Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wojcieszkowie

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Distinctive emblem for cultural property.svg A-1608[1] z dnia 17.07.2011
kościół parafialny
Ilustracja
elewacja frontowa
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Wojcieszków

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wojcieszkowie

Położenie na mapie gminy Wojcieszków
Mapa konturowa gminy Wojcieszków, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie powiatu łukowskiego
Mapa konturowa powiatu łukowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Ziemia51°46′15,5″N 22°18′34,4″E/51,770972 22,309556

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Adamów diecezji siedleckiej.

Pozwolenie na budowę nowej murowanej świątyni parafialnej zostało uzyskane z trudnością. Budowa została rozpoczęta w 1897 roku. Kościół został zaprojektowany przez nieznanego architekta. Budowa została sfinansowana przez ówczesnego proboszcza, księdza Tadeusza Leszczyńskiego, oraz parafian, między innymi przez właścicieli wsi, hrabiów Plater-Zyberk. Prace budowlane zakończyły się w 1899 roku. Świątynię konsekrował w 1900 roku biskup Franciszek Jaczewski[2].

Wnętrze świątyni

Świątynia jest skierowana elewacją frontową w stronę wschodnią, ku centrum Wojcieszkowa. Jest postawiona na granitowym cokole, posiada mury z czerwonej cegły (na zewnątrz jedynymi otynkowanymi elementami są w pola kilku dekoracyjnych blend), wnętrze jest otynkowane na gładko. Składa się z trzech naw, reprezentuje typ bazylikowy, fasada jest ozdobiona dwiema wieżami (nawy posiadają pięć przęseł, z tym że nawa główna jest dwukrotnie szersza i wyższa od naw bocznych). Kościół został zbudowany na planie wydłużonego prostokąta, zwieńczonego od strony zachodniej trzema trójbocznymi absydami. Absyda środkowa, szersza od pozostałych, jest zakończeniem prezbiterium (o tej samej wysokości i szerokości co nawa główna). Absydy boczne zamykają dobudowane do murów prezbiterium zakrystię (od strony południowej) i kaplicę (od strony północnej). Pod prezbiterium znajduje się krypta. Do elewacji frontowej jest dostawiona kruchta (o wysokości równej połowy wysokości elewacji) ozdobiona portalem.

Do wyposażenia kościoła należą dębowy, neogotycki ołtarz główny, zaprojektowany przez Wincentego Bogaczyka, organy, ambona, chrzcielnica, konfesjonały, ołtarze boczne, ławy, stacje Drogi Krzyżowej, feretrony, liczne lichtarze z mosiądzu, relikwiarze, świeczniki, żyrandole, szafy i komody w zakrystii[3].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2015-12-04].
  2. Wojcieszków, Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Diecezja siedlecka. [dostęp 2015-12-04]. (pol.).
  3. Wojcieszków Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Lubelskie Klimaty. [dostęp 2015-12-04]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Lublin Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lublin Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.35 N
  • S: 50.20 N
  • W: 21.52 E
  • E: 24.25 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Wojcieszków, kościół.jpg
Autor: Tomasz Zugaj, Licencja: CC BY-SA 4.0
kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wojcieszkowie, powiat łukowski, woj. lubelskie.
Wojcieszków--20TsrCkn.jpg
Autor: Grzegorz W. Tężycki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wojcieszków (pow. łukowski, woj. lubelskie, Polska). Wnętrze miejscowego kościoła rzymskokatolickiego.