Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Łapanowie

Kościół świętego Bartłomieja Apostoła
Distinctive emblem for cultural property.svg L.A.A.-Bo-9-Kr/34 z dnia 21.03.1934 oraz A-157 z 6.11.1969 [1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łapanów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Bartłomieja Apostoła

Wezwanie

św. Bartłomieja Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

24 sierpnia

Położenie na mapie gminy Łapanów
Mapa konturowa gminy Łapanów, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie powiatu bocheńskiego
Mapa konturowa powiatu bocheńskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja Apostoła”
Ziemia49°51′54,7″N 20°17′39,8″E/49,865194 20,294389

Kościół świętego Bartłomieja Apostołarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Niegowić archidiecezji krakowskiej.

Jest to świątynia wybudowana w 1529 roku. Przebudowana została w 1614 roku dzięki staraniom Marcina Lutosławskiego – została wówczas dobudowana kaplica pod wezwaniem Świętej Anny. Rozbudowana została w 2 połowie XIX wieku – została wówczas przedłużona nawa.

Obraz Matki Bożej Gromnicznej w ołtarzu głównym

Jest to budowla drewniana, jednonawowa, posiadająca konstrukcję zrębową. Kościół jest orientowany i reprezentuje styl późnogotycki. Posiada prezbiterium mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte trójbocznie, z boku znajduje się zakrystia i przedłużona jest wzdłuż nawy. Na zewnętrznej ścianie prezbiterium znajdują się dwie kamienne płyty nagrobne z XVII wieku. Są umieszczone na nich herb Szreniawa i postać klęczącego towarzysza husarskiego Marcina Łapki (zmarłego w 1652 roku) w zbroi. Z boku nawy znajduje się wyżej wspomniana kaplica, zamknięta prostokątnie. Zwieńcza ją kopuła blaszana z wieżyczką z latarnią. Wejście główne z przodu jest ozdobione daszkiem, podpartym słupami. Budowla nakryta jest dachem jednokalenicowym, pokrytym blachą, na dachu znajduje się wieżyczka na sygnaturkę. Jest ona zwieńczona barokowym dachem hełmowym z latarnią. Wnętrze świątyni jest podzielone dwoma rzędami słupów ułożonymi po trzy sztuki. Wnętrze nakrywają płaskie stropy, w nawie posiadają zaskrzynienia. Podłoga została wykonana z kamienia. Chór muzyczny jest podparty dwoma słupami i posiada eklektyczny prospekt organowy, z prostą linią parapetu. Belka tęczowa jest ozdobiona krucyfiksem. Polichromia figuralno–architektoniczna z 1843 roku jest dziełem artystów Mecnera i Wojciechowskiego. Ołtarz główny późnobarokowy powstał w 1873 roku i jest dziełem Piotra Korneckiego, w ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Gromnicznej z XIX wieku. Ołtarze boczne, ambona i loże kolatorskie w stylu późnobarokowym, powstały w XIX wieku. Gotycka chrzcielnica kamienna w formie kielicha pochodzi z XVI wieku. Posąg późnogotycki Zmartwychwstałego Chrystusa powstał w XVI wieku[2].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2017-12-04].
  2. Łapanów. Kościoły drewniane w Polsce. [dostęp 2017-12-11]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Kościół pw. św. Bartłomieja w Łapanowie 29.JPG
Autor: Lollencja, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
drewniany kościół parafialny p.w. św. Bartłomieja, 1529, 1614 Łapanów, Łapanów
Kościół pw. św. Bartłomieja w Łapanowie 03.jpg
Autor: Lollencja, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
drewniany kościół parafialny p.w. św. Bartłomieja, 1529, 1614 Łapanów, Łapanów