Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wysokiem Mazowieckiem

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wysokiem Mazowieckiem
Distinctive emblem for cultural property.svg A-226 z 05.09.1986[1]
kościół filialny
Ilustracja
fasada główna kościoła
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wysokie Mazowieckie
plac Odrodzenia 1

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Wysokiego Mazowieckiego
Mapa konturowa Wysokiego Mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wysokiem Mazowieckiem”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wysokiem Mazowieckiem”
Położenie na mapie powiatu wysokomazowieckiego
Mapa konturowa powiatu wysokomazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wysokiem Mazowieckiem”
Ziemia52°55′03,72″N 22°30′38,11″E/52,917700 22,510586

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wysokiem Mazowieckiemrzymskokatolicki kościół filialny znajdujący się w mieście Wysokie Mazowieckie, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Wysokie Mazowieckie diecezji łomżyńskiej.

Dawna cerkiew pw. św. św. Kosmy i Damiana – 1918 r.

Historia

Budowla została wzniesiona w 1798 roku jako cerkiew unicka. Murowany budynek został wybudowany na planie ośmioboku na miejscu świątyni drewnianej. Świątynię tą zbudowano w połowie XVI wieku jako cerkiew prawosławną uposażoną m.in. przez króla Zygmunta II Augusta. Budowla mieściła się na terenie dawnego cmentarza cerkiewnego. Po 1596 roku cerkiew została przejęta przez unitów.

Po skasowaniu unii brzeskiej w 1875 roku przekazana przez władze carskie prawosławnym. W 1896 roku do budowli została dobudowana prostokątna nawa z wieżą. Cerkiew nosiła wezwanie świętych Cudotwórców Kosmy i Damiana.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku władze Wysokiego Mazowieckiego postanowiły przeznaczyć świątynię na skład sprzętu strażackiego. Dopiero 30 czerwca 1929 roku cerkiew została przejęta przez rzymskokatolicką parafię św. Jana Chrzciciela, która przeznaczyła świątynię na kościół filialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Podczas remontu, kopuły w stylu bizantyjskim zostały zastąpione przez istniejące do dzisiaj[2].

Według zapowiedzi o godz. 11 z kościoła parafialnego wyszła procesja, która na czele z duszpasterstwem i bractwami, przy udziale wielotysięcznego tłumu udała się na cmentarz kościoła N.M.P. Procesja zatrzymała się na u progu świątyni, gdy tymczasem miejscowy proboszcz ks. kan. Józef Rogiński, poświęcił mury zewnętrzne, klęcząc zaś przed wielkimi drzwiami odmówił wraz z przepisanymi modlitwami Litanię do Wszystkich Świętych, poświęcił mury wewnętrzne, poczem dopiero wprowadził procesję do środka. Pierwsze kazanie wygłosił ks. kan. Franciszek Staniewicz. Po skończonym nabożeństwie kościół otwarty był do późnego wieczora, wierni zaś nie mogąc się odzyskanym skarbem nacieszyć, licznie nawiedzali świątynie, śpiewając nabożne polskie pieśni kościelne[3].

W latach 1996-1997, podczas urzędowania proboszcza księdza Edwarda Zambrzyckiego, kościół został odnowiony[4].

Galeria


Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2014-05-07].
  2. Kościół pw. Narodzenia NMP, dawna cerkiew unicka, a wcześniej prawosławna. Ciekawe Podlaskie i okolice. [dostęp 2014-05-07]. (pol.).
  3. Życie i Praca : organ informacyjno-społeczny poświęcony sprawom Ziem Województwa Białostockiego , 4 sierpnia 1929 r. nr. 31.
  4. Wysokie Mazowieckie, św. Jana Chrzciciela. Diecezja łomżyńska. [dostęp 2014-05-07]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Podlaskie Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podlaskie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.50 N
  • S: 52.17 N
  • W: 21.45 E
  • E: 24.10 E
Powiat wysokomazowiecki location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu wysokomazowieckiego, Polska
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Wysokie Mazowieckie - ołtarz główny z kościoła pw. Narodzenia NMP.jpg
Autor: Adam-dalekie-pole, Licencja: CC BY-SA 4.0
W ołtarzu głównym figura Matki Bożej Niepokalanej. Fotografia została wykonana 13 czerwca 2017 r. podczas mszy upamiętniającej 100 rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie.
Wysokie Mazowieckie, kościół pw. Narodzenia NMP (01).jpg
Autor: Fczarnowski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dawna cerkiew prawosławna, obecnie - filialny kościół katolicki pw. Narodzenia NMP w Wysokiem Mazowieckiem, woj podlaskie
Podlaskie - Wysokie Mazowieckie - Wysokie Mazowieckie - Pl. Odrodzenia 1 - Kościół Narodzenia NMP 20110827 03.JPG
Autor: Krzysztof Kundzicz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół pw. Narodzenia NMP przy ulicy Pl. Odrodzenia 1 w Wysokiem Mazowieckiem, podlaskie
Wysokie Mazowieckie - cerkiew św. św. Kosmy i Damiana.jpg
Cerkiew zbudowana w 1798 r. Stan z XIX wieku. Kamień węgielny w cokole prezbiterium z datą 1798?
Wysokie Mazowieckie location map.svg
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Wysokiego Mazowieckiego, Polska
Wysokie Mazowieckie – kamień węgielny z kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.jpg
Autor: Adam-dalekie-pole, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wysokiem Mazowieckiem to tak naprawdę cerkiew unicka św. św. Kosmy i Damiana. Cerkiew zbudowana w 1798 r. zaadaptowana w okresie międzywojennym na kościół. Kamień węgielny w cokole prezbiterium z datą 1798 (od południa), mało czytelne liczby. O Grzegorz Sosna w "Zapomnianym Dziedzictwie" z 2002 r. podaje datę:1789 s. 282, 288.
Wysokie Mazowieckie – Plan terenu wraz z świątynią pounicką 1939 r.jpg
Kolorem żółtym oznaczony jest cmentarz. Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wysokiem Mazowieckiem to tak naprawdę cerkiew unicka św. św. Kosmy i Damiana. Cerkiew zbudowana w 1798 r. zaadaptowana w 1929 r. na kościół. Kamień węgielny w cokole prezbiterium z datą 1798 (od południa).