Kościół św. Judy Tadeusza w Obornikach Śląskich

Kościół św. Judy Tadeusza
i św. Antoniego Padewskiego
Distinctive emblem for cultural property.svg A/5284 z dnia 4.08.2011
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Judy i św. Antoniego Padewskiego
Państwo

 Polska

Miejscowość

Oborniki Śląskie

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich

Wezwanie

św. Judy

Położenie na mapie Obornik Śląskich
Mapa konturowa Obornik Śląskich, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Judy Tadeuszai św. Antoniego Padewskiego”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Judy Tadeuszai św. Antoniego Padewskiego”
Położenie na mapie powiatu trzebnickiego
Mapa konturowa powiatu trzebnickiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Judy Tadeuszai św. Antoniego Padewskiego”
Położenie na mapie gminy Oborniki Śląskie
Mapa konturowa gminy Oborniki Śląskie, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Judy Tadeuszai św. Antoniego Padewskiego”
Ziemia51°17′54″N 16°55′11″E/51,298333 16,919722
Strona internetowa

Kościół św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiegokościół rzymskokatolicki znajdujący się w Obornikach Śląskich, w dekanacie Prusice archidiecezji wrocławskiej.

Historia

Według najstarszych znanych dokumentów, w XV w. istniał już w Obornikach kościół, bowiem postawiony na jego miejscu w 1624 r. nowy budynek zastąpił poprzedni, jednonawowy, drewniany, który miał mieć wówczas już 320 lat, czyli musiał być wybudowany prawdopodobnie około 1300.

Nowy obiekt był szeroki i długi na 8 m i nie miał wieży. Obok niego stała dzwonnica wybudowana w 1607 r. W tej formie dotrwał do początku XX w. Znajdował on się na terenie dworskim, przy obecnej ul. M. Skłodowskiej-Curie.

Podczas rozwoju ruchów protestanckich na Dolnym Śląsku kościół rzymskokatolicki został przejęty przez ewangelików. W 1726 r. budynek znacznie rozbudowano, ogólną liczbę dusz gminy ewangelickiej, razem z wiernymi z odległych nawet miejscowości, oceniano wówczas na 1800 osób.

Po ekspertyzach stanu obiektu, na początku XX w. zadecydowano o wzniesieniu nowego kościoła. Budowę sfinansowano z publicznej kolekty, która z inicjatywy pastora Alfreda Freyschmidta przez pięć lat była prowadzona w całej prowincji śląskiej, a dodatkowo została wsparta dotacją rodziny Schaubertów. Decyzję podjęto 4 marca 1906 r., a na miejsce budowy wybrano plac przy dzisiejszej ul. Trzebnickiej, na pograniczu Obornik Dolnych i Górnych. Plany opracowali architekci: Richard Gaze i Alfred Böttcher. Uroczystość położenia kamienia węgielnego odbyła się 17 czerwca 1907 r. Budowa kościoła trwała ponad rok, a prace prowadził mistrz budowlany Richter z Trzebnicy.

10 stycznia 2019 roku, dekretem wydanym przez arcybiskupa Józefa Kupnego, ustanowiono w kościele sanktuarium św. Antoniego Padewskiego „Husiatyńskiego”[1].

Architektura

Budynek ma długość 37 m, szerokość 23 m oraz wieżę o wysokości 42 m, na której umieszczono zegar z czterema tarczami z mechanizmem firmy Uhrenfabrik von Rochlitz z Berlina, wykonany przez obornickiego zegarmistrza Roberta Pfeiffera. Na hełmie wieży był 1,5-metrowy krzyż. We wnętrzu wieży umieszczono trzy dzwony o tonach: .f., .a., .c. Najstarszy z nich pochodził z 1607 r., drugi z 1697 r. i trzeci, ufundowany z okazji budowy nowego kościoła, z 1908 r.

Budynek wykonany z cegły łączył cechy wewnętrzne stylu neoromańskiego z zewnętrznymi stylu neogotyckiego. Przewidziano w nim 800 miejsc siedzących. 550 na dole i 250 na emporach. Organy wykonała firma E. Wilhelm z Wrocławia. W ołtarzu umieszczono obraz ofiarowany przez Klarę Grapow: reprodukcję dzieła Antona van Dycka „Zdjęcie Chrystusa z krzyża”, a po obu jego stronach drewniane figury św. Jana i św. Pawła.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Oborniki Śląskie location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map Oborniki Śląskie, Poland.