Kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu

Kościół Świętego Kazimierza w Nowym Sączu
Distinctive emblem for cultural property.svg A-821 z dnia 11.12.1996 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Świętego Kazimierza w Nowym Sączu
Państwo Polska
MiejscowośćNowy Sącz
Wyznaniekatolickie
Kościółrzymskokatolicki
Parafiaśw. Kazimierza w Nowym Sączu
Wezwanieśw. Kazimierza
Położenie na mapie Nowego Sącza
Mapa konturowa Nowego Sącza, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Kazimierza w Nowym Sączu”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Kazimierza w Nowym Sączu”
Ziemia49°37′20″N 20°41′37″E/49,622222 20,693611

Kościół Świętego Kazimierza w Nowym Sączurzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się w Nowym Sączu, przy Placu Świętego Kazimierza.

Historia

Świątynia została wzniesiona w latach 1908-1912 według projektu architekta Teodora Talowskiego. W budowie brali także udział architekci: Michał Morawiecki, Karol Skofleg, Jan Bereś, Zenon Remi. Prace murarskie nadzorował Jan Solecki, kamieniarskie Andrzej Czuba, blacharskie Władysław Zabża. Ludwik Małecki profesor gimnazjum w Nowym Sączu był organizatorem budowy. Kościół został konsekrowany w 1966 przez biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza.

Wnętrze kościoła

Architektura

Świątynia neogotycka, murowana z cegły, do budowy użyto również kamienia oraz żelbetu. Budowla ozdobiona jest bogatym detalem kamieniarskim. Posiada trzy nawy z transeptem i węższym prezbiterium, zamkniętym trójkątnie, po bokach którego umieszczone są dwie zakrystie. Z przodu mieści się przedsionek. Fasada frontowa posiada duże ostrołukowe okno, zakończona jest trójkątnym szczytem, ujętym po obu stronach przez dwie smukłe wieżyczki ośmiokątne, pokryte ostrosłupowymi hełmami. W przyziemiu jest umieszczony portal o dekoracji mozaikowej z wizerunkiem Jezusa wykonanej w 1931 roku według projektu Jana Bukowskiego przez Alberta Pieczonkę. Po obu stronach portalu są umieszczone przedsionki z półkolistymi arkadami, popdparte narożnymi filarami. Kościół nakryty jest dachami dwuspadowymi, przedsionki - pulpitowymi. Na skrzyżowaniu naw umieszczona jest wieżyczka na sygnaturkę, posiadająca cebulasty hełmem i latarnię. Wnętrze posiada sklepienia żelbetowe w formie zaostrzonej kolebki, w zamknięciu prezbiterium, wyposażone w lunety, w środkowym przęśle mieści się sklepienie krzyżowo-żebrowe popdparte czterema filarami. Okna o ostrych łukach posiadają dekorację maswerkową z witrażami figuralnymi, zaprojektowanymi przez Stefana Matejkę. Zostały one wykonane w 1912 roku w firmie Żeleńskiego w Krakowie. Polichromia wnętrza posiada motywy figuralne i ornamentalne, o charakterze secesyjnym, namalowana w 1925 roku według projektu Jana Bukowskiego przez firmę Orleckiego z Krakowa. W prezbiterium są umieszczone sceny z życia Jezusa, w nawie głównej czworo Ewangelistów a w transepcie alegorie czterech cnót głównych.

Linki zewnętrzne

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Nowy Sącz, kościół par. p.w. św. Kazimierza, 1908-1912 13.jpg
Autor: Fmbar22, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Nowy Sącz, kościół par. p.w. św. Kazimierza, 1908-1912
Ns sw kaz.jpg
Autor: Swohmeck, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu