Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Połańcu

Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych
w Połańcu
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Połaniec

Adres

ul. Żapniowska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Połańcu

Wezwanie

Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Wspomnienie liturgiczne

24 maja

Położenie na mapie Połańca
Mapa konturowa Połańca, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernychw Połańcu”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernychw Połańcu”
Położenie na mapie powiatu staszowskiego
Mapa konturowa powiatu staszowskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernychw Połańcu”
Położenie na mapie gminy Połaniec
Mapa konturowa gminy Połaniec, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernychw Połańcu”
Ziemia50°25′21,7″N 21°16′57,9″E/50,422694 21,282750

Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Połańcurzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Połaniec diecezji sandomierskiej.

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1990–1996 według projektu architektów: Adama Abrama i Edwarda Paszkiewicza z Sandomierza. Nad całością prac budowlanych pieczę sprawował ks. Witold Dobrzański. Kamień węgielny został poświęcony i wmurowany przez biskupa Mariana Zimałka w dniu 24 maja 1991 roku. Uroczyście kościół został poświęcony przez biskupa Wacława Świerzawskiego 24 maja 2001 roku. Świątynia reprezentuje styl nowoczesny, została wzniesiona z cegły, charakteryzuje się białymi, żelbetowymi elementami dekoracyjnymi elewacji frontowej, szczytu i trójkątnych lunetek w dachu. Trójkątny szczyt przechodzi w arkadę, zwieńczoną krzyżem o dynamicznej formie. Budowla jest jednonawowa, składa się z transeptu i węższego, trójbocznie zamkniętego prezbiterium otoczonego zapleczem. Świątynię nakrywa dwuspadowym dach z wieżyczką na planie trapezu z daszkiem w kształcie nieregularnego ostrosłupa. Kurtynowe ściany boczne tworzą przestrzenie dla dużych, prostokątnych okien oświetlających całą przestrzeń świątyni. Dodatkowo świątynia posiada wiele innych okien, o różnym kształcie. Prezbiterium razem z przestrzeniami transeptu stanowi rzeźbiarską kompozycję prostych i skośnych ścian, z przestrzeniami otwartymi i półokrągło zakończonymi arkadami, na przemiennie barwnych i surowo ceglanych, z centralnie umieszczonym tabernakulum w uformowanej na kształt krzyża glorii z promieni. Ołtarz, ambona i krzyż ołtarzowy ozdobione są mosiężnymi rzeźbami Chrystusa i apostołów. Papież Jan Paweł II odprawiał przy nich mszę świętą w Sandomierzu, w czasie pielgrzymki do Polski w 1999 roku[1].

Przypisy

  1. Połaniec – MB Wspomożenia Wiernych. Diecezja sandomierska. [dostęp 2021-05-05].

Media użyte na tej stronie

Świętokrzyskie Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Świętokrzyskie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 51.4 N
  • S: 50.1N
  • W: 19.6 E
  • E: 22 E
Połaniec location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map
Staszów County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Staszów County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 50.73 N
  • S: 50.30 N
  • W: 20.85 E
  • E: 21.54 E