Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rożnowie

Kościół Apostołów Piotra i Pawła w Rożnowie
Distinctive emblem for cultural property.svg 71/53 z dnia 10.12.1953 roku[1]
Kościół filialny
Ilustracja
Kościół Piotra i Pawła w Rożnowie (widok od strony prezbiterium)
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Rożnów (województwo opolskie)

Adres

Rożnów 34A
46-262 Rożnów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Michała Archanioła w Skałągach

Wezwanie

św. Piotr i św. Paweł

Wspomnienie liturgiczne

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie gminy Wołczyn
Mapa konturowa gminy Wołczyn, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Apostołów Piotra i Pawła w Rożnowie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Apostołów Piotra i Pawła w Rożnowie”
Położenie na mapie powiatu kluczborskiego
Mapa konturowa powiatu kluczborskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Apostołów Piotra i Pawła w Rożnowie”
Ziemia51°03′21,9″N 18°08′46,8″E/51,056083 18,146333

Kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rożnowie – zabytkowy drewniany rzymskokatolicki kościół filialny znajdujący się we wsi Rożnów, należący do dekanatu wołczyńskiego.

Historia

W czasach protestantów kościół był pod wezwaniem św. Trójcy, obecnie św. Apostołów Piotra i Pawła. Wzmiankowany w 1376 roku. W 1530 roku przejęty przez protestantów. Obecny został zbudowany w 1788 r. i odnowiony w 1930. W 1945 roku przejęty przez kościół katolicki.

Architektura

Orientowany, drewniany, o konstrukcji zrębowej na podmurowaniu kamiennym[2], z wieżą konstrukcji słupowej. Prezbiterium zamknięte trójbocznie z zakrystią od północy. Szersza nawa prostokątna z kwadratową wieżą od zachodu.

Wnętrze nakryte stropami płaskimi z fasetą. W tęczy belka fazowa. Chór muzyczny wsparty na czterech profilowanych słupach z zastrzałami, o parapecie wklęsłowypukłowym. Przy północnej ścianie nawy nadwieszona empora[3]. Wejścia zamknięte półkoliście, w nich drzwi klepkowe ze starymi okuciami i antabami. Okna zamknięte łukiem spłaszczonym. Na zewnątrz kościół jest nieszalowany. Wydatny gzyms koronujący profilowany. Dachy siodłowe kryte gontem[3]. Wieża o ścianach szalowanych, nakryta hełmem baniastym z latarnią, podbita gontem.

Ołtarz główny tryptyk gotycki z końca XV wieku, odnowiony w 1913 roku, rzeźbiony z malowanymi rewersami skrzydeł i predellą. W części środkowej wisi na ścianie obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w otoczeniu św. biskupa Mikołaja i św. Michała Archanioła, na ścianach skrzydłowych widać obrazy śś. Piotra i Katarzyny, Jana Ewangelisty i Heleny, Apolonii i Pawła, Barbary i Bartłomieja, na rewersach skrzydeł widać natomiast obraz Zwiastowania, na predelli popiersia śś. Hieronima, Jana Jałmużnika, Antoniego i Jana Chrzciciela[4].

Organy i ambona są w stylu rokokowym. Chrzcielnica o dekoracji akantowej pochodzi z około 1700 roku. Anioł chrzcielny barokowy z XVIII wieku. Epitafium drewniane ludowe z 1718 roku. Pająk mosiężny sześcioramienny z XVIII wieku. Cztery lichtarze cynowe pochodzą z XVIII wieku. Dwie ławy o tradycjach renesansowych są z XVII wieku. Krzesło z początku XVIII wieku. Kartusz herbowy barokowy z XVIII wieku. Dzwon z 1523 roku ma napis majuskułowy.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Opole Voivodeship location map.svg
Autor: Tymek1988, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Opole Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.2778 N
  • S: 49.942 N
  • W: 16.8461 E
  • E: 18.8073 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Kluczbork County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Kluczbork County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 51.1995 N
  • S: 50.7726 N
  • W: 17.8908 E
  • E: 18.4396 E
SM Rożnów kościół św. Apostołów Piotra i Pawła (4) ID 610856.jpg
Autor: Sławomir Milejski, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Rożnów, kościół ewang. p.w. Św. Trójcy, ob. rzym.-kat. fil. p.w. śś. Piotra i Pawła, 1788