Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Mędrzechowie

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Distinctive emblem for cultural property.svg A-1409/M z 18.03.2014[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Mędrzechów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Wspomnienie liturgiczne

3 maja

Położenie na mapie gminy Mędrzechów
Mapa konturowa gminy Mędrzechów, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie powiatu dąbrowskiego
Mapa konturowa powiatu dąbrowskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Ziemia50°16′57,2″N 20°56′40,7″E/50,282556 20,944639

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskirzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Szczucin diecezji tarnowskiej).

Świątynia została wzniesiona w 1844 roku jako kaplica dworska pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i ufundowana przez Adama i Zofię Potockich. W 1917 roku kaplica została przekształcona przez dobudowanie prezbiterium i korpusu nawowego według projektu architekta Edwarda Okonia, pod nadzorem Józefa Abratańskiego z Wiślicy. Ostatnią większą pracą budowlaną przy świątyni była budowa wieży, którą rozpoczęto w 1937 roku, natomiast ukończono już po zakończeniu II wojny światowej w 1948 roku.

Jest to budowla eklektyczna, wzniesiona z cegły i otynkowana. Trójnawowa, bazylikowa, posiada prezbiterium zamknięte trójbocznie, z dwiema dobudówkami zakrystyjnymi z lewej i prawej strony. Częścią wschodnią korpusu jest dawna kaplica z 1844 roku, sprawiająca wrażenie transeptu. Od strony wschodniej dobudowana jest do niej kwadratowa wieża z otwartym przedsionkiem w przyziemiu, nakryta bezstylowym dachem hełmowym z latarnią. Na zewnątrz w południowej ścianie dawnej kaplicy znajdują się otwarte przedsionki z arkadami filarowymi, kaplica z obu stron zwieńczona jest trójkątnymi szczytami. Wnętrze świątyni nakryte jest pozornymi sklepieniami. Prezbiterium, nawę główną i dawną kaplicę nakrywają dachy dwuspadowe, natomiast nawy boczne dachy pulpitowe. Nad nawą główną jest umieszczona wieżyczka na sygnaturkę z latarnią. Wcześniejsza polichromia wnętrza o motywach figuralnych i ornamentalnych, malowana w 1951 roku przez Juliana Krupskiego przy współpracy Jakuba Beresia, została zastąpiona polichromią wykonaną przez Jerzego Lubańskiego w 1989 roku. W oknach są umieszczone witraże figuralne, wykonane w latach 1935-36 w krakowskim Zakładzie Witrażów Żeleńskiego.

Neoromański ołtarz główny został wykonany przez Jana Brudnego z Tarnowa w 1921 roku. Znajduje się w nim obraz Matki Bożej Częstochowskiej, namalowany przez Czesława Lenczowskiego. Dwa ołtarze boczne w stylu neobarokowym z 1922 roku zostały również wykonane przez Jana Brudnego. W lewym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, pochodzący z kaplicy dworskiej, w prawym jest umieszczona rzeźba Serca Pana Jezus oraz obraz Jezu Ufam Tobie na zasłonie. Trzeci ołtarz boczny powstał w stylu neogotyckim na przełomie XIX/XX wieku, jest umieszczona w nim rzeźba Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, z tego samego okresu. Organy, o 13 piszczałkach, powstały w 1992 roku w warszawskim zakładzie Włodzimierza Truszczyńskiego. Świątynia posiada trzy dzwony, odlane w przemyskiej Odlewni dzwonów Felczyńskich, najstarszy nosi imię Maria i powstał w 1931 roku, dwa kolejne o imionach Stanisław i Marcin powstały w 1992 roku[2].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 24 listopada 2022 [dostęp 2019-12-27].
  2. Mędrzechów, kościół NMP Królowej Polski. Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej. [dostęp 2019-12-27]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.