Kościół św. Sulpicjusza w Paryżu

Kościół św. Sulpicjusza w Paryżu
Église Saint-Sulpice
Distinctive emblem for cultural property.svg PA00088510
Ilustracja
Państwo

 Francja

Miejscowość

Paryż

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Wezwanie

św. Sulpicjusz

Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Sulpicjusza w Paryżu”
(c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Sulpicjusza w Paryżu”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Sulpicjusza w Paryżu”
(c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0
Ziemia48°51′03″N 2°20′03″E/48,850833 2,334167
Kościół Saint Sulpice

Kościół Saint-Sulpice (św. Sulpicjusza w Paryżu, fr. Église Saint-Sulpice) – klasycystyczny kościół w VI okręgu paryskim, drugi co do wielkości w mieście (po Notre-Dame).

Historia

Wnętrze kościoła

Obecny kościół jest drugim budynkiem sakralnym na tym miejscu. Wcześniejszy kościół, pod tym samym wezwaniem, pochodził z XIII w. i jeszcze w wieku XVII przechodził poważne przebudowy. Jednak w 1646 r. proboszcz parafii Jean-Jacques Olier (1608–1657) zdecydował się na budowę nowego, okazalszego budynku. Powołał w tym celu towarzystwo zajmujące się zbiórką pieniędzy, a także ufundował przy kościele seminarium duchowne, które dało początek zgromadzeniu sulpicjanów. Budowa została rozpoczęta w 1646[1] roku przez uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego przez królową Annę Austriaczkę. Prace budowlane trwały przez ponad 140 lat – dopiero w 1732 r. kościół nadawał się do użytku, a jeszcze w 40 później trwały prace przy fasadzie zachodniej.

W czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej kościół został przemianowany na Świątynię Zwycięstwa i poważnie uszkodzony. Zwłaszcza dawne wnętrze, na fali dechrystianizacji, cechującej się racjonalizmem, zostało zdewastowane. Z tego czasu pochodzi napis wyryty nad środkowymi drzwiami wejścia głównego, obecnie ledwie widoczny: Le Peuple Francais Reconnoit L’Etre Suprême Et L’Immortalité de L’Âme (Lud Francji uznaje Byt Najwyższy i Nieśmiertelność Duszy). Autor tego napisu nie jest znany.

Obiekt ponownie ucierpiał w czasie oblężenia Paryża w 1870, kiedy pruski pocisk z działa dalekiego zasięgu trafił w północną wieżę. 17 marca 2019 w kościele wybuchł pożar.[2]

Ze względu na zniszczenia miejscowego kościoła katedralnego powstałe w wyniku pożaru, to w kościele św. Sulpicjusza, 23 maja 2022 roku, odbył się ingres arcybiskupa Paryża Laurenta Ulricha[3].

W kościele zostali ochrzczeni markiz de Sade oraz Charles Baudelaire, natomiast Victor Hugo wziął ślub z Adelą Foucher. W kościele tym odbył się w 1790 roku ślub rewolucjonisty Camille’a Desmoulins z Lucile.

Architektura

Kościół ma wymiary 113 metrów długości, 58 – szerokości i 34 – wysokości, co czyni go największą świątynią lewego brzegu Sekwany i drugim co do wielkości w mieście. Wyróżnia się klasycystyczną prostotą; symetrię fasady psuje niedopracowanie (z braku pieniędzy) jednej z dwóch planowanych wież. Fasada jest dwupoziomowa, a jej główną dekorację stanowi kolumnada jońska z oparta na półokrągłych łukach. Obydwie wieże również posiadają półokrągłe okna. Autorami projektu frontu kościoła byli Giovanni Servandowi i Jean Chalgrin. Po obu stronach ozdobionego portalem wejścia głównego znajdują się dwie wielkie muszle, podarowane ongiś Franciszkowi I przez Republikę Wenecką. Od strony chóru obiekt posiada kilka absyd.

Eugène Delacroix – fresk Walka Jakuba z aniołem

Równie wysokiej wartości są freski wykonane w kościele przez Eugène’a Delacroix w pierwszej połowie XIX wieku. Ołtarze w kościele są klasycystyczne, jednak w większości pochodzą z innych kościołów z racji zniszczeń dokonanych w Saint Sulpice w czasie rewolucji.

W 1727 r. na podłodze kościoła, na życzenie ówczesnego proboszcza, został sporządzony gnomon. W słynnej powieści Kod Leonarda da Vinci linia ta została nieprawidłowo określona jako Południk paryski (w powieści również niepoprawnie tożsamy z Linią Róży), który w rzeczywistości przebiega około 100 m od kościoła. Z gnomonem wiązała się teoria o parafii Saint Sulpice jako o tajnej komórce Zakonu Syjonu, przedstawiona w 1997 r. przez Lynn Picknett i Clive’a Prince’a w książce The Templar Revelation. Obecnie ta sensacyjna koncepcja została w dużej mierze zdyskwalifikowana, jako że dokumenty z Biblioteki Narodowej, na które powoływali się autorzy, okazały się fałszywe, natomiast gnomon z pewnością powstał dopiero w XVIII w. i nie ma nic wspólnego ani z południkiem (czy też Linią Róży, o której pisano we wspomnianej pracy), ani też z tajnymi organizacjami średniowiecznymi.

Organy

Organy w kościele

We wnętrzu budynku wyróżnia się imponujący prospekt organowy. Powstał on w latach 60. XVIII w. i został poważnie rozbudowany w 1862 r. Autorem tamtej przebudowy jest Aristide Cavaillé-Coll. Organy te, będące szczytowym osiągnięciem budowniczego (101 głosów) mają we Francji status pomnika narodowego i są znane na całym świecie nie tylko ze względu na brzmienie, ale i mistrzowską konstrukcję – od momentu ich wybudowania nie był konieczny jakikolwiek remont poza regularnym strojeniem. Jedynymi zmianami była renowacja kontuaru ok. 1900 oraz instalacja dmuchawy elektrycznej, tłoczącej powietrze do miechów. W momencie wybudowania były jednym z trzech europejskich instrumentów przekraczających liczbę 100 głosów.

Kościół ma bogatą tradycję muzyczną, a stanowisko organisty tytularnego piastowali znani kompozytorzy: Nicolas Séjan w XVIII wieku, Louis Lefébure-Wély (1863−1869), Charles-Marie Widor (1870−1933) i Marcel Dupré (1934−1971), grywał tam również Louis Vierne. Dzięki ich wkładowi instrument oparł się nowym trendom i remontom, zachowując swój pierwotny charakter (wiele organów Aristide’a Cavaille’a-Colla przebudowano niszcząc pierwotne zamysły mistrza). Obecnie organistą tytularnym jest Daniel Roth (od 1985), a wiceorganistą (organiste titulaire-adjointe) Sophie-Véronique Cauchefer-Choplin.

Od wielu lat niedzielna msza o 10:30 odprawiana jest z użyciem organów wielkich; rozpoczyna się wcześniej piętnastominutowym preludium organowym, a na ofiarowanie i Komunię grane są organowe utwory z różnych epok. Po mszy można wysłuchać ok. półgodzinnego recitalu organowego. Podczas następnej mszy o 12:00 organista gra podczas Komunii improwizację.

I Grand-Chœur C–g³
Jeux de combinaison:
Salicional8′
Octave4′
Cornet V (ab d1)
Fourniture IV
Cymbale VI
Plein jeu IV
Bombarde16′
Basson16′
Première trompette8′
Deuxième trompette8′
Basson8′
Clairon4′
Clairon doublette2′
Pédale C–f1
Jeux de fond:
Principal32′
Principal16′
Contrebasse16′
Soubbasse16′
Principal8′
Flûte8′
Violoncelle8′
Flûte4′
Jeux de combinaison:
Bombarde32′
Bombarde16′
Basson16′
Trompette8′
Ophicléide8′
Clairon4′
II Grand-Orgue C–g³
Principal Harmonique16′
Montre16′
Bourdon16′
Flûte conique16′
Montre8′
Diapason8′
Bourdon8′
Flûte harmonique8′
Flûte traversière8′
Flûte a pavillon8′
Quinte51/3
Prestant4′
Doublette2′
III Positif C–g³
Jeux de fond:
Violon basse16′
Quintadon16′
Salicional8′
Viole de Gambe8′
Unda maris8′
Quintaton8′
Flûte traversière8′
Flûte douce4′
Flûte octaviante4′
Dulciane4′
Jeux de combinaison:
Quinte21/3
Doublette2′
Tierce1³/5
Larigot11/3
Piccolo1′
Plein jeu harm. III–VI
Basson16′
Trompette8′
Baryton8′
Clairon4′
IV Récit expressif C–g³
Jeux de fond:
Quintaton16′
Diapason8′
Bourdon8′
Violoncelle8′
Voix céleste8′
Prestant4′
Doublette2′
Fourniture V
Cymbale IV
Basson-Hautbois8′
Cromorne8′
Voix humaine8′
Jeux de combinaison:
Flûte harmonique8′
Flûte octaviante4′
Dulciana4′
Nazard21/3
Octavin2′
Cornet V
Bombarde16′
Trompette8′
Clairon4′
Machine à grêle
Rossignol
Trémolo
V Solo C–g³
Jeux de fond:
Bourdon16′
Flûte conique16′
Principal8′
Bourdon8′
Flûte harmonique8′
Violoncelle8′
Gambe8′
Keraulophone8′
Prestant4′
Flûte octaviante4′
Jeux de combinaison:
Quinte51/3
Octave4′
Tierce31/5
Quinte21/3
Septième21/7
Octavin2′
Cornet V
Bombarde16′
Trompette8′
Clairon4′
Trompette en chamade8′

