Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu
Ilustracja
Widok na elewację północną, z lewej wejście do kościoła (2007)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bytom

Adres

ul. Kazimierza Pułaskiego 9

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu

Wezwanie

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Wspomnienie liturgiczne

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie Bytomia
Mapa konturowa Bytomia, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu”
Ziemia50°20′50″N 18°54′16″E/50,347222 18,904444

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – rzymskokatolicki kościół parafialny w Bytomiu, przy ul. Kazimierza Pułaskiego 9 (historyczny Kleinfeld).

Historia

Budynek został ukończony w roku 1925[1] i początkowo mieścił siedzibę Towarzystwa Sportowego „Naprzód”[1]. Z powodu kłopotów finansowych budynek został wystawiony na sprzedaż[2]. W 1928 roku obiekt nabył mistrz murarski Franz Emanuel Neumann[1] w imieniu parafii Świętej Trójcy w Bytomiu[2], która postanowiła zamienić salę widowiskowo-treningową na kościół[1], na co 28 grudnia 1926 roku wydał zezwolenie kardynał Adolf Bertram[2]. Neumann prowadził prace adaptacyjne[1][2]. W narożniku przy wejściu do kościoła dobudowano wieżę z figurą Jezusa Chrystusa[1], prace prowadzono pod kierownictwem architekta Groppera[2]. Ponadto w oknach zamontowano 10 witraży[2]. Obiekt został konsekrowany 5 maja 1928 roku[1] przez ks. prałata Augustyna Świerka z parafii Świętej Trójcy w Bytomiu[2]; parafia została erygowana 31 stycznia 1928 roku[2], a budynek przekazany zakonowi jezuitów[2]. Po II wojnie świątynia została przejęta przez polskich jezuitów[2]. Remontów kościoła dokonano w 1945[1] i 1978 roku[1]. W 1949 roku kościół został powiększony kosztem 2 izb mieszkalnych oraz przebudowano front prezbiterium[2]. Zatrudniono wówczas artystę Mieczysława Różyckiego ze Lwowa oraz malarzy Idczaka i Wyrożewskiego[2]. W latach 1962–1963 ponownie prowadzono prace adaptacyjne pod kierownictwem artysty Ostrzołka[2]. W 1969 roku część piwnicy pod świątynią została zaadaptowana na ośrodek akademicki z kaplicą oraz salą zebrań[2]. Kolejne prace adaptacyjne prowadzono według projektu prof. Macieja Bieniasza[2].

Architektura

Kościół jest w zespole zabudowy zwartej, salowy, jednonawowy[1]. Jego prezbiterium jest wydzielone w układzie wnętrz[1]. Budynek murowany i otynkowany[1], wnętrze zostało nakryte stropem żelbetowym płytowo-żebrowym[1]. Wewnątrz znajduje się jedna empora wraz z organami[1]. Kościół został zbudowany w stylu funkcjonalizmu, wewnętrzna dekoracja po części nawiązuje do neoklasycyzmu[1].

Ołtarz główny z figurą Jezusa Chrystusa oraz figurami św. Ignacego Loyoli[2] i św. Franciszka Ksawerego[2], w ołtarzach bocznych figury Maryi i świętego Józefa[1].

Galeria

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p Halina Łabęcka, Zbigniew Marya Łabęcki: Kościoły i kaplice Bytomia. Bytom: Antiqua, 1992, s. 76, seria: Bytom Wczoraj i Dziś.
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q Bytom, Najświętszego Serca Pana Jezusa. s. kuria.gliwice.pl. [dostęp 2021-03-05].

Media użyte na tej stronie

Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Bytom location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Bytom, Poland
Ta mapa of Bytom została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Bytom Sacred Heart church interior organ 2021.jpg
Autor: Adrian Tync, Licencja: CC BY-SA 4.0
kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu, wnętrze, widok na emporę z organami; zdjęcie wykonano za zgodą księży jezuitów, zarządców parafii
Bytom - Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa.jpg
Autor: Stanisław Kołodziejczyk, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu
Bytom Sacred Heart church Mary statue 2021.jpg
Autor: Adrian Tync, Licencja: CC BY-SA 4.0
kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu, wnętrze, ołtarz boczny z figurą Najświętszej Maryi Panny; zdjęcie wykonano za zgodą księży jezuitów, zarządców parafii
Bytom Sacred Heart church interior 2021.jpg
Autor: Adrian Tync, Licencja: CC BY-SA 4.0
kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu, wnętrze; zdjęcie wykonano za zgodą księży jezuitów, zarządców parafii
Bytom Sacred Heart church St Joseph statue 2021.jpg
Autor: Adrian Tync, Licencja: CC BY-SA 4.0
kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu, wnętrze, ołtarz boczny z figurą św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus; zdjęcie wykonano za zgodą księży jezuitów, zarządców parafii
Bytom Sacred Heart church interior altars 2021.jpg
Autor: Adrian Tync, Licencja: CC BY-SA 4.0
kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu, wnętrze, zbliżenie na prezbiterium z ołtarzem głównym i ołtarze boczne; zdjęcie wykonano za zgodą księży jezuitów, zarządców parafii
Bytom Sacred Heart church chancel 2021.jpg
Autor: Adrian Tync, Licencja: CC BY-SA 4.0
kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu, wnętrze, prezbiterium; zdjęcie wykonano za zgodą księży jezuitów, zarządców parafii