Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Głębowicach

Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w  Głębowicach
Distinctive emblem for cultural property.svg A-294/78[1] z dnia 20.04.1978
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Głębowice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Szkaplerznej w Głębowicach

Wezwanie

Matki Bożej Szkaplerznej

Położenie na mapie gminy Osiek
Mapa konturowa gminy Osiek, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w  Głębowicach”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w  Głębowicach”
Położenie na mapie powiatu oświęcimskiego
Mapa konturowa powiatu oświęcimskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w  Głębowicach”
Ziemia49°56′37,30″N 19°19′51,15″E/49,943694 19,330875

Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w Głębowicach – zabytkowy[1], drewniany kościół parafialny parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Głębowicach, wybudowany w 1518[a], w następnych stuleciach kilkukrotnie przebudowany co znacznie zmieniło pierwotny wygląd kościoła. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego.

Historia

Kościół został zbudowany w 1518[a], konsekrowany przez biskupa sufragana Mikołaja Oborskiego w 1659. W następnym stuleciu dobudowano do prezbiterium od wschodu murowaną zakrystię. W 1782 obudowano pierwotną wieżę nową konstrukcją. W 1860 do prezbiterium dobudowano murowaną kaplicę fundacji Duninów, których katakumby umieszczone są pod nią. Drewniane prezbiterium zostało zastąpione piętrowym murowanym w 1931, dołączyła do niego również druga murowana kaplica. Na wschodniej ścianie zakrystii wmurowano epitafia właścicieli wsi, m.in. Skrzyńskich herbu Łąbędź, a w 1854 w filar bramki wejściowej wmurowano pochodzącą z 1546 płytę nagrobną śląskiego szlachcica Jakuba Saszowskiego z Gierałtowic (vel Gierałtowski z Gierałtowic), oświęcimskiego sędziego, z Domu Saszowskich (pisane również Szaszowskich)[2][3][4]. Jest to jedna z najstarszy płyt nagrobnych na ziemi małopolskiej (Rejestr zabytków, numer w rejestrze: A-71 z 9.12.1968; A-294/78 z 20.04.1978).

Architektura

Kościół jest orientowany, na planie krzyża łacińskiego. Prezbiterium z zewnątrz jest zakryte przez dwie przylegające do zakrystii kaplice boczne. Od zachodu do drewnianej oszalowanej nawy przylega również drewniana wieża. Całość, poza wieżą jest przykryta jednokalenicowym dachem krytym dachówką. Wieża zakończona jest blaszanym hełmem z iglicą.

Wnętrze

Wnętrze przykrywa sklepienie kolebkowe. Prezbiterium połączone jest z bocznymi kaplicami poprzez murowane arkady, przejście do zwieńczonej sklepieniem nieckowym zakrystii znajduje się za późnorenesansowym ołtarzem głównym, w którym mieści się XVII-wieczny barokowy obraz Matki Bożej wręczającej szkaplerz św. Szymonowi Stockowi. Ołtarze boczne barokowe. W jednej z bocznych kaplic znajduje się portret zmarłej w 1638 Zofii z Komorowskich Gierałtowskiej. Na ścianie nawy barokowy obraz Koronacji Matki Bożej oraz dziewięć scen alegorycznych.

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Widok kościoła z boku.JPG
Autor: Beata Piela, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Głębowice, kościół par. p.w. NMP z Góry Karmel, 1518, XX