Kościół św. Piotra w Radomiu

Kościół św. Piotra
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Radom

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia w Starym Radomiu

Wezwanie

św. Piotra

Położenie na mapie Radomia
Mapa konturowa Radomia, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Piotra”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Piotra”
Ziemia51°23′59″N 21°07′59″E/51,399722 21,133056
Kościół św. Piotra (nr 1) na planie Radomia z XVIII w.

Kościół św. Piotra – drewniany kościół z XII lub XIII wieku, znajdujący się w Radomiu na Piotrówce, rozebrany w XIX wieku. Był to przypuszczalnie pierwszy kościół katolicki w Radomiu[1].

Historia

Kościół został wzniesiony najprawdopodobniej w XII lub XIII wieku, gdyż pierwsza o nim wzmianka pochodzi z 1222, kiedy to wszedł w posiadanie benedyktynów z Sieciechowa z nadania biskupa Iwo Odrowąża[1]. Stracił na znaczeniu po zbudowaniu Kościoła św. Wacława. Z czasem był coraz bardziej zaniedbany. W drugiej połowie XVIII wieku został opuszczony i niszczał. Na początku XIX wieku pełnił funkcję kaplicy pogrzebowej dla cmentarza na Piotrówce. Później został rozebrany, lecz kiedy dokładnie to nastąpiło, nie wiadomo. Jeszcze w 1809 służył jako kaplica cmentarna[1]. Z pewnością nie istniał na początku XX wieku.

O jego wyglądzie nie wiadomo niemal nic. Z pewnością nieduży kościół był drewniany, miał kopułkę nad prezbiterium i dwie wieżyczki nad fasadą. Miał główne drzwi od zachodu i boczne od południa. Dach był kryty gontem.

Po kościele nie zachowały się żadne ślady[1]. Mimo że został zlikwidowany stosunkowo niedawno, czyli w XIX w., to jednak w trakcie prac wykopaliskowych nie udało się ustalić jego lokalizacji[1]. Umiejscowienie kościoła ustalono pośrednio na podstawie położenia grobów, odkrytych w ramach badań archeologicznych w latach 2009–2013[2]. Nazwa grodziska „Piotrówka” pochodzi od patrona kościoła, św. Piotra[1].

Przypisy

  1. a b c d e f Fuglewicz 2011 ↓, s. 14–17.
  2. Agnieszka Kępka, Denary Łokietka, czaszka po trepanacji. Zbadali Piotrówkę, Wyborcza.pl, 27 sierpnia 2013 [zarchiwizowane z adresu 2013-08-29].

Bibliografia

  • Barbara Fuglewicz: Studia nad początkami radomskiego zespołu osadniczego w dolinie rzeki Mlecznej. W: Radom: korzenie miasta i regionu. T. 2: Radomski zespół osadniczy w dolinie rzeki Mlecznej : wyniki badań interdyscyplinarnych. Warszawa: Wydawnictwo Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, 2011, s. 7–33. ISBN 978-83-89499-87-5.
  • II. Kościół św. Piotra. W: Jan Luboński: Monografia historyczna miasta Radomia. Radom: 1907, s. 67-68.

Media użyte na tej stronie

Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Radom location map.svg
Autor:
Twórcy OpenStreetMap
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Radom, Poland
Ta mapa of Radom została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Churches in Radom in 18th century.jpg
Plan od Radom, Poland (18th century)