Kościół św. Zofii i św. Szczepana w Laszkach

Kościół Świętej Zofii i Świętego Szczepana
Distinctive emblem for cultural property.svg A-415 z 29.04.2010[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od strony prezbiterium
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Laszki

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Zofii i św. Szczepana

Wezwanie

św. Zofii i św. Szczepana

Wspomnienie liturgiczne

30 września i 26 grudnia

Położenie na mapie gminy Laszki
Mapa konturowa gminy Laszki, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Zofii i Świętego Szczepana”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Zofii i Świętego Szczepana”
Położenie na mapie powiatu jarosławskiego
Mapa konturowa powiatu jarosławskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Zofii i Świętego Szczepana”
Ziemia50°01′15,0″N 22°53′47,3″E/50,020833 22,896472

Kościół Świętej Zofii i Świętego Szczepanarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Radymno II archidiecezji przemyskiej).

Budowa neogotyckiej świątyni według projektu Teodora Talowskiego została rozpoczęta w 1902 roku, głównie dzięki funduszom Zamoyskich. Została zakończona w 1907 roku, kiedy stanęła obecna świątynia z wyróżniającą się w krajobrazie wsi wysoką na 40 metrów wieżą zegarową, zwieńczoną metalowym krzyżem. Na dachu została umieszczona również wieżyczka na sygnaturkę. W podziemiach została umieszczona krypta nagrobna Zamoyskich. Świątynia została konsekrowana w dniu 28 października 1928 roku przez księdza biskupa Anatola Nowaka. Budowla została uszkodzona podczas I wojny światowej, gdy w 1915 roku przebywający tutaj Austriacy zrabowali m.in. cztery dzwony. Po zakończeniu wojny świątynia została wyremontowana, dzięki staraniom proboszcza księdza Franciszka Zawiszy, który wrócił z niewoli w Rosji, oraz hrabiego Zygmunta Zamoyskiego. W latach 20. XX wieku zostały ufundowane nowe ołtarze. Świątynia została dwa razy poważnie uszkodzona podczas działań wojennych 1939–1945. Po zakończeniu wojny dzięki składkom parafian zostały naprawione mury i witraże, natomiast pod koniec lat 50. XX w. zostało pomalowane jej wnętrze.

Ołtarz główny posiada formę tryptyku i składa się z obrazów patronów świątyni św. Zofii i św. Szczepana oraz centralnie umieszczonego Krucyfiksu. Ołtarz został ufundowany przez hrabinę Wandę Zamoyską. Projektantem ołtarza był Bogdan Treter, inżynier-artysta z Krakowa, natomiast wykonawcą Wojciech Bober z Krakowa.

Pierwszy z ołtarzy bocznych jest dedykowany Najświętszej Maryi Pannie i został ufundowany w 1928 roku przez hrabiego Adama Zamoyskiego. Na obrazie jest przedstawiona Matka Boża z dzieciątkiem siedząca na tronie w otoczeniu: św. Franciszka z Asyżu, św. Sebastiana, św. Mikołaja, św. Klary i św. Jana Chrzciciela. Wymiary mensy ołtarzowej to 2,34 m długości i 0,5 m szerokości. Cały ołtarz został wykonany z drewna modrzewiowego. Projektantem był również Bogdan Treter, a wykonawcą Wojciech Bober.

Drugi z ołtarzy bocznych jest dedykowany Sercu Pana Jezusa i został ufundowany ze składek parafian. Wymiary mensy ołtarzowej to 2,34 m długości i 0,5 m szerokości. Projektantem tego ołtarza był także Bogdan Treter, natomiast wykonawcą Wojciech Bober[2].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 24 listopada 2022 [dostęp 2020-02-08].
  2. Kościół parafialny w Laszkach. Parafia pw. Świętej Zofii i Świętego Szczepana w Laszkach. [dostęp 2020-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-03)]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Subcarpathian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 50.9 N
  • S: 48.95 N
  • W: 21.03 E
  • E: 23.66 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
POL województwo podkarpackie flag.svg
Flaga województwa podkarpackiego
Laszki-Kosciol2.jpg
Autor: Wojciech Koczułap, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Kościół rzymskokatolicki p.w. św. Zofii i św. Szczepana w Laszkach
Laszki (gmina) location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map