Kościół św. Stanisława Biskupa w Jarczowie (stary)

Kościół św. Stanisława Biskupa
Distinctive emblem for cultural property.svg A/40[1] z dnia 14.04.1966
dawna cerkiew greckokatolicka
Ilustracja
Elewacja frontowa
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Jarczów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Stanisława

Wezwanie

św. Stanisława Biskupa

Położenie na mapie gminy Jarczów
Mapa konturowa gminy Jarczów, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Jarczów, kościół”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Jarczów, kościół”
Położenie na mapie powiatu tomaszowskiego
Mapa konturowa powiatu tomaszowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Jarczów, kościół”
Ziemia50°25′26,1″N 23°35′24,1″E/50,423917 23,590028

Kościół świętego Stanisława Biskupa – dawna cerkiew greckokatolicka, obecnie nieużytkowany kościół rzymskokatolicki należący do dekanatu Tomaszów - Południe diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Jest jedynym rejestrowanym zabytkiem wsi. Jej wizerunek widnieje w herbie gminy Jarczów[2].

Historia obiektu

Świątynia została zbudowana jako cerkiew unicka pod wezwaniem Świętego Mikołaja z Miry w 1755 roku. W 1870 roku cerkiew została przejęta przez prawosławnych wiernych. W 1910 roku była remontowana. W 1921 roku świątynia została zamieniona na kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa. W 1951 i 1963 roku zostały wyremontowane dachy i stropy.

Architektura i wyposażenie

Świątynia jest jednonawowa, posiadająca konstrukcję zrębową. Budowla jest orientowana, wybudowana z drewna modrzewiowego. kościół jest trójdzielny. Składa się z prezbiterium mniejszego od nawy, zamkniętego trójbocznie z dwoma zakrystiami z lewej i prawej strony. Kruchta znajduje się z przodu nawy i mieści na piętrze dzwonnicę o konstrukcji słupowej z arkadową galeryjką. Dzwonnica nakryta jest dachem namiotowym i zwieńczona jest cebulastym hełmem. Dach kościoła jest dwukalenicowy, pokryty gontem i ozdobiony sześciokątną wieżyczką na sygnaturkę. Wieżyczka jest zwieńczona blaszanym hełmem cebulastym z latarnią. Wokół kościoła jest umieszczony wydatny okap. Wnętrze nakryte jest sklepieniem kolebkowym. Chór muzyczny jest podparty dwoma słupami i posiada prostą linię parapetu. Do wyposażenia kościoła należy ozdobna belka tęczowa z krucyfiksem oraz ołtarz główny powstały na przełomie XIX i XX wieku[3].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2015-11-09].
  2. Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Gminy Jarczów, ugjarczow.bip.lubelskie.pl [dostęp 2021-05-31].
  3. Jarczów (pol.). Kościoły drewniane w Polsce. [dostęp 2015-11-09].

Media użyte na tej stronie

Lublin Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lublin Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.35 N
  • S: 50.20 N
  • W: 21.52 E
  • E: 24.25 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Jarczów, Cerkiew greko-katolicka ob. kościół rzymsko-katolicki p.w. św. Stanisława, drewniany (1755 r.), ołtarz główny. Gmina Jarczów, powiat tomaszowski..JPG
Autor: Historyczka, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Jarczów - dawna cerkiew greckokatolicka, obecnie kościół rzymskokatolicki p.w. św. Stanisława, drewniany (1755 r.), ołtarz główny (zabytek nr rejestr. A/40 z 14.04.1966)
02 - Jarczów, Cerkiew greko-katolicka ob. kościół rzymsko-katolicki p.w. św. Stanisława, drewniany (1755 r.), widok elewacji zachodniej. Gmina Jarczów, powiat tomaszowski..JPG
Autor: Historyczka, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Jarczów - dawna cerkiew greckokatolicka, obecnie kościół rzymskokatolicki p.w. św. Stanisława, drewniany (1755 r.), widok elewacji zachodniej (zabytek nr rejestr. A/40 z 14.04.1966)
Jarczów, cerkiew.jpg
Autor: Henryk Bielamowicz, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Jarczów, cerkiew greko-kat. ob. kościół rzym.-kat. p.w. św. Stanisława, 1755