Kościół św. Kazimierza w Kotlinie

Kościół św. Kazimierza w Kotlinie
Distinctive emblem for cultural property.svg 1505/A z dnia 28 marca 1974[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kotlin

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Kazimierza w Kotlinie

Wezwanie

św. Kazimierza

Położenie na mapie gminy Kotlin
Mapa konturowa gminy Kotlin, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Kazimierza w Kotlinie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Kazimierza w Kotlinie”
Położenie na mapie powiatu jarocińskiego
Mapa konturowa powiatu jarocińskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Kazimierza w Kotlinie”
Ziemia51°55′18″N 17°38′56″E/51,921667 17,648889

Kościół św. Kazimierza w Kotlinie - rzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Kotlin, w gminie Kotlin, w powiecie jarocińskim, w województwie wielkopolskim. Należy do dekanatu Czermin. Mieści się przy ulicy Staszica.

Historia

Świątynia została wybudowana w 1858 roku. Jego budowa rozpoczęła się w 1855 roku, natomiast wnętrze zostało wyposażone do 1868 roku. Budowa została rozpoczęta przez księdza Wojciecha Niedzielskiego, a została zakończona przez księdza Stanisława Rymarkiewicza. Świątynię ufundował Teodor Mukułowski. W czasie II wojny światowej budowla została przeznaczona przez Niemców na magazyn.

Architektura

Budowla jest orientowana (mieści się na osi wschód-zachód), neogotycka, o jednej nawie, murowany z cegły, nie posiada wieży, tylko sygnaturkę, ma boczną kaplicę oraz niższą od nich zakrystię. Długość świątyni razem z zakrystią to 29 metrów, szerokość - 11 metrów, wysokość - 8,5metra. Świątynia ma piwnice, tylko pod kaplicą jest umieszczony grobowiec rodziny Mukułowskich.

Wyposażenie

Wnętrze posiada cechy stylu barokowego. Ołtarze wykonane są z drewna o tym samym układzie konstrukcyjnym i rytmicznym, posiadają polichromie ze złoceniami. Są dużo starsze, bo pochodzą ze świątyni z 1734 roku. Dlatego obecną budowlę zbudowano niejako ,,do ołtarzy”. Obraz znajdujący się głównym ołtarzu to kopia obrazu Bartolomé Estebana Murilla znajdującego się w Rzymie. W ołtarzu bocznym św. Kazimierza jest umieszczona powiększona kopia św. Kazimierza. Obraz ten poświęcił papież Pius IX w dniu 29 stycznia 1868 roku. Obraz św. Jana z Dzieciątkiem został ufundowany po zakończeniu II wojny światowej przez żołnierzy Armii Krajowej. W głównym ołtarzu umieszczone są relikwie św. męczenników Urbana i Lididiusza[2].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2012-12-25].
  2. Zabytki architektoniczne gminy. Młodzi odkrywcy - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kotlinie. [dostęp 2013-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-26)]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Greater Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Greater Poland Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.70 N
  • S: 51.05 N
  • W: 15.68 E
  • E: 19.19 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Kotlin (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Kotlin, Polska
Powiat jarociński location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu jarocińskiego, Polska