Kościół św. Floriana w Chodzieży

Kolegiata pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży
Niegdyś fara/kolegiata chodzieska
Distinctive emblem for cultural property.svg 68/3/AK z dnia 4.03.1931 r.[1]
kolegiata, kościół parafialny
Ilustracja
Kościół pw. św. Floriana w Chodzieży
Państwo Polska
Województwo wielkopolskie
MiejscowośćChodzież
Wyznaniekatolickie
Kościółrzymskokatolicki
Parafiaśw. Floriana w Chodzieży
Wezwanieśw. Florian
Wspomnienie liturgiczne4 maja
Przedmioty szczególnego kultu
RelikwieNajważniejsze: św. Floriana i św. Jana Pawła II
Cudowne wizerunkiTrójcy Świętej
Położenie na mapie Chodzieży
Mapa konturowa Chodzieży, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kolegiata pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kolegiata pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży”
Położenie na mapie powiatu chodzieskiego
Mapa konturowa powiatu chodzieskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kolegiata pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży”
Ziemia52°59′31″N 16°54′58″E/52,991944 16,916111
Kościół św. Floriana nocą

Kościół pw. św. Floriana w Chodzieży pochodzi z roku 1755, jest zbudowany w stylu późnobarokowym z zachowaniem murów gotyckich.

Historia

Początki kościoła sięgają prawdopodobnie XIII wieku[2]. W drugiej połowie XVI wieku znajdował się w rękach protestantów. Zniszczony pożarem w 1754 r. został odbudowany staraniem Karola Grudzińskiego herbu Grzymała, kasztelana gnieźnieńskiego. Konsekrowany 11 października 1801 r.

Wygląd i budowa

Zewnętrzne ściany są oskarpowane. Późnobarokowe szczyty: wschodni i zachodni zostały rozczłonkowane pilastrami. Pomiędzy pilastrami w niszach konchowych umieszczono drewniane rzeźby świętych. Na szczycie wschodnim znajduje się stiukowe przedstawienie aniołów z monstrancją.

Przy północno-zachodnim narożniku usytuowana jest wieżyczka, w której znajdują się schody prowadzące na chór i poddasze. W 1906 r. odbudowano od zachodu obszerną kruchtę. Kościół jest budynkiem orientowanym z dwuprzęsłowym prezbiterium zamkniętym prostą ścianą. Nawa jest czteroprzęsłowa; do wschodniego jej przęsła przylegają kaplice tworząc rodzaj transeptu. Prezbiterium i nawa są pokryte sklepieniem kolebkowo-krzyżowym. Do prezbiterium od strony północnej przylega zakrystia o sklepieniu kolebkowym. Nad nią jest kaplica św. Antoniego otwierająca się do prezbiterium dwiema arkadami, dostępna schodami z kaplicy Świętej Trójcy.

Ołtarz główny pochodzi z XVIII w. W polu głównym znajduje się nowszy obraz z przedstawieniami Matki Bożej, św. Floriana i św. Mikołaja, a w zwieńczeniu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z II poł. XVII w. Kaplice otwarte są do nawy arkadami o łukach koszowych. Ponad łukami arkad znajduje się bogata dekoracja stiukowa w 1755 r. z postaciami Chronosa i anioła oraz z tablicami herbowymi odnoszącymi się do rodzin chowanych pod kościołem i kaplicami. W kaplicach znajdują się drewniane ołtarze wykonane w II poł. XVIII w. Nadstawy ołtarzy w obramieniach rokokowych wolut zostały przyozdobione rzeźbami świętych.

Zwieńczenia ujmują dekoracyjnymi ramami okna z witrażami z początku XX w. Chór muzyczny trójarkadowy posiada na balustradzie dekorację stiukową o motywach rokokowych oraz panoplia z herbami Grzymała Grudzińskich i Poraj Świnarskich. Na ścianie północnej umieszczono epitafium bpa Józefa Cybichowskiego, proboszcza chodzieskiego w latach 1860–1866, z rzeźbą wykonaną przez Wawrzyńca Kaima ok. 1933 r.

Cudowny obraz

Obraz Trójcy Świętej pochodzi z kościoła o tymże wezwaniu, który spłonął wraz z częścią miasta w 1798 roku. Świątynia spłonęła doszczętnie. Ocalał tylko wspomniany obraz, przez co uznano go za cudowny. Jeszcze w XX w. odbywały się pielgrzymki do obrazu, lecz obecnie kult ten zanika.

Organy

Instrument został wybudowany przez Bronisława Cepkę z Popowa k. Wronek w 1958 roku i posiada 25 głosów realnych o charakterze modernistycznym/neobarokowym. Niestety obecnie nie jest używany z powodu licznych awarii. Prospekt bezstylowy z cokołami neobarokowymi. Dyspozycja:

Manuał IManuał IIPedał
1. Quintat 16'1. Pr. skrzypcowy 8'1. Subbas 16'
2. Princypał 8'2. Gamba 8'2. Quintbas 10 2/3'
3. Salicjonał 8'3. Fl. kryty 8'3. Princypałbas 8'
4. Fl. rurkowy 8'4. Prestand 4'4. Chorałbas 4'
5. Oktawa 4'5. Róg 4'5. Mixture 3-ch.
6. Fl. koniczny 4'6. Quinta 2 2/3'6. Puzon 16'
7. Supperoktawa 2'7. Tercja 1 3/5'
8. Mixture 4-58. fl leśny 2'
9. Obój 8'9. Cimbal 3ch.
10. Krzywy róg 8'

Dzwony i dzwonnica

Klasycystyczna wysoka dzwonnica zwieńczona dekoracyjnym hełmem z koroną, jest jednym z dominujących elementów krajobrazu Chodzieży. Wiszą w niej dwa dzwony. Jeden zabytkowy, pochodzący ze zburzonego po II wojnie światowej kościoła ewangelickiego odlany w 1798 r., drugi został odlany w 1956 roku z fundacji parafian i proboszcza ks. dr T. Malepszego, którego nazwisko zostało odlane błędnie jako „Małolepszy”. Trzeci dzwon, XVIII- wieczna sygnaturka jest umiejscowiona w fasadzie kościoła od strony rynku.

Kolegiata

4 maja 2009 arcybiskup Henryk Muszyński ustanowił przy kościele św. Floriana kapitułę kolegiacką[3].

Przypisy

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie. 2021-09-30. [dostęp 2010-05-06].
  2. Ks. Leonard Kurpisz: Kronika kościołów chodzieskich. Chodzież: 1933, s. 9.
  3. Bernadeta Kruszyk: Nowa Kapituła Kolegiacka [arch. gnieźnieńska] (pol.). Przewodnik Katolicki. [dostęp 2014-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-03)].

Media użyte na tej stronie

Greater Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Greater Poland Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.70 N
  • S: 51.05 N
  • W: 15.68 E
  • E: 19.19 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Powiat chodzieski location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu chodzieskiego, Polska
Chodziez3.jpg
Autor: Original uploader was Luca at pl.wikipedia, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Kościół św. Floriana i dzwonnica, Chodzież

Autor: Camillo (April 2oo5)
Chodzież location map.svg
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Chodzieży, Polska
Chodziez church.jpg
The church in Chodzież, Poland