Kościół św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego w Horodle

Kościół św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego w Horodle
Distinctive emblem for cultural property.svg A/1540 z dnia 10.12.1987[1]
kościół filialny
Ilustracja
Kościół św. Mikołaja Cudotwórcy w Horodle
Państwo

 Polska

Miejscowość

Horodło

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

parafia rzymskokatolicka św. Jacka w Horodle

Wezwanie

św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

bł. Mikołaja Czarneckiego

Położenie na mapie gminy Horodło
Mapa konturowa gminy Horodło, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego w Horodle”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego w Horodle”
Położenie na mapie powiatu hrubieszowskiego
Mapa konturowa powiatu hrubieszowskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego w Horodle”
Ziemia50°53′35,7″N 24°02′49,5″E/50,893250 24,047083

Kościół św. Mikołaja Cudotwórcy i Podwyższenia Krzyża Świętego w Horodle – kościół rzymskokatolicki, dawniej cerkiew neounicka w Horodle.

Historia

Cerkiew została wybudowana w 1928 roku na miejscu wcześniejszej, która uległa zniszczeniu na skutek pożaru. Budowę ukończono w 1932 roku. Poświęcenia świątyni dokonał w 1937 roku w obrządku bizantyjskim biskup Mikołaj Czarnecki[2].

W latach 50. cerkiew została przejęta przez władze komunistyczne i przeznaczona na magazyn. W tym okresie obiekt okradziono i zdewastowano. Budynek został oddany kościołowi rzymskokatolickiemu w 1985 roku. Wtedy rozpoczął się remont generalny trwający dwa lata. Renowacja została zakończona 14 września 1988 roku. Cerkiew po odbudowie rekonsekrował biskup pomocniczy lubelski Ryszard Karpiński.

Wystrój świątyni nawiązuje do przedwojennego. Kościół przystosowany jest do liturgii w rycie bizantyjskim. We wnętrzu znajduje się zabytkowy ikonostas z XVIII wieku.

Okolicznościowo w kościele odprawiane są liturgie w katolickich obrządkach: bizantyjsko-ukraińskim i bizantyjsko-słowiańskim.

Zobacz też

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2016-04-04].
  2. Piotr Siwicki: bł. Mikołaj Czarnecki - Uroczystości w Horodle. ekumenizm.pl. [dostęp 2009-03-14].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lublin Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lublin Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.35 N
  • S: 50.20 N
  • W: 21.52 E
  • E: 24.25 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Hrubieszow cerk.jpg
Cerkiew w Hrubieszowie z 1873 r.