Kościół Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Sadkowicach

Kościół Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników
Distinctive emblem for cultural property.svg 556/A z 25.03.1981[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Sadkowice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników

Wezwanie

Dziesięć Tysięcy Męczenników

Wspomnienie liturgiczne

22 czerwca

Położenie na mapie gminy Sadkowice
Mapa konturowa gminy Sadkowice, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników”
Położenie na mapie powiatu rawskiego
Mapa konturowa powiatu rawskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników”
Ziemia51°43′26,7″N 20°30′48,4″E/51,724083 20,513444

Kościół Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczennikówrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Biała Rawska diecezji łowickiej).

Historia

Obecna świątynia murowana została wzniesiona w 1885 roku, dzięki staraniom księdza proboszcza Władysława Kiełkiewicza, natomiast koszty budowy pokrył dziedzic i kolator Marian Joachim Józef Zawisza Czarny – ostatni potomek rodu Zawiszów. W ścianie świątyni jest wmurowany kamień nagrobkowy fundatora i ówczesnego proboszcza. W zakrystii jest umieszczony portret Mariana Zawiszy Czarnego. Kościół został konsekrowany w dniu 7 czerwca 1891 roku przez księdza arcybiskupa Wincentego Teofila Opoiela. Świątynia nosi cechy stylów neoromańskiego i neogotyckiego i charakteryzuje się dwiema wieżami, trzema nawami i czterema ołtarzami.

Wyposażenie

Do zabytkowego wyposażenia kościoła należą: monumentalny krucyfiks i rzeźby czterech ewangelistów umieszczone w głównym ołtarzu oraz stylowa ambona w formie łodzi z żaglem powstałe w 1886 roku i będące dziełem Karola Szonerta. Stare obrazy pochodzą z wcześniejszej świątyni. Są to Matka Boża Częstochowska i Pokłon Trzech Króli. Rzeźbiona figura Matki Bożej Pocieszenia z Dzieciątkiem Jezus znajduje się w kaplicy bocznej (została sprowadzona z Belgii z firmy Gerarda Thonara), ornat i świecznik pochodzą z XVIII wieku, obrazy umieszczone w ołtarzach bocznych są dziełem artysty malarza włoskiego Józefa Buchbindera. W zakrystii jest umieszczony krzyż z relikwiami błogosławionego Władysława z Gielniowa – Patrona Warszawy. W 1942 roku pamiątkowe witraże w świątyni zostały ufundowane, dzięki pomocy parafian przez księdza proboszcza Jana Kołaczkowskiego. W 1953 roku kościół został zelektryfikowany przez księdza proboszcza Józefa Witka[2].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2020-05-31].
  2. Historia kościoła, Parafia pw. Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Sadkowicach [dostęp 2020-05-31].

Media użyte na tej stronie

Łódź Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Łódź Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.45 N
  • S: 50.78 N
  • W: 17.95 E
  • E: 20.75 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Powiat rawski location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map