Kościół św. Michała Archanioła w Zebrzydowicach

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Zebrzydowicach
Distinctive emblem for cultural property.svg A-377 z dnia 30 listopada 1971 oraz
A-181/77 z 20 września 1977
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo Polska
MiejscowośćZebrzydowice
Wyznaniekatolickie
Kościółrzymskokatolicki
ParafiaParafia św. Michała Archanioła w Zebrzydowicach
Wezwanieśw. Michała Archanioła
Położenie na mapie gminy Kalwaria Zebrzydowska
Mapa konturowa gminy Kalwaria Zebrzydowska, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Michała Archanioła w Zebrzydowicach”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Michała Archanioła w Zebrzydowicach”
Położenie na mapie powiatu wadowickiego
Mapa konturowa powiatu wadowickiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Michała Archanioła w Zebrzydowicach”
Ziemia49°52′58,58″N 19°40′50,04″E/49,882939 19,680567

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Zebrzydowicach – zabytkowy rzymskokatolicki kościół należący do archidiecezji krakowskiej wybudowany w 1620 roku.

Historia

Kościół ufundowany przez Mikołaja Zebrzydowskiego, wybudowany w latach 1599-1602 na miejscu starego pw. św. Marcina z lat 1325-1327 (jego dzieje nie są znane aż do końca XVI w., gdyż zaginęły wszelkie dokumenty z tamtego okresu). Plany świątyni wykonał Jan Maria Bernardonii z Como, budowniczy kościoła jezuickiego w Krakowie, oraz klasztoru i Bazylika Matki Bożej Anielskiej Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej[1].

Architektura

Murowany, orientowany kościół zbudowany na planie prostokąta, w stylu renesansowo-barokowym. Po bokach prezbiterium znajdują się dwie przybudówki z lożami i otwartymi do wnętrza arkadowymi emporami na piętrze. W miejscu łączenia nawy i prezbiterium wznoszą się na planie kwadratu niższe od kalenicy dachu dwie wieże z lokalnościami, pokryte dachem namiotowym (podobne do wież fundowanego równocześnie szpitala bonifratrów w Zebrzydowicach). Wnętrze nawy rozczłonkowane jest pilastrami. Na zewnątrz znajdują się częściowo szkarpy, częściowo lizeny. Fasada zwieńczona jest trójkątnym frontonem, na osi znajduje się portal z pilastrami dźwigającymi belkowanie i trójkątny przyczółek. W dolnych oknach znajdują się posągi świętych. Prezbiterium i nawa sklepione kolebkowo z lunetami. W manierystycznym ołtarzu głównym z ok. 1600 r. umieszczone są dwa obrazy: Zwiastowania Najświętszej Panny Marii i nasuwany na niego – św. Michała Archanioła. Na szczycie ołtarza rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, depczącej szatana w postaci lwa- przeniesiona z poprzedniego kościoła i stanowiąca cenny zabytek śląskiej sztuki gotyckiej sprzed 1400 r. Dwa boczne ołtarze i ambona posiadają cechy renesansowe. Polichromia z 1925 r. wykonana według projektu Jana Bukowskiego przez Karola Politańskiego[1].

Od roku 2007 w kościele tym trwają prace konserwatorskie polichromii na ścianach, ołtarza głównego, czterech ołtarzy bocznych, ambony oraz chrzcielnicy. Na przyszłość planowane są również remonty konserwatorskie zabytkowych organów.

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. a b Nasza Kalwaria- Zabytki w Gminie Kalwaria Zebrzydowska

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Zebrzydowice, kościół.jpg
Autor: Reptar, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół parafialny pw. Michała Archanioła w Zebrzydowicach