Kościół św. Jakuba w Toruniu

Kościół Świętych Apostołów Jakuba i Filipa
w Toruniu
Distinctive emblem for cultural property.svg A/403 z 24 października 1929
27 listopada 1959
kościół parafialny
sanktuarium
Ilustracja
Widok kościoła od strony wschodniej
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Toruń

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Jakuba Apostoła w Toruniu

Wezwanie

św. Jakuba i św. Filipa

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Jakuba i Filipaw Toruniu”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Ziemia53°00′42,67″N 18°36′45,43″E/53,011853 18,612619

Kościół Świętych Apostołów Jakuba i Filipa w Toruniu – dawna fara Nowego Miasta Torunia, położona przy wschodnim narożniku Rynku Nowomiejskiego.

25 lipca 2021 roku kościół został podniesiony do rangi sanktuarium[1].

Lokalizacja

Kościół znajduje się na terenie Zespołu Staromiejskiego, przy Rynku Nowomiejskim 6.

Wymiary

DługośćSzerokość i wysokość prezbiteriumSzerokość naw z kaplicamiWysokość nawy głównejWysokość naw bocznychWysokość wieży do szczytu dachów
53 m8,25 m/18,2 m28,8 m20,65 m9,7 m49 m

Charakterystyka

Pocztówka z ok. 1914 roku, przedstawiająca pl. św. Katarzyny, po lewej: kościół św. Jakuba
Sarkofag bp Adolfa Szelążka
Nawa główna
Wieża kościoła

Świątynię wzniesiono od roku 1309 do XV stulecia. Wpierw otrzymała prezbiterium, a następnie korpus nawowy z wieżą zachodnią. Jeszcze w XIV wieku farą zaczęły zarządzać cysterki, potem benedyktynki. W latach 1557-1667 fara należała do gminy ewangelickiej, następnie odzyskały go benedyktynki, które do XIX wieku zarządzały świątynią. Odtąd do dnia obecnego kościół parafialny.

Ze względu na charakterystyczną bryłę, bogactwo detalu architektonicznego i wysublimowany układ przestrzenny wnętrza kościół należy do najważniejszych przykładów ceglanej architektury basenu Morza Bałtyckiego. Wewnątrz zachował się bardzo cenny wystrój wnętrza - liczne malowidła ścienne z XIV-XV wieku, XIV-wieczny krucyfiks, tzw. mistyczny, tzw. Czarny Krucyfiks z XV wieku, figura Matki Boskiej z początku XVI wieku, a ponadto późnogotycki obraz - Pasja toruńska. Spośród zabytków nowożytnych wyróżniają się: ołtarz główny, zespół ołtarzy bocznych z cennymi obrazami, manierystyczna chrzcielnica.

Historia

W związku z potrzebą dopasowania do istniejącej siatki ulic prezbiterium kościoła nie jest ściśle orientowane, ale skierowane ku północnemu wschodowi. Kamień węgielny pod budowę położył biskup Herman w 1309 roku. W tym samym roku rozpoczęto budowę prezbiterium, które nakryto sklepieniem gwiaździstym, natomiast w przęsło wschodnie nakryto sklepieniem pseudopoligonalnym, w wyniku czego od wewnątrz prezbiterium sprawia wrażenie zamkniętego wielobocznie. Od zewnątrz prezbiterium otrzymało bogatą dekorację architektoniczną, m.in. szczyt wschodni, wieżyczkę schodową oraz ceramiczną inskrypcję fundacyjną. Do 1340 roku ukształtowano bryłę kościoła, który posiada rzadko spotykany na terenie Ziemi chełmińskiej układ bazyliki trójnawowej, emporowej z łukami odporowymi i wysokimi, ozdobionymi pełzakami (żabkami) i kwiatonami pinaklami. Od 1359 roku do pierwszej połowy XV w. po bokach korpusu dobudowano kaplice boczne, jednocześnie podwyższając dachy naw bocznych i ukrywając pod nimi łuki odporowe, co pozostawiło widoczne do dziś ślady w elewacji kościoła. Charakterystyczny podwójny dach wieży został zbudowany po pożarze w 1455 roku. W 1345 roku prawo patronatu nad kościołem otrzymał klasztor cysterek, z czasem benedyktynek. Od 1557 roku służył nowomiejskim ewangelikom, w 1667 roku został ponownie przejęty przez benedyktynki (do 1833 roku). W 1724 roku w sąsiedztwie tegoż kościoła rozpoczęły swój bieg wypadki nazwane później tumultem toruńskim. Przebudowany budynek dawnego klasztoru znajduje się po południowej stronie kościoła, z którym kiedyś był połączony szerokim gankiem.

13 lutego 1950 roku pod prezbiterium został pochowany ks. bp. Adolf Piotr Szelążek. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył Prymas Polski Stefan Wyszyński[2].

W lipcu 2006 roku został otwarty odcinek Polskiej Drogi św. Jakuba z Olsztyna do Torunia, prowadzący do kościoła św. Jakuba. W tym kościele odprawiane są również łacińskie msze niedzielne i świąteczne w rycie trydenckim.

Wymiary: długość kościoła – 53 m, wysokość nawy głównej – 20,65 m, wysokość naw bocznych – 9,70 m, wysokość wieży – 49 m, szerokość kościoła 28,80 m.

Inskrypcje na murach kościoła

Na zewnątrz prezbiterium umieszczony został majuskułowy fryz inskrypcyjny w języku łacińskim, biegnący od południowej wieżyczki schodowej aż do zakrystii. Napis mówi o tym, że chór kościoła ma być poświęcony czci dwóch świętych, Jakuba i Filipa[3].

[BENE]DIC DOMIN[NE DOMVM ISTAM E]T OMNES HABITANTES IN ILLA SIT IN EA SANITAS EST CONSECRA[NDVS] CHORVS [HIC] ET PERFICIENDVS AD LAVDEM SANCTI IACOBI PARITERQVE PHILIPPI IN QVO LAVDANDVS DEVS EST ET GLORIFICANDVS AD QVEM SVBSIDIVM SI QVIS PORREXIT ILLVM NON VIVAT TRISTE SET TV BENEFAC SIBI CRISTE HVNC BARATRI PENA NON LEDAT SED AD AMENA TV VENIE VENA DVCAS [E]T VIRGO SERENA [E]T BONITAS CRISTI TRAHAT ILLVM DE NECE TRIST[I] AMEN

Wnętrze

Wnętrze kościoła kryje niezwykle cenny zespół zabytków, z których część została tu przeniesiona w XIX w. po zburzeniu przez Prusaków kościoła dominikanów. Najważniejszymi skarbami z epoki gotyku są: XIV-wieczny krucyfiks tzw. mistyczny, pochodzący z nieistniejącego kościoła św. Mikołaja, XIV-wieczne malowidła ścienne pod wieżą i w prezbiterium, figura Marii z Dzieciątkiem z końca XIV w. w nawie głównej oraz symultaniczny gotycki obraz pasyjny z ok. 1480-1490 gotycki obraz tablicowy, przedstawiający 22 sceny z męczeńskiej drogi Chrystusa, ukazane na tle rozbudowanego pejzażu. Szczególnym kultem wśród flisaków cieszył się tzw. czarny krucyfiks z 1 poł. XV w., czczona była też figura Matki Boskiej Różańcowej z ok. 1500. W Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie znajduje się m.in. drewniana figura Chrystusa w Ogrojcu z ok. 1400 (z kaplicy dobudowanej przy wieży), obraz Madonny z Dzieciątkiem z około 1440 roku, gotyckie cyborium i 2 krzyże relikwiarzowe.

