Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Dębnie

Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Dębnie
kościół parafialny
Państwo Polska
MiejscowośćDębno
Wyznaniekatolickie
Kościółrzymskokatolicki
ParafiaMatki Bożej Fatimskiej w Dębnie
WezwanieMatki Bożej Fatimskiej
Położenie na mapie Dębna
Mapa konturowa Dębna, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Dębnie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Dębnie”
Położenie na mapie powiatu myśliborskiego
Mapa konturowa powiatu myśliborskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Dębnie”
Położenie na mapie gminy Dębno
Mapa konturowa gminy Dębno, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Dębnie”
Ziemia52°43′50″N 14°42′05″E/52,730556 14,701389

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Dębniekościół parafialny parafii Matki Bożej Fatimskiej w Dębnie.

Historia

W 1980 bp. Kazimierza Majdańskiego wyraził zgodę na budowę nowego kościoła, popartą decyzją władz państwowych 11 marca 1981. W maju 1983 rozpoczęto prace przy budowie nowego kościoła. Pierwotnie planowano zbudować świątynię obok kościoła św. Antoniego. Z różnych względów nie było to możliwe, dlatego szukano innego miejsca. Swój dawny teren uprawno-ogrodniczy przy ul. Harcerskiej udostępnili państwo Kielakowie. Prace przy budowie kościoła zmobilizowały całą społeczność parafialną. 10 maja 1989 przekazano do Dębna kopię figurki Matki Boskiej Fatimskiej ukoronowanej przez Jana Pawła II na Jasnych Błoniach, na prośbę proboszcza złożoną do kustosza Sanktuarium na os. Słonecznym w Szczecinie, ks. Jana Cichego. Kluczowym momentem trwania budowy było poświęcenie 07.10.1984 przez bp. K. Majdańskiego kamienia węgielnego, pochodzącego z Groty Zwiastowania w Nazarecie (przywieziony przez ks. Alojzego Słomińskiego w lipcu 1979 z pielgrzymki do Ziemi Świętej). Jak wynika z pamiątkowego aktu, pierwotna nazwa (wezwanie kościoła) brzmiało Matki Bożej Różańcowej, w późniejszym czasie zmieniono je na Matki Bożej Fatimskiej[1]. 04.03.1990 ks. biskup Marian Błażej Kruszyłowicz poświęcił pierwszy dzwon "Pani Fatimskiej", kolejne dwa przywieziono w marcu 1991 z Przemyśla z pracowni Jana Felczyńskiego (dzwon "Misjonarze Europy i Krajów Słowiańskich" ufundował Lech Łukasiuk z rodziną, zaś o nazwie "Jan Paweł II" firma rzemieślnicza Uniwersal).

Konsekracji świątyni 11 czerwca 1994 dokonali abp M. Przykucki i bp. J. Gałecki. Podczas tej uroczystości ogłoszono dekret powołujący do życia nową parafię pw. Matki Bożej Fatimskiej – jako kontynuatorkę poprzedniej, ponad 60-letniej parafii św. Antoniego[2]. W 2000 ks. biskup Marian Błażej Kruszyłowicz poświęcił nową Kaplicę Miłosierdzia Bożego.

Przypisy

  1. Karty z dziejów Dębna, praca zbiorowa, wydawca PPH "Zapol" Dmochowski Sobczyk, Dębno 2005, ISBN 83-60140-35-9, s. 229
  2. Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Dębnie Lubuskim. Tygodnik Katolicki Niedziela. Edycja szczecińska 21/2003. [dostęp 2009-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Dębno location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map
West Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of West Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.65 N
  • S: 52.58 N
  • W: 13.95 E
  • E: 17.10 E
Powiat myśliborski location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu myśliborskiego, Polska
Dębno (gmina w województwie zachodniopomorskim) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Dębno, Polska