Kościół Najświętszego Zbawiciela w Rykach

Kościół Najświętszego Zbawiciela
Distinctive emblem for cultural property.svg A/821[1] z dnia 31.08.1981
kościół parafialny

elewacja frontowa
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Ryki
ul. Wspólna 3

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Zbawiciela w Rykach

Położenie na mapie Ryk
Mapa konturowa Ryk, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Zbawiciela”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Zbawiciela”
Położenie na mapie powiatu ryckiego
Mapa konturowa powiatu ryckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Zbawiciela”
Położenie na mapie gminy Ryki
Mapa konturowa gminy Ryki, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Zbawiciela”
Ziemia51°37′37,01″N 21°55′43,02″E/51,626947 21,928617
Strona internetowa

Kościół Najświętszego Zbawicielarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Ryki diecezji siedleckiej.

Obecna murowana świątynia została wybudowana w latach 1908-1914 w stylu neogotyckim, dzięki staraniom księdza Jana Rozwadowskiego, konsekrowana w 1922 roku przez biskupa Henryka Przeździeckiego[2]. Projektantem kościoła był Józef Pius Dziekoński.

Budowla jest zwrócona elewacją frontową w stronę północno-wschodnią, w kierunku szosy Lublin-Warszawa. Została wzniesiona z cegły, oparta na kamiennych fundamentach i ustawiona na cokole, wykonanym z obrobionego granitu polnego. Elewacje zostały zbudowane z czerwonej cegły, kontrastujące z nią białe tynki znajdują się jedynie w polach dekoracyjnych blend (na elewacji frontowej i szczytach) oraz w płaszczyznach fryzów wieńczących ściany. Świątynia została wybudowana na planie wydłużonego krzyża. Charakteryzuje się monumentalną bryłą tworzoną przez strzelistą wieżę frontową, halowy korpus o trzech nawach, szeroki transept a także prostokątne i zamknięte trójboczną absydą prezbiterium. Przy południowej stronie prezbiterium Jest umieszczona zakrystia, przy północnej kaplica. Z lewej i prawej strony wieży, korpusu, kaplicy i zakrystii znajduje się kilka małych przedsionków.

Korpus nawowy, transept i prezbiterium nakrywają dachy dwuspadowe, nieznacznie załamane nad nawami bocznymi oraz zakrystią i kaplicą. Nad absydą prezbiterialną dach zwieńczony jest trzema połaciami. Przedsionki nakryte są dachami pulpitowymi. Ściany zewnętrzne opięte są uskokowymi przyporami.

Wyposażenie świątyni reprezentuje głównie styl neogotycki. Ołtarz główny w kształcie tryptyku (oraz m.in. balustrada chóru) zostały również zaprojektowane przez Dziekońskiego. Jest on wyrzeźbiony w drewnie, posiada złocone elementy dekoracyjne. W jego centralnej jest umieszczony obraz Chrystusa Ukrzyżowanego namalowany przez Leona Wyczółkowskiego olejem na płótnie, ofiarowany parafii przez artystę na pamiątkę jego związków z miastem. W stylu neogotyckim zostały wykonane również stalle w prezbiterium, ambona, ołtarz boczny Matki Bożej, ołtarz boczny św. Jakuba Apostoła. W ramionach transeptu są umieszczone powstałe po 1945 roku ołtarze wyrzeźbione z piaskowca. Część wyposażenia została przeniesiona z kościoła św. Jakuba Apostoła, rozebranego w 1944 roku. Należą do niego m.in. drewniany krzyż w stylu późnogotyckim (umieszczony w wejściu głównym), krucyfiks w stylu barokowo-ludowym (z połowy XVIII wieku), obraz św. Mikołaja Biskupa z XVII wieku w stylu późnobarokowym i obraz św. Anny (z 2 połowy XVII wieku) w stylu barokowym - obydwa są umieszczone w ramach w stylu rokokowym, obraz Matki Bożej Śnieżnej (z 2 połowy XVII wieku) - w stylu wczesnobarokowym, umieszczony w srebrnej, trybowanej i pozłacanej sukience[3].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 24 listopada 2022 [dostęp 2015-10-14].
  2. Ryki, Parafia Najświętszego Zbawiciela. diecezja siedlecka. [dostęp 2015-10-14]. (pol.).
  3. Ryki kościół Chrystusa Zbawiciela. Lubelskie Klimaty. [dostęp 2015-10-14]. (pol.).


Media użyte na tej stronie

Lublin Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lublin Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.35 N
  • S: 50.20 N
  • W: 21.52 E
  • E: 24.25 E
Powiat rycki location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Tablica nagrobna Stanislawa Poniatowskiego 1676-1762.jpg
Autor: Ciacho5, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół w Rykach (woj. lubelskie). Płyta upamiętniająca Stanisława Potockiego (kasztelana), który zmarł na terenie parafii.
Oltarz kosciola w Rykach11.jpg
Autor: Ciacho5, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół w Rykach (woj. lubelskie). Ołtarz główny z obrazem L. Wyczółkowskiego (autor obrazu jest przedstawiony jako jeden z klęczących, w tle Wawel)
Ryki (gmina) location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map
Kosciol w Rykach wnetrze2.jpg
Autor: Ciacho5, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół w Rykach (woj. lubelskie). Ołtarz główny z obrazem L. Wyczółkowskiego (autor obrazu jest przedstawiony jako jeden z klęczących, w tle Wawel)
Kosciol w Rykach wnetrze 1.jpg
Autor: Ciacho5, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół w Rykach (woj. lubelskie).
Ryki location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map