Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Załęczu Wielkim

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Załęczu Wielkim
kościół filialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Załęcze Wielkie

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzietrznikach

Wezwanie

Matka Boska Częstochowska

Położenie na mapie gminy Pątnów
Mapa konturowa gminy Pątnów, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Załęczu Wielkim”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Załęczu Wielkim”
Położenie na mapie powiatu wieluńskiego
Mapa konturowa powiatu wieluńskiego, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Załęczu Wielkim”
Ziemia51°05′09,3″N 18°41′11,8″E/51,085917 18,686611

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Załęczu Wielkimrzymskokatolicki kościół filialny zlokalizowany w Załęczu Wielkim (powiat wieluński, województwo łódzkie). Należy do parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Dzietrznikach.

Historia

Pierwsza kaplica we wsi powstała w II połowie XIX wieku, po tym, gdy miejscowość nawiedzona została przez epidemię cholery. Kaplica ta istniała do 1963. W 1981, dzięki staraniom proboszcza dzietrznickiego, rozpoczęto wśród mieszkańców gromadzenie funduszy na wzniesienie kościoła, który wybudowano do końca tego samego roku w stylu modernistycznym. W wyniku wprowadzonego przez komunistyczną władzę stanu wojennego obiekt nie mógł zostać od razu konsekrowany. Konsekracji dokonał dopiero 14 marca 1982 biskup Franciszek Musiel. Po dalszych przeróbkach i uzupełnieniach świątynię poświęcił w 1989 biskup Stanisław Nowak[1]. Według tablicy pamiątkowej na zewnętrznej ścianie kościoła ponownej konsekracji dokonał biskup Nowak 12 maja 2011[2].

Otoczenie

Dzwonnica

Przy kościele stoi metalowa dzwonnica z dwoma dzwonami. Na jednym z nich widnieje wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej.

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie