Kościół św. Jana Ewangelisty w Klonownicy Dużej

Kościół św. Jana Ewangelisty
Distinctive emblem for cultural property.svg A-53 z dnia 25.11.1966
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Klonownica Duża

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

łaciński

Parafia

św. Jana Apostoła

Położenie na mapie gminy Rokitno
Mapa konturowa gminy Rokitno, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Ewangelisty”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko górnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Ewangelisty”
Położenie na mapie powiatu bialskiego
Mapa konturowa powiatu bialskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Ewangelisty”
Ziemia52°08′45,2″N 23°11′59,0″E/52,145889 23,199722
Kościół św. Jana Ewangelisty
Elewacja tylna świątyni
Detal elewacji z wizerunkiem patrona
Kopuły dawnej cerkwi

Kościół św. Jana Ewangelistyrzymskokatolicki kościół w Klonownicy Dużej, dawna cerkiew unicka, a następnie prawosławna.

Historia

Unicką cerkiew w Klonownicy Dużej ufundował w 1705 Karol Stanisław Radziwiłł. Na jej miejscu w latach 1854-1861 powstała nowa świątynia tego samego wyznania. Jej patronem był św. Jan Ewangelista (Jan Teolog w Kościołach wschodnich). Fundatorami obiektu sakralnego byli Stanisław i Salomea Serwińscy, zaś prace budowlane wykonał Jan Alibat z Janowa Podlaskiego. Wskutek likwidacji unickiej diecezji chełmskiej obiekt przeszedł na własność Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i był użytkowany przez jego parafię do 1919, gdy nastąpiła jego rewindykacja na rzecz Kościoła rzymskokatolickiego. W 1921 w Klonownicy Dużej erygowano parafię łacińską, a wnętrze obiektu sakralnego przekształcono, by dostosować je do wymogów liturgii w nowym obrządku[1]. Wnętrze obiektu remontowano w 2003, zaś dwa lata później odnowiono również fasadę kościoła[1].

Architektura

Kościół reprezentuje styl neogotycki z akcentami stylu mauretańskiego. Został wzniesiony z cegły i otynkowany. Nie jest orientowany, jego prezbiterium skierowane jest na północ. Budynek wzniesiono na planie prostokąta. Obiekt jest trójnawowy, z wieżyczkami w narożach, z prezbiterium niższym i węższym od naw. Podział na nawy wprowadzają we wnętrzu rzędy kolumnowych arkad. Od południa znajduje się chór muzyczny. Fasada byłej cerkwi jest jednoosiowa, z wejściem do obiektu na osi, przez prostokątny przedsionek. Okna w obiekcie są zamknięte półkoliście, z wyjątkiem okrągłego okna nad drzwiami wejściowymi. Dach świątyni kryty jest blachą; nad korpusem jest to dach hełmowy zwieńczony ośmioboczną wieżyczką z cebulastą kopułką. Ośmiopołaciowe hełmy wieńczą również narożne wieżyczki. Dach nad kruchtą jest dwuspadowy, zaś nad prezbiterium - trójpołaciowy[1]. Dzwonnica kościoła jest budowlą wolno stojącą, drewnianą, konstrukcji słupowej. Została zbudowana w okresie użytkowania budynku przez prawosławnych, po 1920 była remontowana[1].

Najważniejsze elementy wyposażenia budynku powstały już po jego adaptacji na kościół, chociaż przetrwały również elementy starsze. Ołtarz główny i dwa boczne powstały po 1921 w stylu neoklasycystycznym, znajdują się w nim obraz św. Jana Ewangelisty z II poł. XIX w., XVIII-wieczna kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz ikona maryjna w typie Eleusa z 1874. Organy zostały wstawione do kościoła między r. 1918 a 1921, prospekt organowy został zbudowany z elementów XVIII- i XIX-wiecznych. Na wyposażeniu świątyni pozostaje także ludowy feretron z I poł. XIX w. z oleodrukowymi wyobrażeniami Matki Bożej Niepokalanie Poczętej i Świętej Rodziny. Z XVIII w. pochodzi ludowy obraz Chrystusa Zmartwychwstałego, zaś z przełomu XVIII i XIX stulecia obraz Chrystusa Zbawiciela Świata. Najprawdopodobniej w XIX w. powstał obraz św. Jerzego, zaś w końcu tego samego stulecia wizerunki św. Pawła oraz Ostatnia Wieczerza. W kościele znajdują się także XVIII-wieczna rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego oraz ludowy XIX-wieczny krucyfiks. Monstrancja pochodzi z II poł. XVIII w. W tym samym okresie powstał przechowywany w kościele kielich mszalny; drugie takie naczynie pochodzi z lat 20. XX wieku. W kościele znajdują się również zabytkowe ornaty z XVIII w. i z przełomu XIX i XX stulecia[1].

Przypisy

  1. a b c d e red. K. Kolendo-Korczakowa, A. Oleńska, M. Zgliński: Katalog zabytków sztuki w Polsce. Województwo lubelskie powiat Biała Podlaska. Warszawa: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, 2006, s. 102-104.

Media użyte na tej stronie

Lublin Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lublin Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.35 N
  • S: 50.20 N
  • W: 21.52 E
  • E: 24.25 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Powiat bialski location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map
Kopuły dawnej cerkwi w Klonownicy.jpg
Autor: Roch Mściwój, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dawna cerkiew w Klonownicy Dużej
Klonownica Duża kościół.JPG
Autor: Paweł Oleszczuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Klonownica Duża, cerkiew unicka, ob. kościół rzym.-kat. par. p.w. św. Jana Ewangelisty, 1845, 1921
Elewacja Klonownica kościół.jpg
Autor: Roch Mściwój, Licencja: CC BY-SA 4.0
Elewacja dawnej cerkwi, ob. kościoła, w Klonownicy Dużej
Klonownica cerkiew dawna.jpg
Autor: Roch Mściwój, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół, dawniej cerkiew, w Klonownicy Dużej
Biala-Podlaska-cerkiew-090104.jpg
Autor: Grzegorz W. Tężycki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Cerkiew prawosławna pw. św. św. Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej (PL) przy ul. Terebelskiej 19.