Kościół św. Mikołaja w Mikołowie-Bujakowie

Kościół Świętego Mikołaja
w Mikołowie-Bujakowie
Distinctive emblem for cultural property.svg A/567/66 z dnia 5.02.1966 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Mikołów-Bujaków

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Mikołaja w Bujakowie

Wezwanie

św. Mikołaja

Wspomnienie liturgiczne

6 grudnia

Położenie na mapie Mikołowa
Mapa konturowa Mikołowa, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Mikołajaw Mikołowie-Bujakowie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Mikołajaw Mikołowie-Bujakowie”
Położenie na mapie powiatu mikołowskiego
Mapa konturowa powiatu mikołowskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Mikołajaw Mikołowie-Bujakowie”
Ziemia50°11′06,7″N 18°47′52,0″E/50,185194 18,797778

Kościół Świętego Mikołaja w Mikołowie-Bujakowierzymskokatolicki kościół parafialny w Mikołowie, w dzielnicy Bujaków, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Mikołów archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy księdza Górka. Stanowi Sanktuarium Matki Bożej Bujakowskiej.

Architektura

Matka Boża Bujakowska

Świątynia została zbudowana około 1500 roku. W prezbiterium mieści się nowy ołtarz wykonany w 1996 roku wzorowany na drewnianym ołtarzu z 1888 roku. Na szczycie mieści się figura pelikana - jedyny element zachowany ze starego ołtarza. W centralnej części ołtarza, za ruchomym obrazem patrona świątyni - św. Mikołaja - mieści się figura Matki Bożej Bujakowskiej. Figura św. Piotra, pierwszego papieża, znajduje się na desce, z której został wykonany ołtarz, na którym papież Jan Paweł II odprawiał Mszę św. podczas swej wizyty w Skoczowie. Zachowała się również zabytkowa chrzcielnica z przełomu XV/XVI stulecia. Ściany prezbiterium i kaplic zostały wykonane renesansową techniką - sgraffito oraz ozdobione malowidłami. Obrazy w głównej nawie ukazują trzy ofiary opisane w Piśmie Świętym: ofiarę złożoną przez Abla, ofiarę Abrahama z jego syna Izaaka oraz najważniejszą: Chrystusa na Golgocie. Jedna z kaplic poświęcona jest Miłosierdziu Bożemu, a druga św. Józefowi - patronowi rodzin. Główna nawa - najstarsza część świątyni posiada inną stylistykę: na ścianach są umieszczone złocenia, a sufit jest pokryty deskami. Na chórze mieszczą się zabytkowe organy wykonane w 1889 roku, wymagające gruntownego remontu. W wieży świątyni umieszczone są 4 dzwony: "św. Mikołaj", "Maryja", "Barbara" oraz "Konstanty". Witraże przestawiają świętych: Wojciecha, Jacka, Izydora, Franciszka, Antoniego, Jadwigę, Barbarę, Annę oraz Krzysztofa[2].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2013-02-20].
  2. Kościół. Sanktuarium Matki Bożej w Bujakowie. [dostęp 2013-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-25)].

Media użyte na tej stronie

Mikołów location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Location map of Mikołów, Poland
Ta mapa of Mikołów została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Mikołów County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Mikołów County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 50.26 N
  • S: 50.04 N
  • W: 18.70 E
  • E: 18.97 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Saint Nicholas church in Mikołów-Bujaków (Nikolai-Bujakow).JPG
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licencja: CC BY-SA 3.0
Saint Nicholas church in Mikołów-Bujaków (Nikolai-Bujakow), Silesia
Matkabozawbujakow.jpg
Autor: Amoll2005, Licencja: CC BY-SA 3.0
Drewniana figura Matki Bożej Bujakowskiej znajdująca się w ołtarzu głównym.