Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Narolu

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Distinctive emblem for cultural property.svg A-207 z dnia 8.06.2007[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Narol
ul. Józefowska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

8 września

Położenie na mapie Narola
Mapa konturowa Narola, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu lubaczowskiego
Mapa konturowa powiatu lubaczowskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Narol
Mapa konturowa gminy Narol, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°20′55,8″N 23°19′34,0″E/50,348833 23,326111

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Narol diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Historia

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1790-1804 i ufundowana przez Feliksa Antoniego Łosia. W 1914 roku została zniszczona, następnie została odbudowana w latach: 1915-1917, w 1836 roku otrzymała polichromię, wykonaną przez Teszeyre, wymalowana w roku 1957 i 2000.

Architektura

Jej prezbiterium jest zwrócone w stronę zachodnią, budowla jest murowana, reprezentuje styl klasycystyczny, posiada jedną nawę i prezbiterium zamknięte półkoliście, opięte trzema przyporami. Po obu stronach świątyni są umieszczone dwie kaplice, wzniesione na planie kwadratu. W dolnej kondygnacji znajduje się przedsionek. Wieża jest zwieńczona dachem hełmowym przypominającym dawny. Wewnątrz ściany są podzielone wertykalnie za pomocą filarów przyściennych, utworzonych z parzystych pilastrów, wnętrze jest nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami wykonanym w 1916 roku. Kaplice są otwarte do nawy półkolistymi arkadami, zakrystia znajduje się w absydzie prezbiterium za głównym ołtarzem, chór muzyczny jest murowany i podparty dwoma filarami. Ściany zewnętrzne świątyni są rozczłonkowane pilastrami toskańskimi, ściany kaplic są rozczłonkowane lizenami.

Wieża

Wieża posiada trzy kondygnacje, w narożach poszczególnych kondygnacji są umieszczone pilastry toskańskie, w środku znajdują się otwory okienne półkoliste, nad pierwszą kondygnacją od strony wschodniej jest umieszczony przyczółek trójkątny, w nim znajduje się herb Dąbrowa, dach hełmowy wieży został wykonany z blachy, posiada kształt baniasty i jest ozdobiony latarnią. Dach został wykonany z blachy, nad nawą jest dwuspadowy, a nad prezbiterium wielospadowy. Na elewacji wschodniej po obu stronach wieży znajdują się woluty i wazony[2].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2017-09-18].
  2. Narol, parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (pol.). diecezja zamojsko-lubaczowska. [dostęp 2017-10-26].


Media użyte na tej stronie

Subcarpathian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 50.9 N
  • S: 48.95 N
  • W: 21.03 E
  • E: 23.66 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Narol location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map
Narol (gmina) location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map
Narol, zespół kościoła par. p.w. Narodzenia NMP (4).JPG
Autor: Lollencja, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Narol, zespół kościoła par. p.w. Narodzenia NMP