Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Ołpinach

Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej
Distinctive emblem for cultural property.svg A-1231/M z dnia 14.10.2010[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo Polska
MiejscowośćOłpiny
Wyznaniekatolickie
Kościółrzymskokatolicki
ParafiaNajświętszej Maryi Panny Wniebowziętej
WezwanieNajświętszej Maryi Panny Wniebowziętej
Wspomnienie liturgiczne15 sierpnia
Położenie na mapie gminy Szerzyny
Mapa konturowa gminy Szerzyny, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej”
Położenie na mapie powiatu tarnowskiego
Mapa konturowa powiatu tarnowskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej”
Ziemia49°48′23,2″N 21°12′08,0″E/49,806444 21,202222

Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętejrzymskokatolicki kościół parafialny w Ołpinach, należący do dekanatu Ołpiny diecezji tarnowskiej.

Obecna świątynia została wzniesiona w latach 1925-31 według projektu architekta Stanisława Majerskiego z Przemyśla pod nadzorem budowniczego Franciszka Boratyńskiego. Kościół został konsekrowany przez biskupa Karola Pękalę w 1956 roku.

ruiny kościoła
Ruiny starego kościoła parafialnego (1915)

Jest to budowla neoromańska, wybudowana z cegły z dodatkiem kamienia. Kościół posiada trzy nawy, jest hala składająca się z krótkiego prezbiterium zamkniętego ścianą prostą, po bokach którego znajdują się dwie symetryczne przybudówki zakrystyjne. Przy korpusie nawowym od frontu znajdują się dwie wieże, z których południowa jest znacznie podwyższona w stosunku do sąsiedniej, obie są nakryte namiotowymi dachami hełmowymi. Świątynia nakryta jest dachem dwuspadowym, pokrytym blachą, nad korpusem znajduje się wieżyczka na sygnaturkę. Wnętrze nakrywają sklepienia krzyżowe. Nawy boczne są oddzielone od głównej czterema kamiennymi, masywnymi kolumnami, w górnej części spiralnymi. Arkady między nawami są zamknięte łukiem spłaszczonym. Chór muzyczny jest wbudowany pomiędzy wieżami i podparty dwiema kolumnami. Polichromia wnętrza o charakterze figuralnym i ornamentalnym, została namalowana w 1948 roku przez Aleksandra Trojkowicza[2].

Przypisy

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 2020-09-30. [dostęp 16.12.2017].
  2. Ołpiny, kościół Wniebowzięcia NMP (pol.). Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej. [dostęp 2017-12-16].

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Ołpiny, kościół Wniebowzięcia NMP (HB1).jpg
Autor: Henryk Bielamowicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ołpiny, Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP
Olpiny church ruins 1915.jpg
ruiny kościoła w Ołpinach od północnego wschodu; kościół został zniszczony w 1915 roku podczas bitwy gorlickiej, zburzony w 1923 roku