Kościół św. Mikołaja w Hamburgu-Harvestehude

Kościół św. Mikołaja w Hamburgu-Harvestehude
Hauptkirche Sankt Nikolai (Hamburg-Harvestehude)
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Mikołaja
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Hamburg

Miejscowość

Hamburg

Wyznanie

luterańskie

Kościół

Ewangelicko-Luterański w Północnych Niemczech

parafia

Gemeinde St. Nikolai

Wezwanie

św. Mikołaja

Położenie na mapie Hamburga
Mapa konturowa Hamburga, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja w Hamburgu-Harvestehude”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja w Hamburgu-Harvestehude”
Ziemia53°34′52″N 9°59′26″E/53,581111 9,990556
Strona internetowa

Kościół św. Mikołaja w Hamburgu-Harvestehude (niem. Hauptkirche Sankt Nikolai (Hamburg-Harvestehude)) – nowy, tzw. główny kościół św. Mikołaja został zbudowany w latach 1960-1962 dla istniejącej od końca 1956 parafii św. Mikołaja na Klosterstern w hamburskiej dzielnicy Harvestehude. Zastąpił on zrujnowany w wyniku drugiej wojny światowej stary kościół św. Mikołaja, który zdecydowano się pozostawić w formie trwałej ruiny jako pamiątkę ofiar wojny, parafię zaś przeniesiono do Harvestehude.

Historia kościoła i parafii

Nowy kościół św. Mikołaja stanął w pobliżu miejsca, gdzie w latach 1295-1530 stał klasztor Herwardeshude. Parafia św. Mikołaja na Klosterstern była pomyślana jako kontynuacja przedwojennej parafii św. Mikołaja. Utworzono ja z części parafii: St. Johannis (Harvestehude), St. Johannis (Eppendorf), Matthäusgemeinde-Winterhude i St. Andreas. Stara parafia św. Mikołaja była czasowo przeniesiona do kościołów św. Katarzyny i św. Michała.

Po wybudowaniu kościół św. Mikołaja na Klosterstern stał się piątym, głównym kościołem Hamburga, zastępując stary kościół św. Mikołaja.

Architektura

Kościół św. Mikołaja na Klosterstern został wzniesiony na planie koła z wieżą. Projekt świątyni jest dziełem architektów Gerharda i Dietera Langmaacków. Wysokość wieży łącznie z wysokim na 3 m wiatrowskazem wynosi 89,4 m [1]; jest to więc siódma pod względem wysokości wieża kościelna w Hamburgu po wieżach pięciu głównych kościołów Starego Miasta i kościele św. Gertrudy. Całkowita długość kościoła wynosi ok. 40,5 m a szerokość ok. 35 m [2].

Obraz w ołtarzu głównym stanowi mozaika Ecce Homines Oskara Kokoschki z 1974. Obraz nie jest przymocowany do ściany lecz zawieszony nad krucyfiksem ołtarzowym. Krucyfiks ten, podobnie jak brązowe reliefy na ambonie są dziełem Fritza Fleera. Okna kościelne oraz w holu wejściowym są dziełem Elisabeth Coester i były pierwotnie zaplanowane dla starego kościoła św. Mikołaja. Projekt holu wejściowego dostosowano specjalnie do charakteru okien.

27 stycznia 2006 kościół św. Mikołaja wraz z wyposażeniem został wpisany na listę zabytków znajdujących się pod ochroną.

Dzwony

Pięć kościelnych dzwonów o skali pentatonicznej zostało odlanych w 1962 roku przez Friedricha Wilhelma Schillinga w Heidelbergu. Odlano je z resztek dzwonów zniszczonego kościoła św. Mikołaja; jeszcze jedno świadectwo kontynuacji starego kościoła przez nowy.

Nr.
 
Nazwa
 
Średnica
(m)
Waga
(t)
Tonacja
IFriedensglocke2,177,354
IIApostelglocke1,905,000
IIIVaterstadtglocke1,592,800c′
IVNikolausglocke1,401,800d′
VEwigkeitsglocke1,321,200e′

Przypisy

  1. Pomiary pośrednie dokonane przez J. Möhringa 19 sierpnia 2009
  2. Wymiary na podstawie zdjęcia satelitarnego (sierpień 2009); nie obejmują domu parafialnego

Bibliografia

Media użyte na tej stronie