Z epoki protestanckiej zachował się jeden z najstarszych w Polsce, bogato rzeźbiony i o wysokich walorach artystycznych prospekt organowy z 1611 roku, obraz Sąd Ostateczny z 1603 roku (dzieło warsztatu Antona Möllera z Gdańska) i chrzcielnica. Większość ołtarzy (w tym kilka przeniesionych z rozebranego kościoła dominikanów św. Mikołaja) pochodzi z XVIII w. i prezentuje wysoki poziom toruńskiej snycerki barokowej. Z XVIII w. pochodzi też ozdobny łuk tęczowy u wejścia do prezbiterium (1733 rok), ambona (1770 rok) i szereg obrazów w kaplicach bocznych. Wśród wcześniejszych obrazów szczególnie interesujące jest Ukrzyżowanie, dzieło Bartłomieja Strobla z 1634 roku, przeniesione z dawnego klasztoru sióstr przy kościele Św. Ducha nad Wisłą. W 2006 roku zakończył się kilkuletni remont ołtarza głównego z 1732 roku, z obrazem Św. Jakuba Starszego. Neogotyckie witraże we wschodnich oknach prezbiterium wykonała firma Franz Binsfeld z Trewiru (1913-1914). Epitafium upamiętnia biskupa diecezji łuckiej Adolfa Piotra Szelążka, pochowanego w tym kościele, obsługiwanym wówczas przez księży z jego diecezji.

Według niepotwierdzonej źródłowo tradycji w latach około 1342-1345 powstać miały organy, jedne z pierwszych na Pomorzu. Przypuszczano, że mogły znajdować się na emporze w prezbiterium. Ich twórcą był franciszkanin Paweł Wenchen, późniejszy budowniczy organów w bazylice Świętego Piotra w Rzymie.

Podczas wojny północnej w 1703 roku wojska szwedzkie zrabowały 2 największe dzwony. Jeden z nich, zwany Thornan znajduje się w katedrze w Uppsali i jest obecnie największym średniowiecznym dzwonem w Szwecji.

Galeria

Bryła i otoczenie kościoła

Wnętrze kościoła

Zobacz też

Przypisy

  1. Święto Jakubowe, kujawsko-pomorskie.pl [dostęp 2021-07-23] (pol.).
  2. Twoje-Miasto Sp., Sługa Boży bp Adolf Piotr Szelążek (1865-1950), diecezja-torun.pl [dostęp 2018-01-20] (pol.).
  3. Krantz-Domasłowska i Domasłowski 2001 ↓, s. 51.

Bibliografia

  • Diecezja toruńska. Historia i teraźniejszość, red. nacz. Stanisław Kardasz, t. 15/16/17, Dekanaty toruńskie - I, II i III, Toruń, Wydaw. Diecezjalne w Toruniu, 1995, ISBN 83-86471-70-0
  • Dzieje i skarby kościoła Świętojakubskiego w Toruniu. Materiały z IV Sesji Naukowej Toruńskiego Oddziału SHS, red. nauk. Katarzyna Kluczwajd, Toruń 2010.
  • Liliana Krantz-Domasłowska, Jerzy Domasłowski: Kościół świętego Jakuba w Toruniu. Toruń: Towarzystwo Naukowe w Toruniu, 2001. ISBN 83-87639-41-9. OCLC 68664265.
  • Malarstwo gotyckie w Polsce, pod red. Adama S. Labudy i Krystyny Secomskiej, Warszawa, Wydawnictwo DiG, 2004, ISBN 83-7181-318-X

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Toruń location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa miasta Toruń, Polska
Kuyavian-Pomeranian Voivodeship location map.svg
(c) SANtosito, CC BY-SA 4.0
Location map of Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.83 N
  • S: 52.28 N
  • W: 17.16 E
  • E: 19.88 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Torun kosciol ss Janow rzezba sw Jana.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Toruń, kościół św. Janów, gotycka figura św. Jana Ewangelisty, 1497, Warszata św. Wolfganga
Torun kosciol sw Jakuba Maria Magdalena.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC BY 2.5
Toruń, kościół św. Jakuba, malowidło na wschodniej ścianie nawy południowej - scena z legendy o św. Marii Magdalenie.
Toruń Kościół Św. Jakuba Wnętrze.jpg
Autor: image/photo was taken by Wikipedia and Wikimedia Commons user Ludwig Schneider.

I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.

Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.

When reusing, please credit me as: Ludwig Schneider / Wikimedia., Licencja: CC BY-SA 3.0
Toruń, Kościół Świętego Jakuba, widok ogólny wnętrza
Toruń Kościół Św. Jakuba Krucyfiks Mistyczny.jpg
Autor: image/photo was taken by Wikipedia and Wikimedia Commons user Ludwig Schneider.

