Kościół Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu

Kościół pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu
Distinctive emblem for cultural property.svg 6/8 z dnia 02.06.1946 r., 109-VI-18 z 17.03.1961 r.
oraz 130 z 18.08.1967 r.[1]
kościół rektoralny
Ilustracja
Kościół pijarski w Łowiczu (2013)
Państwo Polska
Województwo łódzkie
MiejscowośćŁowicz
Adresul. Pijarska 2
Wyznaniekatolickie
Kościółrzymskokatolicki
Parafiakatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu
WezwanieMatki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha
Położenie na mapie Łowicza
Mapa konturowa Łowicza, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu”
Położenie na mapie powiatu łowickiego
Mapa konturowa powiatu łowickiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu”
Ziemia52°06′23″N 19°56′35″E/52,106389 19,943056

Kościół Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczukościół znajdujący się przy ul. Pijarskiej w Łowiczu, siedziba Ojców Pijarów.

Zbudowany został w stylu barokowym w latach 1672–1680, natomiast fasadę ukończono około 1729 roku[2]. Do znanych z imienia fundatorów należeli Jan Szamowski – kasztelan gostyński oraz Wojciech Zimny – chłop z Bobrownik. Na przełomie wieków XVII i XVIII został rozbudowany z fundacji arcybiskupa Michała Radziejowskiego. Kościół został uroczyście konsekrowany w lipcu 1749 roku. Od początku gospodarzami kościoła byli Ojcowie Pijarzy. W kościele znajdują się freski przypisywane włoskiemu malarzowi Michelangelo Palloniemu.

Wnętrze

Wnętrze kościoła jest trójnawowe z prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. Prezbiterium i nawa główna posiadają sklepienia kolebkowe z lunetami na podwójnych pasach. W przybudówkach przy prezbiterium znajdują się natomiast sklepienia kolebkowo-krzyżowe, a w nawach bocznych i pod chórem: sklepienia krzyżowe na pasach i kolebkowe na emporach. Na szczególną uwagę zasługuje boczny ołtarz kościoła z rzeźbą Matki Boskiej Łaskawej oraz dwiema rzeźbami Salomona i Mojżesza (przypuszcza się, że ich autorem jest Jan Jerzy Plersch).

Przy Kolegium Łowickim Ojców Pijarów odbywały się Kapituły Prowincjalne. Na jednej z nich w roku 1753 staraniem ks. Stanisława Konarskiego została uchwalona reforma szkolnictwa, najpierw pijarskiego – zatwierdzona przez papieża Benedykta XIV, a potem dała impuls do powołania Komisji Edukacji Narodowej, co dokonało się na Sejmie Czteroletnim.

Ojcowie Pijarzy, po długiej przerwie trwającej od roku 1864 do 1958, powrócili do Łowicza i prowadzą działalność duszpasterską (kościół rektoralny) oraz edukacyjną (szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum).

Przypisy

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie. 2020-09-30. [dostęp 19.05.2010].
  2. a b Mariusz Karpowicz, Sztuka polska XVIII w., Warszawa 1985, s.40

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Łódź Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Łódź Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.45 N
  • S: 50.78 N
  • W: 17.95 E
  • E: 20.75 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Pijarski kościół pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha perspective correction.jpg
Autor: Farfalla87, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Łowicz, kościół klasztorny pijarów p.w. NMP i św. Wojciecha, 2 poł. XVII, XVIII, XIX w. Zdjęcie po korekcji zbiegów perspektywicznych. Oryginał: File:Pijarski kościół pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha.jpg
Łowicz Kościół Pijarów-011.JPG
Autor: Jacek Bogdan, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Łowicz, kościół klasztorny pijarów p.w. NMP i św. Wojciecha, 2 poł. XVII, XVIII, XIX
Łowicz location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Location map of Łowicz, Poland
Ta mapa of Łowicz została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.