W kościele znajdują się jeszcze drugie mniejsze organy, wykorzystywane podczas codziennych mszy, tzw. choeur orgue. Wybudowane w 1844, rozbudowane zostały również przez Aristide’a Cavaille’a-Colla w 1857. Od remontu w 1903 pozostają w niezmienionym stanie. Instrument ten pozwolił Widorowi na skomponowanie Mszy na parę organów i dwa chóry.

I Grand-Orgue
Bourdon16′
Montre8′
Salicional8'
Flûte Harmonique8'
Bourdon8'
Prestant4'
Octave4'
Quinte (Mutin)2²/3
Doublette2'
Plein Jeu III
Basson16'
Trompette8'
Clairon4′
II Récit expressif
Flûte traversière8′
Viole de Gambe8'
Voix Céleste8'
Flûte octaviante4'
Octavin2'
Cor Anglais8′
Trompette Harmonique8′
Clarion4'
Pédale
Soubasse (G.O.)

W literaturze

  • Kościół jest miejscem akcji powieści Karla Huysmannsa Là-bas, której główni bohaterowie mają związki z satanizmem
  • Kościół jest jednym z miejsc akcji powieści Bunt aniołów Anatole’a France’a
  • Kościół jest tłem wydarzeń książek Williama Whartona Spóźnieni kochankowie, Werniks
  • Kościół jest miejscem jednej z kluczowych scen bestsellerowej powieści Dana Browna Kod Leonarda da Vinci, oparta na fałszywej teorii o powiązaniach parafii Saint Sulpice z Zakonem Syjonu.
  • Kościół jest tłem rozgrywania się jednego z aktów opery Jules’a Masseneta Manon
  • Jacques Collin, jeden z ważniejszych bohaterów cyklu Honoré de Balzaca Komedia ludzka, podszywając się pod hiszpańskiego księdza Herrerę, odprawia msze w kościele Saint Sulpice
  • Kościół występuje w tytule książki Ksawerego [null Montépin] Żebraczka spod kościoła Świętego Sulpicjusza, oryg. Le Mendiante de Saint-Sulpice (wydawnictwo Dreams, 2018).

Przypisy

  1. Martina Padberg: Sztuka i Architektura - Paryż. Ożarów Mazowiecki: Wydawnictwo Olesiejuk Sp. z o.o., 2009, s. 292–293. ISBN 978-3-7588-903-1.
  2. Pascale Antonie: Paris' historic Saint-Sulpice church briefly catches fire, nobody hurt. reuters.com, 2019-03-17. [dostęp 2019-04-15]. (ang.).
  3. Accueil de Mgr Laurent Ulrich, archevêque de Paris, l’Église catholique à Paris, maj 2022 [dostęp 2022-05-25] (fr.).

Media użyte na tej stronie

France location map-Regions and departements-2016.svg
Autor: Superbenjamin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Blank administrative map of France for geo-location purpose, with regions and departements distinguished. Approximate scale : 1:3,000,000
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Paris department land cover location map.svg
(c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0
Blank land cover map of the city and department of Paris, France, as in January 2012, for geo-location purpose, with distinct boundaries for departments and arrondissements.
Ile-de-France region location map.svg
(c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0
Blank administrative map of the region of Île-de-France, France, as in January 2015, for geo-location purpose, with distinct boundaries for regions, departments and arrondissements.
Church Saint-Sulpice.JPG
Autor: Cezary Piwowarski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Saint-Sulpice w Paryżu
P1000811 Paris VI Saint-Sulpice Façade reductwk.JPG
Autor: Mbzt, Licencja: CC BY-SA 3.0
Saint-Sulpice church - Paris