Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Grabówce

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Distinctive emblem for cultural property.svg A-192 z dnia 13.03.1990
Ilustracja
Pozostałości kościoła w Grabówce (2011)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Grabówka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Dydnia
Mapa konturowa gminy Dydnia, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu brzozowskiego
Mapa konturowa powiatu brzozowskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
49,65385°N 22,14348°E/49,653850 22,143480

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – drewniany kościół, który znajdował się w Grabówce, w dekanacie Grabownica. Zniszczony przez pożar w 2007 roku.

Historia

Kościół został wzniesiony w latach 1624–1631 przez Hieronima Nagórskiego. Pierwotnie znajdował się w Grabownicy Starzeńskiej. W roku 1921, gdy w Grabownicy wybudowano murowaną świątynię, kościół został przeniesiono do Grabówki, gdzie utworzono parafię pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny[1]. Był to budynek jednonawowy, konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu, z prostokątnym prezbiterium. Na chórze znajdował się XVIII–wieczny prospekt organowy. Dachy (osobne dla korpusu świątyni i prezbiterium) miały konstrukcję dwuspadową, były pokryte blachą i zwieńczone oktagonalną wieżyczką z latarnią. Ściany pokryto szalunkiem z desek[2].

Wyposażenie pochodziło z XVII–XIX stulecia, a do najcenniejszych przedmiotów należała belka tęczowa z siedemnastowiecznym krucyfiksem oraz figurami Matki Boskiej i św. Jana z XIX wieku[3]. Na plebanii znajdowały się 3 ikony, pochodzące z cerkwi św. Mikołaja w Grabówce.

W nocy z 18 na 19 kwietnia 2007 r. wybuchł pożar, który poważnie uszkodził świątynię. Planowanej odbudowy ostatecznie zaniechano.

W latach 2008–2010 w niedalekiej odległości od spalonej świątyni wybudowano nowy murowany kościół parafialny[1].

Pożar

Dnia 18 kwietnia 2007 ok. godziny 23:00 do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie został zgłoszony pożar kościoła w Grabówce. Gdy na miejsce przybyły pierwsze jednostki straży pożarnej, ogniem objęty był cały strych kościoła oraz wieża. Ogień pojawił się też na ścianie zewnętrznej, w okolicy przyłącza energetycznego. Przystąpiono do gaszenia wieżyczki, dachu oraz wnętrza kościoła; strażacy rozpoczęli też ewakuację mienia kościelnego. Ze względu na szybki rozwój pożaru poddasza wystąpiło zagrożenie zawalenia się stropu i strażacy zostali wycofani ze środka budynku. Na dach kościoła kierowano pianę gaśniczą z podnośnika hydraulicznego[4].

Pożar zniszczył część ścian, wypalone zostały wszystkie ściany wewnątrz, a także boczne ołtarze. Dach zawalił się do środka, ale nie naruszył konstrukcji nośnych. Ocalały dwie przybudówki – zakrystia i wejście, uratowano też część przedmiotów, m.in. obraz z ołtarza głównego, obrazy stacji drogi krzyżowej i krzyż stojący przy ołtarzu[3].

W akcji gaśniczej, trwającej całą noc, brały udział 32 jednostki gaśnicze (ok. 100 strażaków). Do działań skierowano zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu całego powiatu[4].

Przypisy

  1. a b Grabówka – Kościół Nawiedzenia NMP. www.polskaniezwykla.pl. [dostęp 2011-12-14].
  2. Gmina Dydnia - Zabytki. www.epodkarpacie.com. [dostęp 2011-12-15].
  3. a b Grabówka: Spłonął zabytkowy kościół. ekai.pl. [dostęp 2011-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (6 marca 2016)].
  4. a b Charakterystyczne zdarzenia - 2007 r.. www.podkarpacie.straz.pl. [dostęp 2011-12-14].

Media użyte na tej stronie

Subcarpathian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 50.9 N
  • S: 48.95 N
  • W: 21.03 E
  • E: 23.66 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Dydnia (gmina) location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map
Grabówka, kościół 02.jpg
Autor:


Jeśli chcesz wykorzystać to zdjęcie, proszę o jego podpisanie w następujący sposób:
autor: Adam Kliczek, http://memoriesstay.com (CC-BY-SA-3.0)
W przypadku zamieszczenia zdjęcia na stronie internetowej, poproszę o przesłanie informacji mailowej z adresem tej strony.
Kontakt ze mną: adam.kliczek@gmail.com

More information about pictures pl en +/−

Translations of this template pl en +/−

, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Pozostałości kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Grabówce. Pochodzący z I poł. XVII w. kościół spłonął w nocy z 18 na 19 kwietnia 2007 r.