Kościół św. Stanisława w Lutowiskach

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Lutowiskach
Distinctive emblem for cultural property.svg A-321 z dnia 9 września 1994
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół pw. św. Stanisław Biskupa w Lutowiskach
Państwo Polska
MiejscowośćLutowiska
Wyznaniekatolickie
Kościółrzymskokatolicki
Parafiaśw. Stanisława Biskupa i Męczennika
Wezwanieśw. Stanisława Biskupa
Wspomnienie liturgiczne11 kwietnia, 8 maja, 27 września
Położenie na mapie gminy Lutowiska
Mapa konturowa gminy Lutowiska, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Lutowiskach”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Lutowiskach”
Położenie na mapie powiatu bieszczadzkiego
Mapa konturowa powiatu bieszczadzkiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Lutowiskach”
Ziemia49°15′15″N 22°41′27″E/49,254167 22,690833

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Lutowiskach – murowany rzymskokatolicki kościół znajdujący się w miejscowości Lutowiska, w gminie Lutowiska, w powiecie bieszczadzkim, w województwie podkarpackim, a wzniesiony w drugiej i trzeciej dekadzie XX wieku. W 1994 wpisany na listę zabytków[3].

Historia

Do momentu kiedy w 1896 r. spłonęła stara cerkiew w Lutowiskach miejscowi rzymscy katolicy korzystali z niej wspólnie z grekokatolikami. W późniejszym czasie stosunki między obiema grupami wyznaniowymi popsuły się na tyle, iż rzymscy katolicy zmuszeni okolicznościami postanowili wznieść odrębną świątynię i w 1898 założyli komitet budowy kościoła. Przedstawiciele tego komitetu próbowali wyjednać u biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara zgodę na założenie parafii w Lutowiskach, lecz ze względu na niewielką liczbę wiernych uzyskali jedynie zgodę na utworzenie ekspozytury, która powstała w 1905. Na przełomie XIX i XX wieku powstała w Lutowiskach kapelania podległa parafii w Polanie. W Lutowiskach osiadł ksiądz Konstanty Nestor Piątkiewicz.

Lutowiska – kościół pw. św. Stanisława Biskupa (sierpień 1938 r.)

Przed rozpoczęciem budowy kościoła rzymscy katolicy postanowili wznieść tymczasową kaplicę. Próby uzyskania od grekokatolików używanej przez nich w czasie budowy nowej cerkwi czasowni nie przyniosły rezultatu. Od dyrektorów okolicznych tartaków w Smolniku, Boberce, Dwerniku Lipiu i Zatwarnicy, w większości Żydów, uzyskano nieodpłatnie materiały na budowę kaplicy. Plac pod budowę kaplicy przekazał lutowiski kołodziej Kazimierz Warchał. Prace kierowane przez niejakiego Raka nadzorował inżynier Ludwik Baldwin-Ramułt właściciel Dwernika. Kaplica została poświęcona w 1903.

Lutowiska - fragment wnętrza kościoła pw. św. Stanisława Biskupa (sierpień 1938 r.)

Na budowę kościoła była prowadzona składka wśród mieszkańców regionu[4]. W 1907 w Lutowiskach zamieszkał ksiądz Michał Huciński mianowany na administratora ekspozytury parafii w Polanie. Jego wielka aktywność przyspieszyła prace nad wznoszeniem kościoła. Na bardzo korzystnych warunkach zakupił od miejscowej rodziny żydowskiej - Randów - grunt pod budowę kościoła, plebanii i cmentarza. Rozpoczął zbiórkę pieniężną wśród parafian, którzy jednak nie byli w stanie sfinansować budowy okazałego kościoła. Z tego powodu ksiądz Huciński jeździł kwestując po Galicji. Kierował także listy z prośbą o wsparcie do monarchów europejskich. Odpowiedział mu, udzielając wsparcia finansowego, król Zjednoczonego Królestwa Edward VII.

