Kościół św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim

Kościół św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim
Distinctive emblem for cultural property.svg 2103 oraz 253/79 z dnia 04.05.1971 r.
oraz 27.04.1979
kościół parafialny
Ilustracja
Biały Kościół w Gorzowie Wielkopolskim
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miejscowość

Gorzów Wielkopolski

Adres

Plac Staromiejski 1, 66-400 Gorzów Wielkopolski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki

Położenie na mapie Gorzowa Wielkopolskiego
Mapa konturowa Gorzowa Wielkopolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim”
Ziemia52°43′59″N 15°14′39″E/52,733056 15,244167

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim - kościół rzymskokatolicki, należący do parafii pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim, dekanatu Gorzów Wielkopolski – Katedra, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej, zlokalizowany w Gorzowie Wielkopolskim, w województwie lubuskim, mieszczący się przy Placu Staromiejskim. Nazywany jest Białym Kościółkiem.

Historia

Okres ewangelicki

Świątynia została wybudowana w latach 1696-1704 przez radę miejską razem z elektorem brandenburskim i późniejszym królem pruskim Fryderykiem I Pruskim jako Kościół Zgody (niem. Konkordienkirche) - wspólny kościół dla luteran i kalwinów. Kościół ten związany jest z wybitnym filozofem i teologiem ewangelickim Fryderykiem Danielem Ernstem Schleiermacherem. W latach 1794-1796 był wikarym, a czas wolny poświęcił na przetłumaczenie m.in. pism angielskiego kaznodziei Blaira. Wykonany w 1848 roku pomnik z popiersiem Schleiermachera stał do 1945 na północ od kościoła przebudowanego i rozbudowanego o wieżę w stylu neoromańskim w 1864. Do czasu wybudowania własnego kościoła nabożeństwa odprawiali także katolicy. W nocy 23-24 lipca 1911 roku kościół został uszkodzony przez pożar spowodowany uderzeniem pioruna w wieżę.

W posiadaniu zakonu kapucynów

Od 1945 kościół jest w posiadaniu zakonu kapucynów. Dzięki gwardianom, o. Bogusławowi Rosochackiemu i o. Józefowi Korzeniowskiemu kościół został gruntownie przebudowany i powiększony w latach 1974-1978 według projektu Tadeusza Ignatowicza oraz Józefa i Jerzego Hermanowiczów. Zmodernizowana świątynia została poświęcona przez prowincjała, o. Pacyfika Dydycza, podczas Pasterki w 1978 roku. Świątynia nie jest konsekrowana. Właśnie w tym kościele w dniu 29 stycznia 1995 roku po raz pierwszy modlili się wspólnie dawni i obecni mieszkańcy Gorzowa, przekazując sobie wzajemnie znak pokoju i inaugurując coroczną tradycję Dnia Pamięci i Pojednania.

Galeria

Wnętrze kościoła


Bibliografia


Media użyte na tej stronie

Lubusz Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lubusz Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.18 N
  • S: 51.33 N
  • W: 14.40 E
  • E: 16.60 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Gorzow location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Gorzowa Wielkopolskiego, Polska
Front kościoła Zgody.JPG
Autor: Iga Gumowska, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Gorzów Wielkopolski, kościół ewangelicki "Zgody", ob. rzym.-kat. p.w. św. Stanisława, 1776, 1864, 1979
Gorzow Wlkp bialy kosciol (2).jpg
Autor: Kapitel, Licencja: CC BY-SA 4.0
Gorzów Wielkopolski - kościół parafialny p.w. św. Antoniego z Padwy i Stanisława Kostki