża w Szamotułach: Historia Parafii. [dostęp 2020-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-17)].
  3. a b c d e f g h i j k Paweł Mordal, Marek Krygier: Inwentaryzacja Krajoznawcza Miasta i Gminy Szamotuły. Szamotuły: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, 1989.
  4. a b c d e f g h i j Teresa Ruszczyńska, Aniela Sławska: Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, Tom V Województwo Poznańskie, Zeszyt 23 Powiat Szamotulski. Warszawa: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, 1966.
  5. Kościół Św. Krzyża w Szamotułach, Polskie Szlaki.pl [dostęp 2016-08-19].
  6. - Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski, naszepniewy.com.pl [dostęp 2016-08-19] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-27].
  7. Szamotuły - Dzwonnica przy kościele św. Krzyża. Atrakcje turystyczne Szamotuł. Ciekawe miejsca Szamotuł, www.polskaniezwykla.pl [dostęp 2016-08-19].
  8. Szamotuły | Cmentarze i groby wojenne w Wielkopolsce, cgw.poznan.uw.gov.pl [dostęp 2016-08-19] [zarchiwizowane z adresu 2016-09-16].
  9. Pomnik Maksymiliana Ciężkiego w Szamotułach - 1/9 - Foto [dostęp 2016-08-19].
  10. Szamotuły - Pomnik "W hołdzie inwalidom wojennym". Atrakcje turystyczne Szamotuł. Ciekawe miejsca Szamotuł, www.polskaniezwykla.pl [dostęp 2016-08-19].

Media użyte na tej stronie

Greater Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Greater Poland Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.70 N
  • S: 51.05 N
  • W: 15.68 E
  • E: 19.19 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Powiat szamotulski location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu szamotulskiego, Polska
Szamotuły 873-20.jpg
(c) pl, CC BY-SA 3.0
Szamotuły, dawny klasztor reformacki
Szamotuły location map.svg
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Szamotuł, Polska
Szamotuły (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Szamotuły, Polska
Szamotuły 422-42.jpg
(c) pl, CC BY-SA 3.0
Szamotuły, dawny kościół i klasztor reformacki
Szamotuły 873-07.jpg
(c) pl, CC BY-SA 3.0
Szamotuły, nawa kościoła Świętego Krzyża
Szamotuły 873-35.jpg
(c) pl, CC BY-SA 3.0
Szamotuły, dzwonnica przy kościele Świętego Krzyża
Szamotuły 422-43.jpg
(c) pl, CC BY-SA 3.0
Szamotuły, kościół Świętego Krzyża (poreformacki)