Kościół został zaprojektowany przez Stanisława Majerskiego z Przemyśla i Ludwika Baldwina-Ramułta właściciela Dwernika. Budowa rozpoczęła się 3 września 1911 r. a zakończyła przed 1923 r., kiedy to kościół został poświęcony przez biskupa Karola Józefa Fischera. Podczas I wojny światowej, gdy przez Lutowiska przechodził front, świątynia została lekko uszkodzona, ale nie przerwało to prac przy jej wznoszeniu. Ołtarz do świątyni, wykonany w Szkole Rzeźbiarskiej Salezjanów w Oświęcimiu, został ufundowany przez biskupa Anatola Nowaka. W 1913 erygowano tutejszą parafię. W dniu 6 stycznia 1936 przy kościele pochowano pierwszego proboszcza parafii księdza Hucińskiego. Do 1939 zakupiono całość wyposażenia kościoła, który był od wewnątrz pokryty bogatą polichromią. Miał także witraże, odpowiedni parkiet i dębowe ławy. Kościół służył wiernym do 1944.

W latach 1944-1951, kiedy to Lutowiska znajdowały się w ZSRR, kościół został zdewastowany, a jego wyposażenie rozkradziono. Mogiła księdza Hucińskiego została sprofanowana, a jego zwłoki wyrzucone z grobu. Przypadkowy Polak dokonał powtórnego pochówku kapłana.

W latach 1951-1960 kościół pozostawał opuszczony. Od 1960 do 1963 prowadzono prace remontowe w kościele. W dniu 27 października 1963 ponownie poświęcono świątynię.

Konstrukcja

Budynek został wzniesiony w stylu neogotyckim na planie krzyża. Posiada jedną wieżę. Zbudowany jest z cegły, zaś jego dach jest kryty blachą. Konstrukcja kościoła opiera się na skarpach.

Galeria

Przypisy

  1. Rekonsekracja
  2. Zdewastowany
  3. Kościół w Lutowiskach w wykazie zabytków nieruchomych Narodowego Instytutu Dziedzictwa
  4. Kronika. Na budowę kościoła św. Stanisława w Lutowiskach. „Echo Przemyskie”, s. 3, Nr 34 z 26 kwietnia 1906. 

Bibliografia

  • Maciej Augustyn, Stanisław Kryciński, Szymon Modrzejewski, Radosław Szewc: Bieszczady. Słownik historyczno-krajoznawczy. Cz. 1, Gmina Lutowiska. Ustrzyki Dolne, Warszawa: Bieszczadzki Park Narodowy, Stanisław Kryciński, 1995, s. 256-259. ISBN 83-85531-05-X.

Media użyte na tej stronie

Subcarpathian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 50.9 N
  • S: 48.95 N
  • W: 21.03 E
  • E: 23.66 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Lutowiska - wnętrze kościoła.jpg
Autor: Zdjęcie zostało zrobione w sierpniu 1938 r. przez mojego Ojca lub Matkę (nieżyjących już od kilkudziesięciu lat)., Licencja: CC0
Lutowiska – wnętrze kościoła pw. św. Stanisława Biskupa
Lutowiska - kosciol 02.JPG
Autor: Mzungu, Licencja: CC BY 3.0
Grób Michała Hucińskiego koło kościoła w Lutowiskach, którego wzniesienia był inicjatorem
Lutowiska - kościół (05).jpg
Autor: GringoPL, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół św. Stanisława Biskupa w Lutowiskach
Lutowiska - kosciol 03.JPG
Autor: Mzungu, Licencja: CC BY 3.0
Tablica na ścianie kościoła w Lutowiskach upamiętniająca wysiedlenia ludności polskiej z Sokalszczyzny.
Lutowiska - kościół (bis).jpg
Autor: Zdjęcie zostało zrobione w sierpniu 1938 r. przez mojego Ojca lub Matkę (nieżyjących już od kilkudziesięciu lat)., Licencja: CC0
Lutowiska - kościół pw. św. Stanisława Biskupa
Lutowiska - kościół (01).jpg
Autor: GringoPL, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół św. Stanisława Biskupa w Lutowiskach
Lutowiska - kościół (03).jpg
Autor: GringoPL, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół św. Stanisława Biskupa w Lutowiskach. Wnętrze kościoła