Kościół Dla Miasta Krakowa

Kościół Dla Miasta Krakowa
Ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

Kraków

Adres

ul. Berka Joselewicza 28
31-031 Kraków

Data powołania

2009

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Kościół Zielonoświątkowy

Pastor

Zbigniew Marzec

brak współrzędnych
Strona internetowa

Kościół Dla Miasta Krakowazbór ewangeliczny o charakterze zielonoświątkowym, mający siedzibę w Krakowie przy ul. Berka Joselewicza 28. Należy do Kościoła Zielonoświątkowego w RP[1][2].

Historia

W 2008 małżeństwo Zbigniew i Magda Marzec postanowili o utworzeniu w Krakowie nowego kościoła i zostali skierowani do tego miasta przez zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Filadelfia” w Wodzisławiu Śląskim, otrzymując również wsparcie od kościoła „Audacious” z Manchesteru. W 2009 przybyli do Krakowa, a utworzona przez nich wówczas wspólnota początkowo skupiała 10 wiernych[1]. Dzięki kontaktom z brytyjskim kościołem, od chwili założenia zbór był otwarty na wielokulturowość i wiernych pochodzących z zagranicy. Na początku 2020 liczba uczestników niedzielnych nabożeństw wynosiła około 150-200 osób[3].

Działalność

Co niedzielę odbywają się trzy nabożeństwa (dwa w języku polskim oraz jedno w języku angielskim)[4]. Kościół przykłada uwagę do ich formy, która ma być atrakcyjna dla wiernych[3]. Odbywają się one w specjalnie przygotowanej sali widowiskowej, charakteryzuje je energiczna, głośna muzyka i światła[1][3].

Prowadzone są ponadto spotkania z cyklu „Parapetówka”, dotyczące zasad wiary i funkcjonowania kościoła, jak również „DNA” na temat wartości wspólnoty i możliwości zaangażowania się w niej. Odbywają się też spotkania małych grup i zajęcia „KDM Dzieciaki”, „KDM Młodzież” oraz „OVER”[5].

Wspólnota zaangażowana jest w działalność na rzecz społeczności lokalnej i współpracę z Miastem Kraków. Prowadzi Stowarzyszenie „Daleko Więcej”, które organizuje zajęcia dla dzieci, młodzieży i rodzin. W jego ramach funkcjonuje program „Mecenas Dziecięcych Talentów”, mający na celu wsparcie wybitnie utalentowanych dzieci pochodzących z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Zbór prowadzi także Centrum Aktywności Seniora „Senior w Centrum”, które pozostaje współfinansowane przez miasto[3][6][7][8].

KDM uczestniczy we współpracy międzynarodowej i utrzymuje kontakty ze zborami zagranicznymi. Zaangażowany jest w międzynarodowy program misyjny „Metamorphic”, działający ewangelizacyjnie m.in. w Ukrainie w ramach organizacji „Modern Day Missions”[3].

Przypisy

  1. a b c Kontakt. koscioldlamiasta.pl. [dostęp 2022-07-30].
  2. O nas. koscioldlamiasta.pl. [dostęp 2022-07-30].
  3. a b c d e Konrad Pędziwiatr, Patrycja Trzeszczyńska, Dobrosława Wiktor-Mach, Wieloreligijny Kraków a procesy migracyjne, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, grudzień 2020, s. 61.
  4. Nabożeństwa. koscioldlamiasta.pl. [dostęp 2022-07-30].
  5. Kościół. koscioldlamiasta.pl. [dostęp 2022-07-30].
  6. Serce miasta. koscioldlamiasta.pl. [dostęp 2022-07-30].
  7. Stowarzyszenie Daleko Więcej. dalekowiecej.pl. [dostęp 2022-07-30].
  8. Senior w Centrum. seniorwcentrum.pl. [dostęp 2022-07-30].

Media użyte na tej stronie

Kościół Dla Miasta Kraków.jpg
Autor: Lesnydzban, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kaplica zboru „Kościół Dla Miasta: Kraków” Kościoła Zielonoświątkowego