I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.

Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.

When reusing, please credit me as: Ludwig Schneider / Wikimedia., Licencja: CC BY-SA 3.0
Toruń, Kościół Świętego Jakuba, Gotycki krucyfiks mistyczny
Gotycki kościół św. Jakuba w Toruniu4.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Gotycki kościół św. Jakuba w Toruniu4
Kościół św. Jakuba, Toruń.JPG
Autor: Ola Zaparucha, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Toruń - kościół par. pw. św. Jakuba, XIV w.
Torun kosciol sw Jakuba wiezyczka.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Toruń, kościół św. Jakuba, wieżyczka z klatką schodową prowadzącą na poddasze
Torun kosciol sw Jakuba Madonna z dzieciatkiem ok 1500.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC BY 3.0
Toruń, kościół św. Jakuba, rzeźba Marii z Dzieciątkiem, ok. 1500 r., przeniesiona z kościoła św. Mikołaja
Gotycki kościół św. Jakuba w Toruniu3.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Gotycki kościół św. Jakuba w Toruniu3
Torun kosciol sw Jakuba Ukrzyzowanie.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Toruń, kościół św. Jakuba, obraz Ukrzyżowanie, 1634, mal. Bartłomiej Strobel
Coat of Arms of the Order of Saint Benedict (ancient).svg
Autor: Tom-L, Licencja: CC0
Old coat of arms of the Order of Saint Benedict.
Torun sw Jakuba nawa pn.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC BY 3.0
Toruń, kościół św. Jakuba, nawa północna.
Torun kosciol sw Jakuba, Pasja 01.jpg
Toruń, kościół św. Jakuba, obraz Pasja, ok. 1480-90
Toruń Kościół Św. Jakuba Malowidła ścienne.jpg
Autor: image/photo was taken by Wikipedia and Wikimedia Commons user Ludwig Schneider.

I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.

Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.

When reusing, please credit me as: Ludwig Schneider / Wikimedia., Licencja: CC BY-SA 3.0
Toruń, Kościół Świętego Jakuba, gotyckie polichromie z wizerunkami Marii oraz świętych Doroty i Sebastiana
Sarkofag bp Adolfa Szelążka w kościele św. Jakuba w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Sarkofag bp Adolfa Szelążka w kościele św. Jakuba w Toruniu
Torun-sw-Jakuba-malowidla-2.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC BY 3.0
Toruń, kościół św. Jakuba. Malowidła w zachodniej części kościoła
Gotycki kościół św. Jakuba w Toruniu2.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Gotycki kościół św. Jakuba w Toruniu2
Torun pl sw Katarzyny ca 1914 KPBC Charles Lehmann.jpg
Pocztówka z ok. 1914 r., przedstawiająca pl. św. Katarzyny w Toruniu, wydana przez Charlesa Lehmanna w Berlinie. Po lewej neogotycki kościół św. Katarzyny, po prawej gotycki kościół św. Jakuba, przy prawej krawędzi fragment późniejszego Domu Żołnierza, później kina Grunwald.
Torun kosciol sw Jakuba Zeslanie Ducha Sw.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Toruń, kościół św. Jakuba, obraz Zesłanie Ducha Św., początek XVII w.
Torun kosciol sw Jakuba od Szpitalnej.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół św. Jakuba w Toruniu, widok od strony ul. Szpitalnej.
Toruń Kościół Św. Jakuba Tzw. Czarny Krucyfiks. Jakuba Czarny Krucyfiks.jpg
Autor: image/photo was taken by Wikipedia and Wikimedia Commons user Ludwig Schneider.

I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.

Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.

When reusing, please credit me as: Ludwig Schneider / Wikimedia., Licencja: CC BY-SA 3.0
Toruń, Kościół Świętego Jakuba, Gotycki krucyfiks zw. Czarnym
Gotycki kościół św. Jakuba w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Gotycki kościół św. Jakuba w Toruniu
Gotycki kościół św. Jakuba w Toruniu1.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Gotycki kościół św. Jakuba w Toruniu1
Torun katedra widok z Ratusza.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół św. św. Janów w Toruniu widziany z wieży Ratusza Staromiejskiego.